O nas
Kontakt

Przegląd kultury: 43 lata po jego śmierci, trwałe dziedzictwo Johna Lennona

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: 43 lata po jego śmierci, trwałe dziedzictwo Johna Lennona

8 grudnia 1980: Zamordowanie Johna Lennona

Wieczorem 8 grudnia 1980 roku były Beatles John Lennon został postrzelony i śmiertelnie ranny w bramie Dakoty, swojej rezydencji w Nowym Jorku.

Zabójcą był 25-letni Mark David Chapman, fan amerykańskich Beatlesów, który stwierdził, że zainspirowała go fikcyjna postać Holden Caulfield z powieści JD Salingera „Buszujący w zbożu”.

Fotograf-amator Paul Goresh (powyżej, po lewej), który opisuje siebie jako wieloletniego fana Lennona, zrobił ostatnie zdjęcie gwiazdy rocka, gdy ten żył.

Ostatnie profesjonalne zdjęcie Lennona wykonała Annie Leibovitz, która zrobiła portret Yoko Ono i Johnowi Lennonowi na kilka godzin przed jego śmiertelnym postrzeleniem. Leibovitz fotografowała dla magazynu Rolling Stone, kiedy zrobiła kultowe zdjęcie Lennona zwiniętego w kłębek i Ono.

Wydarzenie, które wstrząsnęło muzycznym światem 43 lata temu, wciąż odbija się echem dzisiaj. Skala wpływów Beatlesów nie zmniejszyła się od dziesięcioleci, jakie upłynęły od zamordowania najbardziej szczerego członka zespołu.

Właśnie w tym roku Wiadomości Euro opublikował wiele artykułów na temat zmarłej legendy Beatlesów.

Z Culture Re-Views, w którym wspominamy dzień, w którym Lennon poznał swojego kolegę z zespołu Paula McCartneya i nawiązał ich niezwykle twórczą współpracę, aż do premiery ich ukochanego filmu Żółta łódź podwodna oraz rocznicę ich ostatniego występu na dachu.

Omówiliśmy także wydanie pierwszego nowego utworu Beatlesów w XXI wieku. „Now and then” został stworzony przez McCartneya i perkusistę Ringo Starra przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji w celu ulepszenia dema Lennona nagranego w latach 70.

Korzystając z tych samych technik renowacji, których użył filmowiec Peter Jackson przy tworzeniu swojego obszernego serialu dokumentalnego „The Beatles: Get Back”, słuchacze spróbowali zupełnie nowej piosenki Lennona, która błyskawicznie zdobywała szczyty list przebojów.

Odbyły się także aukcje rzeczy Lennona, w tym mozaiki basenowej składającej się z 17 000 płytek z domu autora tekstów w Kenwood z lat 60. XX wieku.