O nas
Kontakt

Dzieci uwięzionej irańskiej aktywistki Narges Mohammadi przyjmują w jej imieniu Pokojową Nagrodę Nobla

Laura Kowalczyk

Dzieci uwięzionej irańskiej aktywistki Narges Mohammadi przyjmują w jej imieniu Pokojową Nagrodę Nobla

Dzieci uwięzionej irańskiej aktywistki Narges Mohammadi odebrały w jej imieniu tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla.

Prestiżowa ceremonia, w której uczestniczyła jedna główna osoba: w niedzielę w Oslo przyznano Pokojową Nagrodę Nobla uwięzionej irańskiej aktywistce Narges Mohammadi, reprezentowanej przez jej dzieci.

Zagorzała przeciwniczka obowiązkowego noszenia hidżabu przez kobiety i kary śmierci w Iranie, Mohammadi, otrzymała w październiku Pokojową Nagrodę Nobla za 2023 r. za dziesięciolecia swojej działalności pomimo licznych aresztowań przez władze irańskie i spędzenia lat za kratkami.

Była nieobecna na ceremonii wręczenia nagród o godzinie 13:00 w ratuszu w Oslo. W jej imieniu nagrodę odebrały jej 17-letnie bliźniaczki Ali i Kiana, które przeczytały przemówienie, które udało jej się transmitować z więzienia.

W sobotę na konferencji prasowej w Oslo Kiana Rahmani odczytała wiadomość od swojej matki, w której uwięziona aktywistka pochwaliła rolę, jaką odgrywają międzynarodowe media w „przekazywaniu światu głosu dysydentów, protestujących i obrońców praw człowieka”.

„Społeczeństwo irańskie potrzebuje globalnego wsparcia, a wy, dziennikarze i specjaliści od mediów, jesteście naszymi największymi i najważniejszymi sojusznikami w trudnej walce z niszczycielską tyranią rządu Republiki Islamskiej. Szczerze dziękuję za wasze wysiłki i wszystko, co dla nas zrobiliście” – napisała Mohammadi w swojej notatce.

Kiana Rahmani powiedziała, że ​​nie ma wielkich nadziei, że jeszcze raz zobaczy matkę.

„Może zobaczę ją za 30, 40 lat, ale myślę, że już jej nie zobaczę. Ale to nie ma znaczenia, ponieważ moja mama zawsze będzie żyła w moim sercu, wartości, o które warto walczyć” – powiedziała.

Strajk głodowy

Podczas niedzielnej ceremonii zdobywca nagrody obserwował strajk głodowy w ramach solidarności ze społecznością bahaitów, największą mniejszością religijną w Iranie, która twierdzi, że jest dyskryminowana w wielu obszarach społeczeństwa.

Wątłym zdrowiu 51-letnia aktywistka już na początku listopada przestała jeść na kilka dni, aby uzyskać prawo do transportu do szpitala bez zakrywania głowy.

Mohammadi odegrał wiodącą rolę w protestach wywołanych śmiercią 22-letniego Mahsy Amini w zeszłym roku, gdy przebywał w areszcie policyjnym z powodu rzekomego naruszenia surowego krajowego prawa dotyczącego noszenia chust, które zmusza kobiety do zakrywania włosów i całego ciała.

Mohammadi jest 19. kobietą uhonorowaną Pokojową Nagrodą Nobla i drugą Iranką, po tym, jak działaczka na rzecz praw człowieka Shirin Ebadi zdobyła tę nagrodę w 2003 roku.

To już piąty raz w 122-letniej historii tych nagród, że Pokojową Nagrodę przyznano osobie przebywającej w więzieniu lub areszcie domowym.