O nas
Kontakt

3 główne trendy, które będą miały wpływ na pracowników branży technologicznej w 2024 r

Laura Kowalczyk

3 główne trendy, które będą miały wpływ na pracowników branży technologicznej w 2024 r

Prognozowanie to kapryśna sprawa – wystarczy zapytać dowolnego analityka, który opublikował swoje przemyślenia na temat nadchodzącego roku przed wydaniem ChatGPT pod koniec listopada 2022 r.

Nagle zasady gry uległy całkowitej zmianie, a wszelkie przewidywania, które nie uwzględniały perspektyw generatywnej sztucznej inteligencji, natychmiast okazały się nieaktualne.

Nie ma wątpliwości, że generatywna sztuczna inteligencja zdominowała dyskusje branżowe przez cały ubiegły rok.

Dzięki jednemu z najszybciej zmieniających się trendów w technologii ChatGPT osiągnął 100 milionów użytkowników szybciej niż kiedykolwiek (a nawet to był krótkotrwały rekord, takie było tempo zmian w 2023 r.).

Tam, gdzie OpenAI prowadziło, wiele innych było tuż za nim, w tym gracze z Big Tech, tacy jak Google i Meta. Ale to Microsoft ma stać się kluczowym prekursorem trendu gen-AI dzięki inwestycjom w OpenAI.

Kolejnym wydarzeniem pod koniec 2022 r., które stało się dominującym tematem rozmów w 2023 r., było przejęcie Twittera przez Elona Muska, chociaż rok 2024 może okazać się rokiem sztandarowym dla Threads, konkurencyjnej platformy Meta.

W tym roku doszło również do poważnych wstrząsów w branży kryptowalut, których kulminacją były zarzuty karne dla dwóch z jej niegdyś osławionych liderów: założyciel FTX Sam Bankman-Fried zostanie skazany w przyszłym roku, a Changpeng Zhao niedawno przyznał się do swoich zarzutów o przestępstwo.

Nie zapominajmy też, że rok 2023 rozpoczął się od poważnych zwolnień w branży technologicznej, które przez cały rok wstrząsały branżą.

To powiedziawszy, rekrutacja trwa, chociaż konkurencja w branży technologicznej jest teraz większa niż kiedykolwiek.

Po tym burzliwym roku technologicznym możemy teraz dołożyć wszelkich starań, aby zobaczyć, co nas czeka w nadchodzącym roku.

Chociaż prognozowanie przyszłości nie jest dokładną nauką, wiemy, że pewne rzeczy są planowane na rok 2024. Śledzenie trendów branżowych może pomóc pracownikom technologicznym pozostać na szczycie swoich umiejętności, a także wiedzieć, gdzie mogą leżeć przyszłe możliwości.

AI w miejscu pracy

Rozwój sztucznej inteligencji był przedmiotem gorących dyskusji przez cały ubiegły rok i wydaje się, że zwyciężyli zwolennicy akceleracji – z pewnością przynajmniej wśród kierownictwa OpenAI.

I chociaż w tej dziedzinie wciąż prowadzi się wiele eksperymentów, prawdopodobne jest, że w 2024 r. narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji przejdą od aspiracji do zastosowań, a ci, którzy poświęcili czas na wypróbowanie tego oprogramowania w powijakach, znajdą sposoby na jego rzeczywiste wykorzystanie ( odpowiedzialnie, możemy tylko mieć nadzieję).

Z pewnością będzie to oznaczać, że sposób pracy wielu z nas wkrótce się zmieni, a niektórzy porównują pojawienie się gen-AI w pracy do wprowadzenia komputerów osobistych w miejscu pracy.

Deloitte prognozuje potencjalny 30-procentowy wzrost wydatków przedsiębiorstw na sztuczną inteligencję przeznaczonych na sztuczną inteligencję generacji w 2024 r., podczas gdy raport Gartnera na temat 10 najważniejszych strategicznych trendów technologicznych na nadchodzący rok jest zdominowany przez transformacyjny potencjał sztucznej inteligencji i automatyzacji.

I chociaż sztuczna inteligencja zakłóci wiele ról, oczekuje się, że zostaną utworzone nowe role, które będą zarządzać jej wdrażaniem.

Na przykład Międzynarodowy Uniwersytet IU poszukuje obecnie lidera produktu, który może zbadać podróż klienta i zidentyfikować obszary, w których można zastosować sztuczną inteligencję.

Rozporządzenie, które ma to powstrzymać

Wraz z eksplozją sztucznej inteligencji w 2023 r. zadano wiele pytań organom regulacyjnym, które są zmuszone dotrzymać kroku szybkim przemianom technologicznym.

W tym samym tygodniu, w którym Wielka Brytania zwołała szczyt dotyczący bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji. Chiny wprowadziły środki tymczasowe w sierpniu, a UE poczyniła postępy w pracach nad przełomową ustawą o sztucznej inteligencji.

Regulacje dotyczące sztucznej inteligencji będą nadal gorącym tematem debaty w 2024 r. i chociaż pełne uzgodnienie i egzekwowanie unijnej ustawy o sztucznej inteligencji prawdopodobnie zajmie jeszcze kilka lat, istnieją inne regulacje UE, które będą regulować branżę technologiczną w nowym roku .

Szeroko zakrojona ustawa o usługach cyfrowych (DSA), która już odcisnęła swoje piętno na dużych przedsiębiorstwach technologicznych, zacznie obowiązywać na platformach każdej wielkości w 2024 r., a wszelkie firmy świadczące podstawowe usługi na platformach będą musiały spełnić wymogi ustawy przed końcem Pierwszy kwartał.

To oczywiście stwarza nowe możliwości w zakresie zarządzania i zgodności, a także pojawiają się obiecujące nowe sektory zgodnie z intencjami organów regulacyjnych – wystarczy spojrzeć na rosnącą liczbę badaczy i programistów inwestujących swój czas w etyczną i dającą się wyjaśnić sztuczną inteligencję.

SAP zajmuje obecnie stanowisko doktora w swoim zespole badawczym skupionym na rozwijaniu etycznej sztucznej inteligencji w sposób uczciwy i łatwy do wyjaśnienia.

Wszystkie oczy zwrócone na ESG

W 2024 r. rozpoczyna się etapowe wprowadzanie unijnej dyrektywy w sprawie raportowania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD), a duże przedsiębiorstwa w pierwotnym zakresie będą zobowiązane do przeprowadzania kompleksowych audytów swojego wpływu na środowisko.

Choć minie wiele lat, zanim dyrektywa CSRD zacznie obowiązywać w szerszym zakresie, eksperci doradzili, aby MŚP tworzące część większych łańcuchów dostaw zapoznały się z tymi wymogami, aby utrzymać partnerstwa biznesowe.

Wymogi ESG stwarzają również możliwości dla przedsiębiorstw wspierających – Deloitte szacuje, że rynek oprogramowania ESG może w nadchodzących latach odnotować 30-procentowy wzrost.

Chociaż dążenie do zrównoważonego rozwoju pochodzi od organów regulacyjnych, inne czynniki będą wymagać takich zmian w branży technologicznej.

Oczekuje się, że zbliżający się niedobór pierwiastków ziem rzadkich stosowanych w produkcji technologicznej będzie miał wpływ na branżę chipów w 2024 r., kładąc nacisk na bardziej zrównoważone źródła materiałów, takie jak recykling elektroodpadów.

Potrzeba wprowadzenia bardziej zrównoważonych praktyk biznesowych we wszystkich obszarach to coś więcej niż tylko trend, a audytorzy na stanowiskach takich jak ta rola menedżera wyższego szczebla w zapewnianiu bezpieczeństwa ESG w PwC będą na czele tej zmiany biznesowej we wszystkich branżach, w tym w technologii.

Jeśli szukasz nowej możliwości pracy w 2024 r., sprawdź tablicę ogłoszeń TylkoGliwice Jobs Board zawierającą informacje o firmach zatrudniających teraz