Po długiej nocy w Brukseli ministrowie finansów UE nie przypieczętowali porozumienia w sprawie nowych ram fiskalnych.
Ministrowie finansów Unii Europejskiej zbliżyli się do porozumienia w sprawie nowych unijnych reguł fiskalnych w piątek wcześnie rano, po ośmiu godzinach rozmów z rzędu, ale będą potrzebować więcej czasu i być może kolejnego spotkania, aby osiągnąć porozumienie, powiedziało agencji Reuters dwóch urzędników bliskich rozmowom.
Reforma ma na celu wytyczenie trwałej ścieżki kontrolowania zadłużenia i deficytu w państwach członkowskich, pozostawiając jednocześnie miejsce na inwestycje ekologiczne i obronne.
Francja i Niemcy w dalszym ciągu różnią się w kwestii tego, jak utrzymać inwestycje, gdy deficyt budżetowy przekracza limity UE, a inne kraje, znajdujące się mniej więcej w dwóch obozach za Paryżem i Berlinem, spierają się m.in. o minimalne tempo rocznej redukcji długu.
„Rozumiem, że osiągnięto znaczny postęp, ale potrzebne są dalsze konsultacje z politycznego i prawnego punktu widzenia” – powiedział agencji Reuters jeden z unijnych dyplomatów.
Francja jest zdeterminowana osiągnąć porozumienie w sprawie nowych reguł fiskalnych UE do końca roku, oznajmił w piątek francuski minister finansów Bruno Le Maire, dodając, że stopień porozumienia w sprawie tego porozumienia osiągnął obecnie 95%.
„Jeśli przed 25 grudnia odbędzie się nowe posiedzenie Rady Ecofin, Francja z radością będzie uczestniczyć w osiągnięciu ostatecznego porozumienia w sprawie nowych zasad paktu stabilności i wzrostu” – powiedział.
Jak pandemia Covid-19 i kryzys klimatyczny spowodowały, że przepisy stały się nieaktualne
Reforma przepisów stanowiących podstawę waluty euro poprzez ustalenie limitów długu publicznego na poziomie 60% PKB i deficytów na poziomie 3% jest konieczna, ponieważ gwałtowny wzrost długu publicznego po pandemii Covid-19 sprawił, że istniejące ramy stały się nierealistyczne.
Rządy UE muszą także znaleźć sposób, aby przepisy umożliwiły duże inwestycje publiczne niezbędne do walki ze zmianą klimatu, a więc wyzwaniem, którego stary system nie rozwiązuje.
Omawiana reforma ma złagodzić obecne wymogi konsolidacji budżetowej poprzez zaoferowanie każdemu krajowi dostosowanych do jego potrzeb ścieżek redukcji zadłużenia w ciągu czterech do siedmiu lat wraz z zachętami do inwestowania.
Kraje pracują nad rozwiązaniem problemów, w tym nad wielkością fiskalnych buforów bezpieczeństwa, aby zapobiec naruszeniom unijnych limitów pożyczkowych i lepszym egzekwowaniem przepisów.
Urzędnicy bliscy rozmów powiedzieli, że kolejne spotkanie może odbyć się w grudniu.
„Hiszpańska prezydencja UE zastanowi się w piątek nad dalszymi działaniami i pomysłem zorganizowania potencjalnego dodatkowego spotkania ministrów finansów UE” – powiedział dyplomata.
Czas nagli, ponieważ nowe przepisy muszą uzyskać akceptację obecnego Parlamentu Europejskiego, który rozwiąże się w kwietniu przed wyborami europejskimi w czerwcu.
Jest mało prawdopodobne, aby grudniowe porozumienie rządów w sprawie nowych zasad miało wpływ na kurs fiskalny strefy euro w przyszłym roku, ponieważ zostało to już postanowione w projektach budżetów krajowych na 2024 rok, przygotowanych zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi UE.
Nowe zasady są jednak ważne dla inwestorów w obligacje i dla wiarygodności koordynacji fiskalnej UE, ponieważ Europejski Bank Centralny potrzebuje polityki fiskalnej, aby pomóc w walce z inflacją.