Szybka likwidacja paliw kopalnych jest ważna, ale musi odbywać się równolegle z szybkim wdrażaniem zintegrowanych systemów energii odnawialnej, które są dobre dla konsumentów i klimatu, pisze Dan Hamza-Goodacre.
Ponieważ w nadchodzących tygodniach politycy, członkowie rodziny królewskiej, lobbyści i działacze przybywają do Zatoki Perskiej, proces ten został już opanowany przez kontrowersje: rzekome pozyskiwanie interesów przez Narodową Kompanię Naftową z Abu Zabi podczas rzekomo wydarzenia dyplomatycznego wysokiego szczebla.
Prezydent COP, sułtan Al Jaber, powiedział już wcześniej, że bardzo zależy mu na tym, aby przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się paliwami kopalnymi zasiedli do stołu podczas tegorocznego szczytu klimatycznego.
Nie jest to całkowicie nierozsądny pomysł — w końcu będą musiały być częścią każdego planu ograniczenia emisji i wykorzystania paliw kopalnych.
Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że skupiając się na machinacjach lobby paliw kopalnych, stracimy z oczu ogromne możliwości, jakie otwierają się dla stworzenia bardziej wydajnego, otwartego i zrównoważonego systemu energetycznego.
Paliwa kopalne się skończyły
Kilka rzeczy jest jasnych i pomimo wysiłków lobbystów nie podlega dyskusji.
Po pierwsze, era paliw kopalnych – silników spalinowych, ogrzewania gazowego i innych innowacji wprowadzonych w ciągu ostatnich 150 lat – dobiega końca. Być może dla wielu koniec zbliża się zbyt wolno, ale nie ma odwrotu.
Po drugie, aby poradzić sobie z tą zmianą, świat potrzebuje zwiększonej mocy w zakresie wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. I wreszcie destrukcyjne zjawiska globalne ostatnich kilku lat – najpierw pandemia Covid-19, a następnie wojna na Ukrainie, uwypukliły potrzebę tworzenia zlokalizowanych i zdecentralizowanych systemów energetycznych.
W nadchodzących dziesięcioleciach będziemy musieli być w stanie dostarczać trzy razy więcej energii elektrycznej niż obecnie, czysto i szybko.
Aby rozwiązać ten problem, konieczna jest zmiana sposobu, czasu i miejsca wytwarzania energii.
Ponieważ delegaci rządowi, biznesowi i finansowi starają się omówić kwestie związane z energią i pieniędzmi podczas COP28, rozwój w pełni zintegrowanych systemów energetycznych musi znajdować się na pierwszym planie tych dyskusji.
Pilnie potrzebujemy systemów „na miejscu, na drogach, w sieci”, w których budynki, infrastruktura i pojazdy elektryczne (EV) odgrywają rolę w wytwarzaniu, magazynowaniu i udostępnianiu energii.
Czym jest „wirtualna elektrownia”?
Wyobraź sobie prosty scenariusz: Twój dom, łącznie z ogrzewaniem i gotowaniem, jest w pełni zelektryfikowany, a na dachu znajdują się panele słoneczne. Twój pojazd elektryczny ma akumulator, który może zasilać Twój dom przez trzy dni.
Zarówno dom, jak i pojazd zużywają i wytwarzają energię elektryczną: jeden z nich można wykorzystać do ładowania drugiego za pomocą prostego kabla ładującego, a wygenerowana nadwyżka jest sprzedawana do sieci.
Teraz wyobraźcie sobie ten system na dużą skalę, stosowany w biurach, autobusach, szkołach, supermarketach, samochodach dostawczych, departamentach rządowych… To, co stworzyłeś, to „wirtualna elektrownia”. Jest to wykonalne i, co najważniejsze, skalowalne.
W Meksyku władze miasta Hermosillo zainstalowały energię słoneczną w nowej flocie policyjnych samochodów elektrycznych, skutecznie podwajając swoją rolę dostawcy energii. Największa sieć supermarketów w Rwandzie, Sawa City, korzysta z zamontowanego na dachu systemu fotowoltaicznego i akumulatorów oraz zelektryfikowanych e-rowerów do realizacji dostaw.
Downtown Take-Aways w Nigerii zasila swoje obiekty i usługę ładowania pojazdów elektrycznych typu Pay As You Go za pomocą znajdującej się na miejscu energii słonecznej i magazynu. Wszyscy oszczędzają na rachunkach za energię i natychmiast przyczyniają się do redukcji emisji.
Tymczasem w Australii firma Origin Energy stworzyła Loop — wirtualną elektrownię składającą się z ponad 275 000 połączonych urządzeń, takich jak te w Hermosillo, Sawa City i Downtown.
Ta wirtualna elektrownia wytwarza 815 MW energii elektrycznej, co odpowiada dużej elektrowni. W rzeczywistości fotowoltaika na dachu produkuje tak dużo energii elektrycznej, że niektórzy australijscy konsumenci płacą za ładowanie pojazdów elektrycznych lub innych urządzeń przy użyciu nadwyżki energii.
W USA firma energetyczna CPower stworzyła wirtualną elektrownię o mocy 6,3 Gw – ponad dwukrotnie większą od brytyjskiej elektrowni jądrowej Hinkley C.
Globalny system energetyczny ulega przekształceniom na naszych oczach
Zdecentralizowane sieci energetyczne są bardziej odporne niż sieci scentralizowane, ponieważ różne części systemu mogą być wykorzystywane w różnym czasie.
Energia zmagazynowana w bateriach może być dystrybuowana do sieci w momentach szczytowego zapotrzebowania lub przerw w dostawie energii. Gdy rok temu burza Elliott nawiedziła Stany Zjednoczone i doszło do awarii elektrowni gazowej, wirtualna elektrownia C Power była w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii do 1,7 miliona domów, znacznie obniżając obciążenie sieci.
Technologia ta w całej Europie przyspiesza w szybkim tempie. W lutym firma telekomunikacyjna Elisa ogłosiła utworzenie w Finlandii największego w Europie VPP o oczekiwanej pojemności 150 MWh.
Zostało to szybko zastąpione w sierpniu wraz z ogłoszeniem Sonnen VPP w Niemczech, który, jak twierdzi firma, osiągnie jeden gigawat na godzinę „w ciągu najbliższych kilku lat”.
Globalny system energetyczny ulega przekształceniom na naszych oczach. Mamy teraz szansę stworzyć globalny system, który będzie sprawiedliwy, ekonomiczny, czysty i odporny.
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która stanowi podstawę obrad COP, stanowi, że wszystkie strony powinny „promować i współpracować w zakresie rozwoju i transferu technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych” oraz zobowiązuje kraje do dzielenia się tą technologią.
Rozpowszechnianie zintegrowanych systemów energii odnawialnej na całym świecie powinno być obecnie najważniejszym priorytetem każdego delegata w Emiratach.
Szybka likwidacja paliw kopalnych jest ważna, ale musi odbywać się równolegle z szybkim wdrażaniem zintegrowanych systemów energii odnawialnej, które są dobre dla konsumentów i klimatu.