Zobowiązania branży zostaną sformalizowane jesienią tego roku.
Jak powiedział rzecznik Komisji Europejskiej dla TylkoGliwice, około 700 firm wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do Paktu o AI – zobowiązań przygotowawczych mających na celu pomoc przedsiębiorstwom w przygotowaniu się do nadchodzącej Ustawy o AI.
Liczba zainteresowanych firm wzrosła z 550, gdy w listopadzie ubiegłego roku ogłoszono pierwsze zaproszenie do składania ofert.
Dzięki Paktowi Komisja zamierza umożliwić przedsiębiorstwom przygotowanie się na przyjęcie ustawy o sztucznej inteligencji poprzez dobrowolne zobowiązania i wymianę pomysłów podczas warsztatów organizowanych przez Biuro ds. Sztucznej Inteligencji przy organie wykonawczym UE.
Ustawa o AI, pierwsze na świecie ramy prawne regulujące modele AI w zależności od ryzyka, jakie stwarzają, weszła w życie dzisiaj (1 sierpnia). Niektóre przepisy ustawy o AI zaczną obowiązywać wkrótce po przyjęciu rozporządzenia: ogólne przepisy dotyczące AI zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie, a obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka za trzy lata.
Organizacje, które wyraziły zainteresowanie Paktem na rzecz AI, zostały zaproszone na warsztaty we wrześniu, aby omówić zobowiązania i przekazać opinie na temat nowego projektu z szerszym zakresem zobowiązań.
Rzecznik dodał, że kolejnym krokiem będzie podpisanie dobrowolnych zobowiązań jesienią.
Matteo Quattrocchi, szef unijnej polityki w zakresie sztucznej inteligencji w firmie informatycznej Cisco, powiedział TylkoGliwice, że Cisco „wspiera” tę koncepcję i „rozważa przystąpienie do niej”.
„Z niecierpliwością oczekujemy września, kiedy to ma zostać uruchomiony formalny proces koordynacji, który zapewni dostępność kompleksowych informacji na temat Paktu” — dodał Quattrocchi. Powiedział, że Pakt AI będzie „cennym narzędziem w kierowaniu firmami w celu lepszego zrozumienia ich obowiązków i zobowiązań wynikających z ustawy AI Act”.
Jean-Marc Leclerc, szef działu polityki UE w IBM, powiedział, że cel AI Pact, jakim jest zachęcenie firm do wdrożenia procesów mających na celu przygotowanie ich do przyszłej zgodności z ustawą o AI, to „dobry pomysł, biorąc pod uwagę przyszłe działania mające na celu zapewnienie zgodności”.