O nas
Kontakt

Według sondażu spada poparcie Rosjan dla wojny na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Według sondażu spada poparcie Rosjan dla wojny na Ukrainie

Według amerykańskiego zespołu doradców Kreml jest zaniepokojony politycznymi skutkami niezadowolenia z wojny przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku.

Według niedawnego sondażu poparcie dla wojny ukraińskiej w Rosji osiągnęło najniższy poziom.

Niezależny ankieter Chronicle ustalił, że od lutego 2023 r. liczba Rosjan w pełni popierających inwazję spadła prawie o połowę.

Ich badanie wykazało, że liczba zwolenników pokoju znacznie przewyższa liczbę głosów prowojennych, przy czym więcej Rosjan popiera wycofanie wojsk z Ukrainy niż nie.

Omawiając ustalenia, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) stwierdził w piątek, że Kreml jest „prawdopodobnie zaniepokojony” wpływem zmiany nastawienia do wojny na wybory prezydenckie w Rosji w 2024 roku.

Amerykański zespół doradców stwierdził, że Władimir Putin skoncentruje swoją kampanię reelekcyjną na „rzekomej stabilności wewnętrznej Rosji i zwiększonej krytyce Zachodu, zamiast skupiać się na wojnie”.

Przeprowadzanie sondaży w państwach autorytarnych, takich jak Rosja, jest niezwykle trudne. Kreml kryminalizuje krytykę wojny i wydaje miliony na prowojenną propagandę, co oznacza, że ​​może ona nie odzwierciedlać realiów sytuacji.

PLIK – Mężczyzna biorący udział w marszu pokojowym trzyma plakat z hasłem
PLIK – Mężczyzna uczestniczący w marszu pokojowym trzyma plakat z hasłem „Rosjanie są przeciw wojnie” w pobliżu Konsulatu Generalnego Rosji kordonowanego przez policję w Niemczech 2/5/22.

„Chronicles”, założona przez rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Miniailo, twierdzi jednak, że jej badania dają dokładny obraz opinii publicznej.

Moskiewska grupa badawcza zadała 1199 dorosłym w całej Rosji serię pytań w telefonicznej ankiecie przeprowadzonej w dniach 17–22 października.

Ustaliło, że liczba głównych zwolenników wojny – tych, którzy wyrażają „konsekwentną” aprobatę dla wojny i chcą, aby inwazja trwała aż do osiągnięcia swoich celów – spadła z 22% w lutym 2023 r. do 12% w październiku.

Z sondażu Kronik wynika, że ​​40% Rosjan popiera wycofanie wojsk z Ukrainy bez osiągnięcia celów wojennych. Liczba ta utrzymuje się na stałym poziomie przez cały 2023 rok.

Trzydzieści trzy procent było przeciwnych opuszczeniu Ukrainy i chciało kontynuacji wojny, chociaż liczba ta stale spada z 47% w lutym do 39% w lipcu.

Jednym z powodów spadku poparcia dla wojny może być fakt, że Rosjanie coraz bardziej odczuwają trudną sytuację i widzą bardziej ponurą przyszłość w związku ze skutkami inwazji, jak wykazało odrębne badanie.

Sondaż przeprowadzony przez Chronicle potwierdził tę tezę i wykazał, że 44% respondentów doświadczyło spadku dochodów rodziny.

Putin zapowiedział w tym tygodniu znaczny wzrost wydatków wojskowych, w ramach których w 2024 r. około 30% budżetu kraju zostanie przeznaczone na siły zbrojne.

Badanie pokazało również, jak sytuacja wpływa na życie ludzi.

Ponad połowa populacji Rosji (52%) zmagała się ostatnio z stanami lękowymi lub depresją, w porównaniu z około jedną trzecią (32%) w marcu 2022 r.

Osoby o niższych dochodach częściej zgłaszały negatywne skutki psychiczne.