Francuska spółka energetyczna nie odniosła nieuczciwej korzyści dzięki porozumieniom zawartym w Luksemburgu – orzekła sędzia, zadając cios unijnym wysiłkom na rzecz zwalczania uchylania się od płacenia podatków
Engie wygrała wieloletnią batalię prawną dotyczącą luksemburskich podatków, unieważniając decyzję unijnych organów antymonopolowych, która zmusiłaby francuskiego giganta energetycznego do zwrotu 120 mln euro.
Przełomowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE we wtorek (5 grudnia) unieważnia poprzednie decyzje Komisji Europejskiej i Sądu Pierwszej Instancji, zadając poważny cios wysiłkom UE przeciwko unikaniu opodatkowania.
„Na poparcie swojej decyzji Komisja powinna była ustalić, że w przedmiotowych interpretacjach indywidualnych prawa podatkowe luksemburskie organy podatkowe odstąpiły od własnej praktyki” – stwierdzili sędziowie w odniesieniu do kontrowersyjnych umów typu „sweetheart” zawartych przez organy podatkowe z międzynarodowymi przedsiębiorstwami.
W 2018 r. unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager stwierdziła, że transakcja stanowi nielegalną korzyść, ponieważ złożone i niespójne struktury pozwalają firmie płacić zaledwie 0,3% podatku dochodowego od osób prawnych przez około dziesięć lat. Zostało to potwierdzone orzeczeniem sądu z 2021 r., w którym stwierdzono, że transakcja naruszyła prawo luksemburskie, które obecnie zostało uchylone.
Wiadomość o Engie, dawniej GDF Suez, to ostatnia z serii porażek Vestager, która po ujawnieniu śledztwa LuxLeaks rozpoczęła kampanię przeciwko uchylaniu się od płacenia podatków przez międzynarodowe koncerny.
Sądy odrzuciły już działania UE przeciwko takim firmom jak Fiat i Starbucks, chociaż próba Vestager nakłonienia giganta technologicznego Apple do spłaty irlandzkich podatków w wysokości 13 miliardów euro spotkała się z pewnym poparciem dzięki niedawnej opinii prawnej napisanej przez rzecznika generalnego Giovanniego Pitruzzellę.
Didier Reynders z Komisji Europejskiej powiedział dziennikarzom, że zastosuje „jasne” i „wiążące” orzeczenie Trybunału, ale także dokładnie je przeanalizuje, aby zobaczyć, ile pola manewru pozostawił w kwestiach polityki podatkowej.
„Chcemy sprawiedliwego opodatkowania w Europie, chcemy uniknąć dyskryminacji” – powiedziała Reynders, która tymczasowo przejęła od Vestager stanowisko szefa antymonopolowego, starając się o stanowisko szefowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Rzecznicy Engie i Luksemburga nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.