O nas
Kontakt

Dzieci uwięzionej irańskiej aktywistki Narges Mohammadi przyjmują jej Pokojową Nagrodę Nobla

Laura Kowalczyk

Dzieci uwięzionej irańskiej aktywistki Narges Mohammadi przyjmują jej Pokojową Nagrodę Nobla

Nastoletnie dzieci uwięzionej irańskiej aktywistki Narges Mohammadi odebrały w niedzielę w stolicy Norwegii tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla w imieniu matki, której nie widziały od lat, czytając przemówienie, które napisała z teherańskiego więzienia, gdy jej medal spoczywał na puste krzesło.

Mohammadi (51 l.) została w październiku uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla za rok 2023 za dziesięciolecia swojej działalności pomimo licznych aresztowań przez władze irańskie i spędzenia lat za kratkami. Jest znana z prowadzenia kampanii na rzecz praw kobiet i demokracji w swoim kraju, a także walki z karą śmierci.

Kiana i Ali Rahmani, 17-letnie bliźniaki Mohammadiego, które mieszkają z ojcem na wygnaniu w Paryżu, odebrały w ratuszu Oslo prestiżową nagrodę, która z tej okazji została bogato ozdobiona niebieskimi orchideami. Córka Kiana przeczytała pierwszą część wykładu o Pokojowej Nagrodzie Nobla w imieniu matki, a jej brat kontynuował ją.

„Piszę tę wiadomość zza wysokich, zimnych murów więzienia” – powiedział Mohammadi w przemówieniu. „Jestem kobietą z Bliskiego Wschodu i pochodzę z regionu, który pomimo bogatej cywilizacji jest obecnie w pułapce wojny, ogień terroryzmu i ekstremizmu”.

„Jestem przekonana, że ​​światło wolności i sprawiedliwości będzie jasno oświetlać ziemię Iranu” – powiedziała. „W tym momencie będziemy świętować zwycięstwo demokracji i praw człowieka nad tyranią i autorytaryzmem, a hymn ludu triumf na ulicach Iranu odbije się echem na całym świecie.

„Naród irański poprzez swoją wytrwałość usunie przeszkody i despotyzm. Nie ma wątpliwości – to jest pewne” – dodała.

W obecności norweskiego króla Haralda i królowej Sonji oraz innych dygnitarzy Berit Reiss-Andersen, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Nobla, przytoczyła „trwającą całe życie walkę Mohammadiego na rzecz praw człowieka i silnego społeczeństwa obywatelskiego”.

Wystawiony duży portret przedstawiał Mahometa w pastelowych kolorach i uśmiechniętego.

„Poprosiła nas o wykorzystanie tej konkretnej fotografii, która wyraża sposób, w jaki chce prowadzić swoje życie: szczęśliwa w kolorowych strojach, odsłaniając włosy i stale wpatrując się w nas” – powiedziała Reiss-Andersen.

„Żadna kara jej nie powstrzymała” – stwierdziła Reiss-Andersen, powołując się na wyroki pozbawienia wolności i ponad 150 batów, które zostały na nią nałożone. Powiedziała, że ​​kiedy Mohammadi potrzebowała ostatnio pomocy medycznej, powiedziano jej, że zostanie zabrana do szpitala, pod warunkiem, że będzie nosić hidżab. Odmówiła i ostatecznie została zabrana do innej placówki medycznej.

„Kiedy odmówiono jej wszystkiego, nadal mobilizuje siłę woli i odwagę, aby złożyć oświadczenie” – powiedziała Reiss-Andersen.

Rodzina laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Nargesa Mohammadi, jej mąż Taghi Rahmani oraz ich dzieci Ali i Kiana Rahmani (w środku) oglądają procesję z pochodniami.
Rodzina laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Nargesa Mohammadi, jej mąż Taghi Rahmani oraz ich dzieci Ali i Kiana Rahmani (w środku) oglądają procesję z pochodniami.

„Tegoroczna Nagroda Pokojowa jest wyrazem uznania dla odważnych kobiet w Iranie i na całym świecie, które walczą o podstawowe prawa człowieka oraz o położenie kresu dyskryminacji i segregacji kobiet”.

W swoich przemówieniach dzieci Mohammadiego wyraziły ubolewanie, że ich matce nie pozwolono przebywać w Oslo.

„Sama powinna była tu być, ale kaci jej przeszkodzili. Użyczę swojego głosu jej oraz wszystkim dziewczętom i kobietom w Iranie, których nic nie jest w stanie uciszyć” – powiedziała Kiana Rahmani w języku perskim na początku swojego przemówienia wygłoszonego po francusku.

Jej brat zauważył, że „ciało ich matki znajduje się za kratkami, ale jej pióro i myśli przedarły się przez ściany i dotarły do ​​nas”.

„Ona i naród irański nigdy nie były bardziej uciskane niż teraz. Ale nigdy ich głos nie odbił się tak silnym echem na świecie. Kontynuujmy szerzenie tego oddźwięku, aby Narges Mohammadi i naród irański pewnego dnia mogli zerwać swoje łańcuchy” – powiedział.

W sobotę na konferencji prasowej w Oslo Kiana Rahmani przeczytała wiadomość od swojej matki, w której pochwaliła rolę, jaką odgrywają międzynarodowe media w „przekazywaniu światu głosu dysydentów, protestujących i obrońców praw człowieka”.

„Społeczeństwo irańskie potrzebuje globalnego wsparcia, a wy, dziennikarze i specjaliści od mediów, jesteście naszymi największymi i najważniejszymi sojusznikami w trudnej walce z niszczycielską tyranią rządu Republiki Islamskiej. Szczerze dziękuję za wasze wysiłki i wszystko, co dla nas zrobiliście” – powiedział Mohammadi.

Kiana Rahmani powiedziała, że ​​nie ma wielkich nadziei, że jeszcze raz zobaczy matkę.

„Może zobaczę ją za 30, 40 lat, ale myślę, że już jej nie zobaczę. Ale to nie ma znaczenia, ponieważ moja mama zawsze będzie żyła w moim sercu, wartości, o które warto walczyć” – powiedziała.

Kiana Rahmani (z prawej) i Ali Rahmani biorą udział w ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2023 w ratuszu w Oslo, Oslo, Norwegia, niedziela, 10 grudnia 2023 r.
Kiana Rahmani (z prawej) i Ali Rahmani biorą udział w ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2023 w ratuszu w Oslo, Oslo, Norwegia, niedziela, 10 grudnia 2023 r.

Brat i mąż Mohammadi powiedzieli reporterom, że w niedzielę planuje ona rozpocząć strajk głodowy w ramach solidarności z mniejszością religijną wyznania bahaickiego w Iranie.

Mąż Mohammadi, Taghi, był na widowni, aby zobaczyć, jak ich dzieci odbierają prestiżową nagrodę. Wcześniej powiedział, że nie widział swojej żony od 11 lat, a ich dzieci nie widziały matki od prawie ośmiu lat.

Mohammadi odegrał wiodącą rolę w protestach wywołanych śmiercią 22-letniego Mahsy Amini w zeszłym roku, gdy przebywał w areszcie policyjnym z powodu rzekomego naruszenia surowego krajowego prawa dotyczącego noszenia chust, które zmusza kobiety do zakrywania włosów i całego ciała.

Władze irańskie zakazały członkom rodziny Amini podróżowania w celu odebrania w jej imieniu najważniejszej nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie praw człowieka – Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli – podała późną sobotą amerykańska HRANA.

Narges Mohammadi jest 19. kobietą, która została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla i drugą Iranką, po aktywistce na rzecz praw człowieka Shirin Ebadi w 2003 r.

To już piąty raz w 122-letniej historii tych nagród, że Pokojową Nagrodę przyznano osobie przebywającej w więzieniu lub areszcie domowym.

Pozostała część Nagród Nobla została wręczona w niedzielę w Sztokholmie podczas osobnej ceremonii.