O nas
Kontakt

700 firm chce dołączyć do Pact, aby przygotować się na prawo dotyczące sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

A robot interacts with visitors during the International Conference on Robotics and Automation ICRA in London,

Zobowiązania branży zostaną sformalizowane jesienią tego roku.

Jak powiedział rzecznik Komisji Europejskiej dla TylkoGliwice, około 700 firm wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do Paktu o AI – zobowiązań przygotowawczych mających na celu pomoc przedsiębiorstwom w przygotowaniu się do nadchodzącej Ustawy o AI.

Liczba zainteresowanych firm wzrosła z 550, gdy w listopadzie ubiegłego roku ogłoszono pierwsze zaproszenie do składania ofert.

Dzięki Paktowi Komisja zamierza umożliwić przedsiębiorstwom przygotowanie się na przyjęcie ustawy o sztucznej inteligencji poprzez dobrowolne zobowiązania i wymianę pomysłów podczas warsztatów organizowanych przez Biuro ds. Sztucznej Inteligencji przy organie wykonawczym UE.

Ustawa o AI, pierwsze na świecie ramy prawne regulujące modele AI w zależności od ryzyka, jakie stwarzają, weszła w życie dzisiaj (1 sierpnia). Niektóre przepisy ustawy o AI zaczną obowiązywać wkrótce po przyjęciu rozporządzenia: ogólne przepisy dotyczące AI zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie, a obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka za trzy lata.

Organizacje, które wyraziły zainteresowanie Paktem na rzecz AI, zostały zaproszone na warsztaty we wrześniu, aby omówić zobowiązania i przekazać opinie na temat nowego projektu z szerszym zakresem zobowiązań.

Rzecznik dodał, że kolejnym krokiem będzie podpisanie dobrowolnych zobowiązań jesienią.

Matteo Quattrocchi, szef unijnej polityki w zakresie sztucznej inteligencji w firmie informatycznej Cisco, powiedział TylkoGliwice, że Cisco „wspiera” tę koncepcję i „rozważa przystąpienie do niej”.

„Z niecierpliwością oczekujemy września, kiedy to ma zostać uruchomiony formalny proces koordynacji, który zapewni dostępność kompleksowych informacji na temat Paktu” — dodał Quattrocchi. Powiedział, że Pakt AI będzie „cennym narzędziem w kierowaniu firmami w celu lepszego zrozumienia ich obowiązków i zobowiązań wynikających z ustawy AI Act”.

Jean-Marc Leclerc, szef działu polityki UE w IBM, powiedział, że cel AI Pact, jakim jest zachęcenie firm do wdrożenia procesów mających na celu przygotowanie ich do przyszłej zgodności z ustawą o AI, to „dobry pomysł, biorąc pod uwagę przyszłe działania mające na celu zapewnienie zgodności”.