Zainteresowane strony spotkały się we wtorek w Wilnie, aby omówić życie po wojnie.
Mimo że konflikt na Ukrainie wciąż trwa, UE i rząd w Kijowie rozpoczęły przygotowania do powojennej odbudowy ogarniętego konfliktami kraju, aby po zakończeniu walk odbudować go w lepszy i bardziej ekologiczny sposób.
Komisja Europejska, rząd Ukrainy i przedsiębiorstwa zebrały się w Wilnie na Litwie, aby omówić niezbędne przygotowania, stwierdzając, że należy już wdrożyć plany odbudowy.
Wojna rozpoczęta przez Rosję miała niszczycielski wpływ na przyrodę kraju, w tym zniszczenie tamy w Karchowce, co spowodowało najgorszą katastrofę naturalną spowodowaną przez człowieka od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.
„Mamy wyjątkową okazję do odbudowy lepszej i bardziej ekologicznej” – powiedział TylkoGliwice europejski komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
„Kiedy mówimy o miastach, które zostały zniszczone, kiedy mówimy o zrównoważonym planowaniu tych miast – zgodnie z najnowszą wiedzą – bardzo się cieszę, że widzę wielu architektów z Europy, którzy faktycznie poświęcają swój czas.
„Mówimy o zniszczonych budynkach użyteczności publicznej, wszystkie będą musiały być energooszczędne i wszystkie muszą być zasilane energią odnawialną” – dodał.
Ukraina jest obecnie krajem w Europie, w którym występuje najwięcej zaminowań, a w wyniku walk zniknęły około 34 gatunki. Straty poniosły także lasy kraju.
Jednak największym wyzwaniem jest nie tylko odbudowa przyrody, ale także posiadanie gospodarki neutralnej dla klimatu po zakończeniu wojny.
W tym celu Ukraina musi przekształcić swoją sieć energetyczną oraz przebudować budynki publiczne i mieszkalne w sposób energooszczędny.
Odbudowa Ukrainy jest kuszącą szansą dla wielu europejskich firm, które już zasygnalizowały swoje zainteresowanie. W Wilnie w dyskusjach uczestniczyli także przedstawiciele branży budowlanej, przedsiębiorstw gospodarki wodno-ściekowej.
„Nie mówimy tylko o wsparciu międzynarodowym, np. bezpośrednim wsparciu w celu odtworzenia czegoś. Nie. Mówimy o niektórych inwestycjach” – powiedział w wywiadzie Ruslan Strilets, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy.
„Przede wszystkim potrzebujemy współpracy z inwestorami i budowy nowych obiektów, nowych technologii, zbudowania nowych być może branż, ale z wykorzystaniem najlepszych dostępnych branż w najlepszy dostępny sposób, tak jak w podpisanym prawodawstwie europejskim”.
Zdaniem Komisji Europejskiej odbudowa Ukrainy będzie wiązała się z ogromnymi kosztami, które – jej zdaniem – musi ponieść Rosja.
Kolejnym wyzwaniem dla odbudowy będzie przekonanie milionów Ukraińców obecnie mieszkających w Europie, aby przenieśli się do domu i włączyli się w proces odbudowy.