O nas
Kontakt

Chiński eksport wzrósł po raz pierwszy od sześciu miesięcy

Laura Kowalczyk

Chiński eksport wzrósł po raz pierwszy od sześciu miesięcy

Wzrost ten zaskakuje analityków, którzy spodziewają się spadku o ponad 1% w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Według opublikowanych w czwartek danych celnych, chiński eksport wzrósł w listopadzie o 0,5 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi pierwszy wzrost od sześciu miesięcy. Ten niewielki wzrost następuje po dramatycznym spadku o 6,4% w październiku i przekracza oczekiwania dotyczące spadku o 1,1%.

Dane sugerują, że fabryki drugiej co do wielkości gospodarki świata przyciągają nabywców obniżonymi cenami, aby przezwyciężyć przedłużający się spadek popytu, pisze Reuters.

Import spadł jednak o 0,6%, co oznacza pogorszenie prognoz wzrostu o 3,3% i spadek w stosunku do wzrostu o 3% w zeszłym miesiącu, co wskazuje na wciąż słaby popyt krajowy.

Wzrost eksportu nie jest do końca zaskoczeniem, gdyż region odnotowuje ostatnio pozytywne dane. „W ostatnich miesiącach pojawiły się również oznaki pojawienia się danych dotyczących eksportu z innych krajów azjatyckich” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

Wskaźnik Baltic Dry Index, wskaźnik światowego handlu, osiągnął w listopadzie najwyższy poziom od trzech lat, czemu sprzyjał rosnący popyt na surowce przemysłowe, zwłaszcza z Chin.

Handel z głównymi odpowiednikami Chin również malował się w różowych barwach, a w październiku wzrósł eksport do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu.

Jest za wcześnie na świętowanie

Jednak w najbliższej przyszłości presja na chińskich producentów nie wykazuje oznak całkowitego złagodzenia.

Oficjalny chiński indeks menedżerów zakupów (PMI) pokazał w zeszłym tygodniu, że liczba nowych zamówień eksportowych spadła dziewiąty miesiąc z rzędu, natomiast badanie sektora prywatnego już piąty miesiąc pokazało trudności właścicieli fabryk w przyciąganiu zagranicznych nabywców.

„Wielkość eksportu osiągnęła nowy poziom, co było wspierane przez obniżki cen eksporterów” – powiedział agencji Reuters Zichun Huang, ekonomista ds. Chin w Capital Economics.

„Wątpimy, czy ta solidność się utrzyma” – ostrzegł Huang – „ponieważ eksporterzy nie będą w stanie kontynuować obniżania cen przez bardzo długi czas”.

Mimo to niektórzy analitycy wskazują na szybszy niż oczekiwano wzrost w trzecim kwartale i w większości optymistyczne dane z października, aby przekonać się, że kondycja gospodarcza azjatyckiego giganta przedstawia mniej ponury obraz.

„Dane pokazują, że popyt zagraniczny jest silniejszy, niż sądziliśmy, a popyt krajowy jest słabszy, niż sądziliśmy” – powiedział Dan Wang, główny ekonomista Hang Seng Bank China. „Głównymi produktami eksportowymi pozostają maszyny elektryczne i samochody, więc popyt w Europie i Rosji będzie wspierał dostawy zagraniczne”.

W listopadzie Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoje prognozy wzrostu dla Chin na lata 2023 i 2024 po 0,4 punktu procentowego, jednak wynikało to z niższej bazy. We wtorek agencja Moody’s wydała ostrzeżenie o obniżeniu ratingu kredytowego Chin na poziomie A1.