O nas
Kontakt

Nowy Jedwabny Szlak: co to jest i dlaczego Włochy porzuciły projekt z Chinami?

Laura Kowalczyk

Nowy Jedwabny Szlak: co to jest i dlaczego Włochy porzuciły projekt z Chinami?

Włochy opuszczają Nowy Jedwabny Szlak: TylkoGliwice Business bada, czego obejmuje ta umowa i które kraje są w nią nadal zaangażowane.

Włochy opuściły Inicjatywę Pasa i Szlaku (BRI), znaną również jako Nowy Jedwabny Szlak, projekt rozpoczęty przez Chiny w 2013 roku, mimo że były pierwszym krajem G7 i pierwszym członkiem UE, który dołączył cztery lata temu na mocy porozumienia. podpisany przez ówczesnego premiera Włoch Giuseppe Conte.

Czym jest BRI i dlaczego Włochy z niego zrezygnowały?

(BRI) to projekt infrastrukturalny ogłoszony w 2013 roku przez prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Celem tego projektu jest utworzenie sieci infrastruktury, zarówno lądowej, jak i morskiej, w celu rozszerzenia chińskich wpływów gospodarczych na inne kraje Azji, Bliskiego Wschodu, Afryki i Afryki, Europy.

Według źródeł włoskich po przystąpieniu do BRI Włochy odniosły niewiele korzyści, podczas gdy Chiny odniosły z porozumienia znacznie więcej.

Po zawarciu umowy eksport do Pekinu wzrósł jedynie nieznacznie – z 13 miliardów w 2019 roku do 16,4 miliarda w 2022 roku, przy czym wzrost na początku 2023 roku był głównie związany z lekiem produkowanym przez firmę Pfizer we Włoszech. Jednak import z Chin wzrósł z 32 miliardów do 58 miliardów.

„Jedwabny Szlak nie przyniósł nam korzyści. Niemcy i Francja osiągnęły wyższe obroty od nas” – oznajmił Antonio Tajani, włoski minister spraw zagranicznych.

„Już dużo współpracujemy z Chinami; istnieje strategiczne partnerstwo. Nie ma nic negatywnego w stosunku do Chin. Postępujemy tak, jak zawsze”.

Według byłego premiera Włoch Giuseppe Conte nowa włoska decyzja nie jest korzystna dla kraju.

„Ta decyzja jest uzasadniona wyłącznie względami ideologicznymi, mającymi na celu uspokojenie podmiotów innych niż włoskie firmy” – stwierdził.

Kto pozostaje w umowie BRI?

Od 145 do 149 krajów na całym świecie podpisało protokoły ustaleń z Chinami w sprawie współpracy w ramach inicjatywy BRI.

Wśród nich trzynaście to Europejczycy: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Grecja, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja i Słowenia.