O nas
Kontakt

5G w Europie: Które kraje cieszą się najsilniejszymi sieciami komórkowymi i największą prędkością?

Laura Kowalczyk

The strength and speed of mobile connectivity in Europe varies.

Wdrożenie 5G w Europie wykazało zróżnicowany postęp, ale niektóre kraje wyróżniają się w zapewnianiu lepszego zasięgu. Oto obraz do tej pory.

W ostatnim czasie wdrażanie i rozbudowa sieci 5G w Europie poczyniły znaczne postępy.

Kilku operatorów ogłosiło nowe kamienie milowe w zakresie zasięgu 5G. Jednak niektóre kraje znacznie odstają od średniej UE pod różnymi względami, takimi jak zasięg, przepustowość i prędkość.

Przede wszystkim, co rozumiemy przez 5G? Technologia bezprzewodowa piątej generacji to nowy standard dla sieci telefonii komórkowej, zaprojektowany, aby zapewnić szybsze połączenia o większej niezawodności.

Które kraje mają najsilniejsze sieci komórkowe, największe przepustowości i najwyższe prędkości w Europie?

Porównanie przepustowości

Porównanie wdrażania 5G w Europie jest złożone i nie można go określić za pomocą jednego wskaźnika ze względu na różne problemy techniczne i definicje. Dlatego też istotne jest zbadanie różnych aspektów.

Pierwszym aspektem są przydziały pasm pionierskich. Na poziomie UE zidentyfikowano trzy pasma pionierskie 5G:

  • 700 MHz (niskie pasmo)

  • 3,6 GHz (pasmo średnie)

  • 26 GHz (wysokie pasmo)

    Pasma te w przybliżeniu odpowiadają trzem kategoriom częstotliwości 5G często wykorzystywanym przez decydentów w zakresie widma: pasmu niskiego, pasma średniego i pasma wysokiego.

Procenty podane w poniższej tabeli wskazują, ile widma zostało przydzielone operatorom.

Według półrocznego raportu Obserwatorium 5G z czerwca 2024 r. pasmo 3,6 GHz jest najszerzej przydzielanym pasmem wśród krajów UE.

Wszystkie państwa członkowskie UE, z wyjątkiem Holandii, przeznaczyły co najmniej 50 procent docelowego pasma, co oznacza co najmniej 200 MHz z 400 MHz.

12 krajom przydzielono pasmo wysokie w UE

Jedyny pozostały wyjątek, Holandia, niedawno przeprowadziła aukcję po opublikowaniu raportu. W rezultacie ten pas został już przydzielony we wszystkich państwach członkowskich UE.

Drugim najczęściej przydzielanym pasmem jest pasmo 700 MHz. Poza Maltą i Polską, wszystkie 25 innych krajów UE przydzieliło co najmniej 50 procent docelowego widma.

Najmniej przydzielonym pasmem jest pasmo 26 GHz, pasmo wysokiej częstotliwości. Pasmo to zostało przydzielone w większości tylko w 12 krajach UE.

Najlepsza i najgorsza wydajność 5G

Niemcy i Chorwacja wyróżniają się jako kraje o najlepszych wynikach, którym przydzielono już 100 procent widma we wszystkich trzech pasmach.

Inne kraje, które poczyniły znaczący postęp, osiągając prawie 100 procent we wszystkich trzech przedziałach, to m.in. Austria, Dania, Finlandia, Grecja i Hiszpania.

Z kolei Polska i Malta uzyskały najgorsze wyniki, przyznając tylko jeden przedział.

Jeśli przeanalizujemy odsetek zharmonizowanego widma przydzielonego do 2023 r., okaże się, że w 10 krajach UE przekroczy on 97 proc.

Dla porównania, w 15 krajach wskaźnik ten wynosi poniżej 70 procent, przy czym pięć z nich przeznacza mniej niż 50 procent pasma docelowego.

4 kraje osiągnęły pełne pokrycie

Według danych zebranych przez Omdia/Point Topic na potrzeby badania DESI Komisji Europejskiej, cztery kraje UE: Dania, Holandia, Malta i Cypr – osiągnęły 100-procentowy zasięg gospodarstw domowych w sieci 5G.

Średnia UE w 2023 r. wyniosła 89,3 proc. Prawie połowa krajów UE poinformowała, że ​​ponad 96 proc. gospodarstw domowych ma zasięg 5G.

Z drugiej strony Rumunia, Belgia i Łotwa uzyskały najgorsze wyniki w tym wskaźniku, gdzie zasięgiem objęto mniej niż 55 proc. gospodarstw domowych.

Jeśli chodzi o zasięg pasma średniego 5G, a konkretnie zakres 3,4–3,8 GHz, średnia dla UE w roku 2023 wyniosła 50,6%. Liderami były Finlandia, Włochy i Dania z zasięgiem przekraczającym 85%.

Ponad połowa krajów UE zgłosiła mniej niż 50% pokrycia gospodarstw domowych w tym średnim przedziale, w tym Niemcy. Belgia, Polska i Holandia miały najgorsze wyniki w tym wskaźniku.

„Mogą istnieć różne przyczyny różnic w zasięgu między różnymi krajami” – powiedział Richard Haas, analityk polityki w Policy Tracker, jednej z trzech firm, które przyczyniły się do powstania raportu 5G Observatory.

„W Belgii surowe lokalne przepisy dotyczące pól elektromagnetycznych historycznie spowalniały wdrażanie. Na przykład 5G zostało wprowadzone w Brukseli dopiero w lipcu 2023 r. po tym, jak miasto złagodziło te przepisy. Z kolei Szwecja ostatnio znacznie poprawiła zasięg 5G” – dodał.

Jak wypadają w porównaniu prędkości pobierania i wysyłania?

Prędkość pobierania i wysyłania danych to jedne z najważniejszych wskaźników, jakie użytkownicy biorą pod uwagę przy ocenie jakości sieci komórkowej.

Według raportu Speedtest z czerwca 2024 r. Norwegia jest liderem wśród krajów europejskich ze średnią prędkością pobierania 145,2 Mb/s, tuż za nią plasuje się Dania ze średnią prędkością 144,9 Mb/s. Holandia również wypada dobrze ze średnią prędkością pobierania 121,0 Mb/s.

Z kolei Irlandia pozostaje daleko w tyle ze średnią prędkością pobierania danych wynoszącą 41,1 Mb/s, tuż za Turcją (42,0 Mb/s) i Hiszpanią (50,7 Mb/s).

Jeśli chodzi o prędkość wysyłania danych, w Europie liderem jest Macedonia Północna ze średnią prędkością 25,5 Mb/s, kolejne miejsca zajmują Czechy ze średnią prędkością 20,9 Mb/s, a kolejne Norwegia ze średnią 20,7 Mb/s.

Kraje te charakteryzują się wyjątkową wydajnością sieci, zapewniając użytkownikom łączność o dużej prędkości.

Wręcz przeciwnie, Luksemburg i Malta pozostają w tyle, ze średnią prędkością wysyłania wynoszącą odpowiednio 6,0 Mb/s i 7,7 Mb/s. Wielka Brytania również wypada słabiej z prędkością wysyłania wynoszącą 7,7 Mb/s.

Jeśli chodzi o najlepszy wskaźnik do porównywania wydajności 5G, „To zależy od tego, kogo zapytasz. Ericsson lubi wskazywać na zasięg pasma średniego (1–6 GHz) jako dobry wskaźnik „dobrej jakości” 5G”, powiedział Haas.

„Jeśli jednak przyjrzeć się zasięgowi dużego obszaru, większość z nich będzie korzystać z niższego pasma (poniżej 1 GHz) ze względu na jego korzystne właściwości propagacyjne” – dodał.

Wszystkie te liczby podkreślają ogromne różnice w prędkościach sieci komórkowych w Europie, odzwierciedlając zróżnicowane poziomy inwestycji i rozwoju infrastruktury w zakresie technologii 5G w różnych krajach.