Szwajcaria może teraz powrócić do minimalnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych, zaproponowanej przez OECD.
W czerwcu tego roku Szwajcaria dała przykład innym bogatym krajom Europy, otwarcie popierając minimalną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych, zaproponowaną przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Stawkę podatku oszacowano wówczas na około 15%.
Szwajcarzy w przeważającej mierze poparli stawkę podatku, przy udziale około 78,5% głosujących, co stanowi szósty najwyższy wskaźnik poparcia od dwóch dekad dla kwestii zmieniającej rynek.
Jednak Szwajcaria może teraz otrząsnąć się z narastających wezwań do opóźnienia reformy podatkowej, która początkowo miała wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.
To wahanie może równie dobrze wynikać z faktu, że kraj ten już bardzo dobrze czuje się ze swoją reputacją „raju podatkowego”.
W niektórych kantonach, np. Zug, stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi zaledwie 11%, co w naturalny sposób przyciąga wielu światowych gigantów, takich jak firma handlująca towarami Glencore. Inne duże szwajcarskie firmy to firma spożywcza Nestlé z siedzibą w Vevey, producent zegarków Rolex z siedzibą w Genewie, a bank UBS jest podzielony pomiędzy Zurych i Bazyleę.
Podniesienie minimalnego podatku od osób prawnych może skłonić te i wiele innych firm do szukania domów gdzie indziej, potencjalnie zasadniczo zmieniając tkankę gospodarczą Szwajcarii, która pozostaje silna od dziesięcioleci.
Ponadto, jeśli Szwajcaria utraci status raju podatkowego, może doświadczyć spadku środków od osób fizycznych i firm pochodzących z zagranicy na jej zagraniczne rachunki bankowe. Może to stanowić potencjalne zagrożenie dla siły sektora finansowego i bankowego.
Chociaż kraj zniósł już kilka form ulg podatkowych w odpowiedzi na krytykę luźnych stawek podatku od osób prawnych, wiele osób nadal nie uważa tych środków za wystarczające.
Które inne kraje mogą mieć wątpliwości?
Zmiana nastawienia Szwajcarii następuje w momencie, gdy kilka innych krajów, takich jak między innymi Stany Zjednoczone, Indie, Chiny, Hongkong, Singapur, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, również niechętnie wdraża porozumienie OECD w 2024 r. Ma to doprowadziło do rosnącej liczby połączeń. tak aby można było je przesunąć o co najmniej rok.
Okazuje się, że jedynie około 25% ze 138 krajów OECD początkowo będących stronami porozumienia jest na dobrej drodze do wdrożenia planu do 2024 r. Są to m.in. Kanada, Japonia, Korea Południowa, Australia i państwa członkowskie UE.
Inną obawą Szwajcarii jest to, że jeśli inne kraje nie zdecydują się na minimalną stawkę podatku, mogą równie dobrze otrzymać niższe podatki niż Szwajcaria.
W rezultacie wiele niezadowolonych firm opuszczających Szwajcarię mogłoby potencjalnie otworzyć działalność w tych krajach, co oznaczałoby „rozdanie milionów”.
Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach zostanie podjęta decyzja, czy plan podatkowy na 2024 r. będzie realizowany zgodnie z planem.