O nas
Kontakt

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię ​​Saudyjską podczas COP28

Laura Kowalczyk

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię ​​Saudyjską podczas COP28

Podczas gdy policja ONZ patroluje Dubaj, Putin prowadzi rozmowy jeden na jednego z przywódcą Emiratów, szejkiem Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął w środę podróż do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, mając nadzieję na zwiększenie wsparcia na Bliskim Wschodzie ze strony dwóch głównych producentów ropy sprzymierzonych z USA w miarę postępu wojny z Ukrainą.

Putin wylądował w Abu Zabi, stolicy Emiratów – federacji siedmiu szejków, która jest obecnie gospodarzem rozmów klimatycznych ONZ COP28. Była to jego pierwsza podróż do regionu od czasów przed pandemią wirusa i wojną, a także w obliczu nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z wojną na Ukrainie.

Ani Arabia Saudyjska, ani Zjednoczone Emiraty Arabskie nie podpisały traktatu założycielskiego MTK, co oznacza, że ​​nie mają żadnego obowiązku zatrzymania Putina w związku z nakazem.

Prezydent Rosji jest oskarżony o osobistą odpowiedzialność za uprowadzenia dzieci z Ukrainy podczas wojny z tym krajem.

Jednakże wizyta ma miejsce w czasie, gdy uzbrojona policja ONZ patroluje część Dubai Expo City, obecnie uważaną za terytorium międzynarodowe rozmów.

Spotkanie jest powszechnie postrzegane jako podkreślenie ekspansywnych powiązań biznesowych Emiratów z Rosją, które eksplodowały w czasie, gdy zachodnie sankcje wymierzyły w Moskwę.

Ukraińcy obecni na tym wydarzeniu wyrazili oburzenie z powodu obecności Putina w kraju, jednocześnie opisując go jako popełniającego w ich kraju przestępstwa przeciwko środowisku.

„To niezwykle przygnębiające, jak świat traktuje zbrodniarzy wojennych, bo moim zdaniem taki właśnie jest” – powiedziała Marharyta Bohdanova, ukraińska uczestniczka COP28, ocierając łzy. „Widzenie, jak ludzie pozwalają ludziom go lubić na ważnych wydarzeniach… traktując go jak drogiego gościa, jest moim zdaniem po prostu hipokryzją”.

Z komunikatu państwowej agencji informacyjnej Tass dotyczącego podróży Putina opublikowanej w środę nie wynika, że ​​Putin mógłby pojawić się na stronie COP28.

Zamiast tego zacytował doradcę prezydenta Rosji Jurija Uszakowa, który powiedział, że wyląduje, odbędzie „spotkanie w pałacu” i rozmowy indywidualne z przywódcą Emiratów, szejkiem Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem.

Wizyta następuje po COP28, podczas której na szczycie przemawiała parada zachodnich przywódców, w tym wiceprezydent USA Kamala Harris, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i inne osoby popierające Ukrainę.

Kontrowersyjne wypowiedzi zabrał także białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka, od dawna sojusznik Putina.

Światowi przywódcy biorą udział w wydarzeniu wspierającym potrojenie globalnych mocy nuklearnych do 2050 r. podczas szczytu klimatycznego ONZ COP28, który odbędzie się w sobotę 2 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Światowi przywódcy biorą udział w wydarzeniu wspierającym potrojenie globalnych mocy nuklearnych do 2050 r. podczas szczytu klimatycznego ONZ COP28, który odbędzie się w sobotę 2 grudnia 2023 r. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Rzecznik Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu Alexander Saier powiedział na konferencji prasowej, że „nie wie, czy pan Putin przyjedzie na konferencję, ale musiałbym również skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych kraju gospodarza”.

Odmówił natychmiastowej odpowiedzi, czy policja ONZ będzie zobowiązana do dokonania aresztowania.

Komitet organizacyjny Emiratów COP28 skierował pytania do Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZEA, które nie udzieliło natychmiastowej odpowiedzi.

Putin ostatni raz odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie w 2019 r., gdzie został ciepło przyjęty przez szejka Mohammeda, ówczesnego księcia koronnego Abu Zabi. Jednak od tego czasu świat się zmienił.

Rosyjski prezydent rozpoczął inwazję na Ukrainę w lutym 2022 r., wywołując zaciekłą wojnę, która trwa do dziś. Konflikt jest także gorącym tematem dla ukraińskich dyplomatów podczas rozmów klimatycznych.

„Mówię o jego zbrodniach i ta osoba jest dosłownie teraz tutaj, gdzieś blisko mnie” – powiedziała Alina Abramenko, kolejna członkini ukraińskiego pawilonu, który podkreśla szkody dla środowiska wyrządzone przez wojnę. „Wiesz, to naprawdę dziwne”.

Tymczasem wojna między Izraelem a Hamasem pozostaje poważnym problemem Bliskiego Wschodu, zwłaszcza Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które dyplomatycznie uznały Izrael w 2020 r.

Niedawne ataki wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi w Jemenie również zagrażają żegludze handlowej na Morzu Czerwonym, a irański program nuklearny kontynuuje szybki postęp od czasu upadku porozumienia nuklearnego w 2016 roku.

Ludzie spacerują z panoramą w tle, gdy Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP28, wtorek, 5 grudnia 2023 r.
Ludzie spacerują z panoramą w tle, gdy Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP28, wtorek, 5 grudnia 2023 r.

Putin ma w czwartek spotkać się z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim w celu, jak określił Uszakow, „dość długiej rozmowy”.

Obydwa kraje dyskutują o sposobach obejścia wymierzonych w nie zachodnich sankcji.

Uszakow powiedział, że Putin uda się do Arabii Saudyjskiej i podczas jednodniowej podróży spotka się z potężnym księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem. Dyskusje te prawdopodobnie skupią się na innym głównym zmartwieniu Moskwy na Bliskim Wschodzie – ropie.

Rosja jest częścią OPEC, kartelu zarządzającego wydobyciem w celu podniesienia cen ropy naftowej.

W zeszłym tygodniu grupa rozszerzyła część cięć produkcji na przyszły rok i zaangażowała do współpracy wschodzącego dostawcę ropy, Brazylię.