Pracując nad rozwojem osobistym i rozwojem kariery, często staramy się mocno skupiać na budowaniu naszych mocnych stron.
Bierzemy udział w kursach, które poszerzają naszą wiedzę, podkreślają nasze umiejętności i zyskują popularność na naszych profilach online, a nawet staramy się znaleźć „dobry” sposób, aby odpowiedzieć na to notorycznie drażliwe pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej: „Jakie są Twoje największe słabości?”
Ale co, jeśli zbyt długo skupialiśmy się na naszym „najlepszym” ja?
Niespodzianką może być informacja, że odkrywanie tych części siebie, których normalnie nie umieściłbyś w pobliżu swojego CV, może być kluczem do odblokowania rozwoju kariery lub uwolnienia się od problemów zawodowych.
W tym miejscu pojawia się „praca w cieniu”, najnowszy trend w zakresie samoopieki, który przejmuje TikTok.
Hashtag #shadowwork ma aż 2,3 miliarda wyświetleń i stale rośnie na platformie, podczas gdy wirusowy, samodzielnie opublikowany przewodnik po zdrowiu psychicznym, z którego korzysta wielu plakatów, „The Shadow Work Journal” autorstwa Keili Shaheen, wyprzedził Oprah i niezliczone inne bestsellery wcześniej w tym roku.
Czym jest praca z cieniami?
Praca w cieniu nie jest niczym nowym. Po raz pierwszy spopularyzowany przez XX-wiecznego psychoanalityka Carla Junga, polega na odkrywaniu ciemniejszej, mniej atrakcyjnej strony siebie; części, które możesz uznać za gorsze lub nie do przyjęcia dla innych, a nad którymi zwykle unikasz rozpamiętywania.
Dlaczego ma teraz chwilę?
Niektóre teorie sugerują, że pojawiło się ono w wyniku rosnącego zainteresowania holistyczną dbałością o siebie, podczas gdy inne postrzegają jego popularność na TikToku jako kolejny aspekt dążenia pokolenia Z do autentyczności i reakcję na doskonale dopracowaną, nadmiernie wyselekcjonowaną estetykę Instagrama.
Wykorzystanie pracy w cieniu do rozwoju zawodowego
Chociaż TikTok spopularyzował pracę w cieniu jako sposób na pomoc w rozwoju czysto osobistym, wykorzystanie jej jako narzędzia kariery może prowadzić do ciekawych spostrzeżeń.
Niezależnie od tego, czy jest to zachowanie autosabotażowe, tendencja do angażowania się w dramaty biurowe, czy nawet przesada i wypalenie, wszyscy mamy pewne aspekty naszej zawodowej osobowości, z których nie jesteśmy dumni.
Pomyśl o tym jak o pudełku, w którym przechowujesz rzeczy o sobie, o których nie lubisz za dużo myśleć.
Otwarcie pudełka wiąże się z podejściem do zauważonych wad z ciekawością i współczuciem, co z kolei może prowadzić do zwiększonej samoświadomości, lepszego zrozumienia czynników wyzwalających i ostatecznie do bardziej satysfakcjonującego życia zawodowego.
Odkrywanie swojego cienia polega także na przyglądaniu się częściom siebie, które w pewnym momencie wydawały Ci się nie do przyjęcia dla innych.
Na przykład, być może jako dziecko uwielbiałeś sztukę i rysunek, ale rodzina lub społeczeństwo wywierało na ciebie presję, aby rozpocząć karierę w finansach lub prawie – ta kochająca sztukę część ciebie mogła stać się częścią twojego cienia, czegoś, co trzymasz w ukryciu.
Ćwiczenia rozpoczynające pracę z cieniami
Pracę z cieniami możesz wykonywać samodzielnie lub z profesjonalnym terapeutą. Wielu ekspertów zaleca prowadzenie dziennika.
Zacznij od wybrania obszaru, nad którym będziesz pracować. Pytania, które możesz sobie zadać, to: Co przeszkadza mi w innych? Czy był taki moment w moim życiu, kiedy pokazałem tę samą jakość? Jakie powtarzające się wzorce lub zachowania zauważam w swojej karierze? Co sprawiło, że jako dziecko zacząłem w siebie wątpić? Co jest czymś, do czego wstydzę się przyznać, że kocham?
Sprawdź i zastanów się nad swoimi odpowiedziami, ponownie skupiając się na pozostawaniu ciekawym i uczeniu się, a nie na osądzaniu.
Należy pamiętać, że praca w cieniu polega na integracji i dostosowaniu; o akceptowaniu tych postrzeganych negatywnych cech jako kluczowych części swojej istoty, a nie rzeczy, które należy zasadniczo zmienić lub ulepszyć.
Wyciągając je z ciemności i doceniając rolę, jaką odgrywają w Twojej osobowości, możesz pokazać się bardziej autentycznie w pracy – i życiu.
Jeśli jesteś gotowy, aby zaangażować się w pracę całym sobą i ciekawi Cię, co jest na zewnątrz, tablica ogłoszeń TylkoGliwice oferuje tysiące ekscytujących możliwości, takich jak trzy poniżej.
Ekspert rozwoju osobistego, Star
Czy pasjonujesz się stosowaniem zwinnych metodologii do rozwoju osobistego w miejscu pracy? Star zatrudnia eksperta ds. rozwoju osobistego w Böblingen w Niemczech.
Będziesz nadzorować wprowadzanie nowych podejść do uczenia się, planować i realizować warsztaty szkoleniowe oraz zarządzać strategicznym podnoszeniem kwalifikacji pracowników Star.
Zainteresowany? Złóż wniosek o tę rolę tutaj.
Kierownik programów i operacji biznesowych w Hiszpanii i Portugalii, Airbnb
Internetowy rynek zakwaterowania Airbnb poszukuje przedsiębiorczego, wewnętrznie zmotywowanego lidera operacyjnego z siedzibą w Barcelonie, który będzie opracowywał strategie na rynku lokalnym, zapewniał rozwój platformy na Twoim terytorium i wymyślał projekty, które mają potencjał globalnej skali.
Musisz biegle posługiwać się analityką danych, władać językiem hiszpańskim na poziomie natywnym, a także mieć doświadczenie w pracy interdyscyplinarnej w branży technologii konsumenckich lub w najwyższej klasy firmie konsultingowej. Poznaj tę rolę tutaj.
CMS – Analityk funkcjonalny sieci, Smals
Smals tworzy zaawansowane technologicznie systemy ICT, aby zapewnić większą efektywność w ważnych obszarach odpowiedzialności społecznej, takich jak praca, rodzina i zdrowie. Platforma e-zdrowia ostatecznie sprawi, że papierowe notatki i recepty lekarskie staną się zbędne.
Jako analityk funkcjonalny CMS Web z siedzibą w Brukseli będziesz definiować potrzeby, działać jako interfejs do rozwoju aplikacji CMS oraz analizować i modelować procesy biznesowe, koordynować proces rozwoju, zapewniać testy funkcjonalne aplikacji i kontrolę jakości.
Jeżeli posiadasz tytuł magistra i doświadczenie na podobnym stanowisku, aplikuj na to stanowisko już dziś. Więcej o roli dowiesz się tutaj.
Aby poznać więcej takich możliwości, już dziś odwiedź tablicę ofert pracy TylkoGliwice