O nas
Kontakt

„Chwila towarzystwa”: Lyon jaśnieje na wielowiekowym festiwalu światła

Laura Kowalczyk

„Chwila towarzystwa”: Lyon jaśnieje na wielowiekowym festiwalu światła

Coroczny festiwal Fête des Lumières w Lyonie obejmuje iluminujące prace artystów rozmieszczone w wyłączonych z ruchu kołowego obszarach miasta.

Na placu obok historycznego ratusza w Lyonie setki ludzi zbierają się, aby odliczać czas do rozpoczęcia corocznego Fête des Lumières (festiwal światła).

Ta coroczna tradycja obejmuje 32 instalacje świetlne i pokazy prezentowane w całym mieście, a duże obszary są wyłączone z ruchu kołowego, aby widzowie mogli cieszyć się dziełami.

Wśród tegorocznych pokazów znajdują się gigantyczne musujące bąbelki zapewniające wciągające wrażenia, słońce i księżyc wykonane z lustrzanych cekinów do kontemplacji, gigantyczny kalejdoskop i światła rzucane na drzewa, które odzwierciedlają piękno natury.

Fantastyczna podróż w świetle

Skuleni na zimnie ludzie ściskają kubki z grzanym winem, oglądając sceny z pierwszych filmów braci Lumière, którzy wynaleźli kino we francuskim mieście.

Przy muzyce francuskiego muzyka Rone widzowie z podziwem oglądają porównanie wynalazku kina do roli, jaką sztuczna inteligencja może odegrać w przyszłości.

Benoit Dupuy, 39-letni mieszkaniec Lyonu, powiedział TylkoGliwice, że „dobrym pomysłem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i stworzenie czegoś pięknego, aby pokazać, że to jest fajne”.

„W zeszłym roku wykorzystali już sztuczną inteligencję do śpiewania obrazów z Muzeum Sztuk Pięknych za nami, a w tym roku zrobili to ponownie, ale z dziedzictwem braci Lumière i to jest piękne” – dodał 36-letni mieszkaniec Lyonu Anderson Clarque.

„Nowa technologia może przyczynić się do powstania nowej formy sztuki.  Kim będą nowi wizjonerzy w obliczu demokratyzacji generatywnej sztucznej inteligencji?  mówi wyświetlacz.
„Nowa technologia może przyczynić się do powstania nowej formy sztuki. Kim będą nowi wizjonerzy w obliczu demokratyzacji generatywnej sztucznej inteligencji? mówi wyświetlacz.

„Przyjdź do ludzi”

Dyrektor artystyczny festiwalu Julien Pavillard powiedział TylkoGliwice, że ważne było, aby Fête des Lumières rozprzestrzeniło się także poza centrum miasta, a jedna z instalacji obejmowała udział mieszkańców.

„Dla nas bardzo ważne jest, aby ludzie mogli przyjechać do centrum miasta na Festiwal Światła, ale także abyśmy przyszli do ludzi, abyśmy wyszli do mieszkańców” – powiedział Pavillard.

Jeden z artystów stojących za wystawą, Philippe Dubost, powiedział TylkoGliwice, że dzieło powstało przy udziale 400 mieszkańców i inspirowane jest historią dzielnicy i codziennymi zajęciami ludzi.

Francuski piosenkarz i aktor Philippe Katerine stworzył rodzinę „uroczych” figurek, które są wystawione razem w jednym z parków w Lyonie.

„Są to wyrzeźbione istoty, które nie mogą się porozumieć i fakt, że są ludzie, którzy je widzą, to znaczy, że może być wiele osób, które będą obserwować te postacie, one też bawią się światłem i muzyką, więc pomysł jest to, że dzięki tym wszystkim elementom w końcu mogą przemówić” – powiedział TylkoGliwice.

Jaka jest geneza Fête des Lumières?

Fête des Lumières to coroczna tradycja w Lyonie, której korzenie sięgają wieków wstecz.

Philippe Martin, historyk z Uniwersytetu Lumiere Lyon 2, powiedział TylkoGliwice, że już w XII wieku na jednym ze wzgórz Lyonu zbudowano sanktuarium, którego jedną z patronek była chrześcijańska postać Maryi.

Następnie w 1643 r., gdy w południowej Francji panowała zaraza, przywódcy Lyonu ślubowali, że jeśli miasto zostanie oszczędzone, pójdą na wzgórze, aby złożyć hołd „Dziewicy Marii”.

Przywódcy religijni w 1850 r. ogłosili konkurs na wykonanie posągu Marii na miejskim wzgórzu Fourvière.

„Wszystko idzie dobrze i w końcu wybraliśmy pomnik, który zostanie zainstalowany 8 września 1852 r. Jedynym problemem jest to, że 8 września 1852 r. na (rzece) Saonie doszło do straszliwej powodzi, która uniemożliwia dotarcie na wzgórze Fourvière – powiedział Marcin.

Wzgórze Fourvière wraz z Bazyliką można zobaczyć podczas ubiegłorocznego Fête des Lumières.  Widać złotą figurę Marii Panny.
Wzgórze Fourvière wraz z Bazyliką można zobaczyć podczas ubiegłorocznego Fête des Lumières. Widać złotą figurę Marii Panny.

Decydują się zaczekać do 8 grudnia, kiedy odbędzie się katolickie święto religijne – Niepokalane Poczęcie – ale znowu prawie uniemożliwia je powódź.

Kiedy deszcz ustał, „wszyscy krzyczeli z radości, tańczyli całą noc i zapalali małe świeczki”.

Teraz co roku tego samego dnia mieszkańcy Lyonu zapalają świece w oknach i rozpoczyna się procesja, która wspina się na Fourvière.

Około 1989 r. miasto przekształciło je w świeckie święto, a od 1999 r. przedłużyło je do czterech dni. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad dwa miliony osób.

„Obchody mają zawsze wymiar religijny i wymiar świąteczny, a w naszym społeczeństwie, gdzie religie są mniej ważne, wymiar świąteczny pozostaje bardzo ważny” – powiedział Martin.