Bitcoin może wprowadzić zmiany, dzięki którym kryptowaluta będzie bardziej przyjazna dla środowiska.
Jak wynika z nowego badania dotyczącego najpopularniejszej kryptowaluty na świecie, pojedyncza transakcja Bitcoinem mogłaby zużyć taką samą ilość wody, jaka jest potrzebna do napełnienia basenu ogrodowego.
Szacuje się, że w 2021 r. wydobycie Bitcoinów, wykorzystywane częściowo do tworzenia nowych Bitcoinów, pochłonęło na całym świecie ponad 1600 gigalitrów wody przy każdej transakcji Bitcoinem, zużywając średnio 16 000 litrów wody.
Sama skala zużycia wody w kopalniach Bitcoin może mieć wpływ na wodę pitną, jeśli będzie ona nadal działać bez regulacji, szczególnie w krajach, które już borykają się z niedoborem wody, w tym w Stanach Zjednoczonych, jak wynika z badania opublikowanego w środę w czasopiśmie Cell Reports Sustainability.
Wydobywanie Bitcoina wymaga ogromnej mocy obliczeniowej do rozwiązywania równań matematycznych w Internecie. Prawidłowe odpowiedzi są następnie nagradzane udziałem w wartości Bitcoina.
Odparowana woda służy do chłodzenia komputerów w dużych centrach danych, a także do obniżania temperatury w elektrowniach węglowych i gazowych, które również zasilają komputery wydobywające Bitcoin.
„To tylko jeden przydomowy basen, który unosi się w powietrze i dosłownie wyparowuje średnio podczas transakcji Bitcoinem” – powiedział Alex de Vries, autor badania i doktor. student Vrije Universiteit Amsterdam.
Wpływ wydobywania Bitcoina na środowisko został szeroko udokumentowany, a najnowsze dane z Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych pokazują, że zużycie energii przez kryptowalutę w roku 2020 było większe niż całkowite zużycie energii w kraju takim jak Pakistan w tym samym okresie.
Jednak ilość wody zużywanej przez transakcję Bitcoinem jest rzadko zgłaszana i prawdopodobnie wzrośnie.
Wraz ze wzrostem ceny Bitcoina do ponad 38 000 dolarów (34 600 euro), co oznacza wzrost o prawie pięć procent w ciągu tygodnia, de Vries powiedział, że spodziewa się, że zużycie wody przez Bitcoin również wzrośnie do 2300 gigalitrów, co oznacza wzrost o ponad 40 procent w porównaniu z 2021 rokiem.
W raporcie argumentuje się, że będzie to problem dla krajów Azji Środkowej, takich jak centrum wydobycia Bitcoinów w Kazachstanie, gdzie suchy klimat wywiera presję na dostawy słodkiej wody.
W badaniu oszacowano, że Stany Zjednoczone zużywają również dużo wody do wydobycia Bitcoinów, co odpowiada za zużycie wody aż 300 000 amerykańskich gospodarstw domowych lub takich miast jak Waszyngton.
Prawdziwe rozwiązanie i przegrana gra
De Vries argumentuje, że wykorzystanie energii odnawialnej zamiast energii elektrycznej nie byłoby rozwiązaniem pozwalającym zmniejszyć ślad węglowy Bitcoina.
„Czy naprawdę chcesz wydawać energię wiatrową i słoneczną na kryptowaluty? W wielu krajach, w tym w USA, ilość energii odnawialnej jest ograniczona. Z pewnością można przenieść część tych odnawialnych źródeł energii na kryptowaluty, ale to oznacza, że coś innego będzie zasilane paliwami kopalnymi” – powiedział.
Twierdzi jednak, że gdyby Bitcoin zmienił swoją technologię na bardziej przyjazną dla środowiska, szkody dla środowiska wyrządzone przez kryptowalutę cofnęłyby się z dnia na dzień.
Bitcoin korzysta z modelu Proof of Work, który działa jak konkurencyjna gra polegająca na zgadywaniu liczb, a pierwsza osoba, która rozwiąże zagadkę, otrzymuje stałą kwotę kryptowaluty.
Wymaga globalnej sieci komputerów działającej w tym samym czasie, gdy ma miejsce transakcja, a co za tym idzie dużej ilości energii.
Jednak w systemie Proof of Stake nie potrzebujesz energochłonnego sprzętu do nabywania monet, które są stawiane jako zabezpieczenie w procesie obstawiania, a następnie następuje losowy wybór za pomocą oprogramowania.
To, jak potężna jest Twoja maszyna, nie zwiększa Twojej szansy na wygraną i możliwość stworzenia kolejnego bloku dla blockchainu. Jedyną rzeczą, która zwiększa Twoje szanse na wygraną, jest zdobycie większej liczby monet.
Druga co do wielkości kryptowaluta Ethereum przeszła na Proof of Stake w 2022 roku i pozostaje równie popularna do dziś.
Bitcoin mógłby dokonać tej samej zmiany, ale de Vries twierdzi, że górnicy Bitcoin są bardziej tradycyjni i nie chcą zachwiać łódką, aby utrzymać swoją inwestycję.
„Niezmienianie rzeczy nadaje wartość Bitcoinowi, mimo że w rzeczywistości brak zmian jest prawdopodobnie najbardziej ryzykowną rzeczą, jaką mogą zrobić” – powiedział.
„Ilość wydobywanych monet stale maleje. A do roku 2040 zostanie wydobyty ostatni Bitcoin i wtedy górnicy nie będą mieli żadnych pieniędzy.
„Więc na dłuższą metę grają w tę przegraną grę”.