O nas
Kontakt

2023: Rok największych bankructw

Laura Kowalczyk

A cyclist rides past a branch of

TylkoGliwice Business przygląda się niektórym z największych bankructw odnotowanych w tym roku i bada ich przyczyny.

Ten rok stał pod znakiem szeregu dużych i dość nieoczekiwanych bankructw, których liczba osiągnęła najwyższy poziom w drugim kwartale (2 kw.) 2023 r. od 2015 r.

Bankructwa objęły firmy z branży handlu detalicznego, biżuterii, piekarni, książek, farmaceutyków, kryptowalut, banków i nie tylko.

Chociaż niektóre z największych bankructw miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, np. Silicon Valley Bank i FTX, w Europie również wiele firm zamknęło swoje drzwi.

Wśród nich niewątpliwie jedną z najbardziej znanych była sieć sklepów ze sprzętem AGD Wilko. W styczniu ubiegłego roku firma pożyczyła ogromne 40 milionów funtów od Hilco Capital, spółki restrukturyzacyjnej. W lutym Wilko ogłosił, że zwalnia 400 pracowników, a firma ostatecznie ujawniła, że ​​w sierpniu przejdzie do administracji.

Upadłość doprowadziła do zniknięcia 12 000 miejsc pracy i 400 sklepów. Wilko pozostał z długiem wynoszącym około 625 milionów funtów i nawet wielomilionowa fortuna założycielskiej rodziny Wilkinsonów nie mogła stanowić zabezpieczenia.

Ostatecznie za upadek zrzucono winę na Wilko za to, że nie był wystarczająco szybki, aby usunąć produkty o gorszych wynikach, a także za zmniejszenie wsparcia dla urlopowiczów, mimo że nadal był otwarty podczas pandemii Covid-19. Firmę oskarżano także o zaciąganie zbyt dużych i zbyt szybkich pożyczek bez poświęcenia czasu na opracowanie dokładnego planu cięć kosztów lub rozwinięcie swojej działalności w Internecie.

Jednak od tego czasu inne sieci handlowe, takie jak Poundland, B&M i The Range, zainwestowały, aby przejąć markę Wilko i niektóre jej sklepy. Zobowiązali się także do zatrudnienia części zwolnionego personelu i wznowienia działalności internetowej Wilko.

Belgijska sieć piekarniczo-restauracyjna Le Pain Quotidien również ogłosiła w lipcu 2023 r. upadłość swojego brytyjskiego oddziału. Od tego czasu sieć zamknęła prawie wszystkie swoje oddziały w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem kilku izolowanych, jak np. St. Stacja Pancras.

Po ogłoszeniu upadłości swoich oddziałów w Belgii i Ameryce w 2020 r. firma osiągnęła porozumienie z Aurify Brands w sprawie przejęcia jej amerykańskich oddziałów, przy czym ta ostatnia zgodziła się przywrócić około 1000 miejsc pracy i ponownie otworzyć co najmniej 35 piekarni.

Pandemia mocno uderzyła w piekarnię, powodując gwałtowny spadek liczby klientów, zwłaszcza w obliczu gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania i inflacji. Rosnące czynsze i koszty pracy również jeszcze bardziej osłabiły spadające marże zysku.

Sieć artykułów papierniczych Paperchase również upadła w lutym, po kilku trudnych latach spowodowanych szybkimi zmianami właścicieli i zagrożeniem dla około 1000 miejsc pracy. Marka została szybko kupiona przez Tesco, które nadal posiada w magazynie większość swoich towarów, ale wiele sklepów Paperchase i tak musiało zamknąć swoje drzwi.

Paperchase cierpiał z powodu klasycznej nadmiernej ekspansji, mając w szczytowym okresie około 160 sklepów. Stawia także czoła coraz ostrzejszej konkurencji ze strony innych producentów artykułów papierniczych, takich jak Flying Tiger, Smiggle, Card Factory i the Works, a także sprzedawców detalicznych, takich jak John Lewis.

Pieszy przechodzi obok oddziału brytyjskiej sieci supermarketów Tesco we wschodnim Londynie, 13 kwietnia 2023 r. Największy brytyjski sprzedawca detaliczny, grupa supermarketów Tesco, poinformował w czwartek (13 kwietnia).
Pieszy przechodzi obok oddziału brytyjskiej sieci supermarketów Tesco we wschodnim Londynie, 13 kwietnia 2023 r. Największy brytyjski sprzedawca detaliczny, grupa supermarketów Tesco, poinformował w czwartek (13 kwietnia).

Księgarnia internetowa Book Depository, w której znajduje się – według niektórych – największa na świecie kolekcja używanych książek anglojęzycznych, również została zamknięta w kwietniu 2023 r. Nastąpiło to po poważnych zmianach wprowadzonych przez Amazon, spółkę-matkę firmy, dotyczących obniżenia kosztów jej książki dział.

Następuje to po ogłoszeniu przez Amazon całkowitej redukcji zatrudnienia w całej firmie w okresie od stycznia do marca 2023 r. o około 27 000 osób. Obniżki te szczególnie mocno uderzyły w sekcje książek i elektroniki.

Islandzka sieć supermarketów mrożonek ogłosiła również zamknięcie w czerwcu swojego irlandzkiego oddziału. Nastąpiło to po tym, jak operator irlandzkiego oddziału, Metron Stores, złożył wniosek o upadłość z długiem wynoszącym około 36 mln euro.

Islandia Irlandia również doznała ciosu po wycofaniu z rynku kilku produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, kurczaki, jaja, ryby i codziennie, ze względu na podejrzenia co do ich pochodzenia.

Islandia była również ostro krytykowana za sposób, w jaki poradziła sobie z blokadami w Irlandii, w niektórych przypadkach bez powiadamiania pracowników o ich zwolnieniach. Spowodowało to, że kilku pracowników poszło do pracy i zastało zamknięte sklepy bez żadnej informacji o tym, co się stało.

Brytyjska firma produkująca płytki Tile Giant zdecydowała się na zawarcie wstępnej umowy administracyjnej w lutym, przed powołaniem syndyków masy upadłościowej. W wyniku transakcji zamknięto 13 sklepów i zlikwidowano około 43 miejsca pracy, co nastąpiło przede wszystkim dlatego, że firma potrzebowała większego finansowania, niż początkowo przewidywano.

Wysokiej klasy sprzedawca biżuterii Vashi ogłosił swoją niewypłacalność w kwietniu w następstwie ogłoszenia likwidacji wydanego przez Canary Wharf, gdzie miała swoją siedzibę, co dotknęło także kilku innych gigantów miejskich, takich jak Allen i Overy.

Kilku prominentnych miejskich biznesmenów zainwestowało dziesiątki milionów dolarów w firmę, która miała cztery sklepy i zatrudniała około 200 pracowników. Wśród inwestorów tych znaleźli się Nick Wheeler, założyciel producenta koszul Charlesa Tyrwhitta, Sinclair Beecham, współzałożyciel Pret a Manger i Willam Jackson, dyrektor generalny Bridgepoint, firmy private equity.

Po zamknięciu dyskusji pojawiły się dalsze pytania dotyczące zarządzania finansowego i nadzoru nad Vashi.

We wrześniu marka etycznej mody People Tree ogłosiła, że ​​zlikwiduje swój brytyjski oddział po zadłużeniu sięgającym około 8,3 miliona funtów. Firma jest winna setki tysięcy funtów inwestorom, takim jak Oikocredit i Shared Interest, a także głównym dostawcom w Indiach.

Pomimo ustanowienia wysokich standardów etycznego handlu i rzemiosła etnicznego, od lipca firma nie jest w stanie wypłacić wynagrodzeń wielu swoim pracownikom i ostatecznie od sierpnia zdecydowała się zwolnić wielu pracowników.