O nas
Kontakt

Czy recykling gruzu zanieczyszczonego azbestem może być niebezpieczny dla Ukraińców?

Laura Kowalczyk

Czy recykling gruzu zanieczyszczonego azbestem może być niebezpieczny dla Ukraińców?

Szacuje się, że 70% budynków na Ukrainie zawiera azbest.

„Kiedy bomba zamienia cały budynek w gruz, beton rozbija się na kawałki. Wszystko, od kawałków azbestu po stare poduszki na sofy, zostaje ze sobą zmieszane” – mówi TylkoGliwice Green profesor Matti Kuittinen, ekspert w dziedzinie architektury na Uniwersytecie Aalto.

Rosyjski ostrzał spowodował uwolnienie milionów ton azbestu, tworząc hałdy skażonego gruzu – co jest powodem do niepokoju, biorąc pod uwagę, że szacunkowo 70% ukraińskich budynków zawiera azbest.

Chociaż ryzyko zanieczyszczenia azbestem jest zmniejszone, gdy jest on uszczelniony w kleju lub cemencie, po odsłonięciu ryzyko to znacznie wzrasta.

Według Światowej Organizacji Zdrowia azbest jest poważnym czynnikiem rakotwórczym, który może również powodować przewlekłe choroby płuc.

Ponieważ coraz więcej firm na Ukrainie rozpoczyna recykling gruzu, azbest stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia ludności cywilnej, a dla władz powoduje ból głowy. Nie jest to również jedyny materiał zanieczyszczający śmieci – chemikalia uwalniane z amunicji i rakiet przedostały się również do powietrza, gleby i wody na całej Ukrainie.

Ukraina: trwające od dziesięciu lat „wysypisko” azbestu

„Ukraina przez dziesięciolecia była wykorzystywana jako wysypisko azbestu. Czasami niemal dosłownie – ponieważ kraje europejskie eksportowały nadwyżki zapasów, gdy tego zakazały” – wyjaśnia David Hodgkin, ekspert ds. schronisk i osadnictwa specjalistycznego w Miyamoto International.

Azbest był powszechnie stosowany w pokryciach dachowych, cemencie i klejach. Chociaż wysiłki mające na celu wycofanie azbestu rozpoczęły się w 2011 r., spotkały się one z ostrym sprzeciwem, ale ostatecznie w 2022 r. materiał został formalnie zakazany.

Wysoki poziom importu azbestu na Ukrainę jest ściśle powiązany z wpływami rosyjskimi, choć substancja ta została zakazana w UE w 2005 roku.

„Rosja i Kazachstan wyeksportowały ogromne ilości (azbestu) do byłych państw radzieckich, takich jak Ukraina, w ramach szeroko zakrojonych i sprytnych kampanii dezinformacyjnych” – dodał Hodgkin.

Czy naprawdę można usunąć azbest w celu recyklingu gruzu?

W Europie zabrania się recyklingu długiej listy szkodliwych i toksycznych materiałów, a azbest jest jednym z nich. Można jednak wydobyć azbest – z różnym powodzeniem – a otaczające go materiały poddać recyklingowi.

„Wytwarzanie cementu wiąże się z bardzo dużą emisją CO2, dlatego ponowne wykorzystanie takiego cementu z cennymi składnikami bez azbestu byłoby bardzo rozsądne” – mówi Yvonne Waterman, założycielka i prezes Fundacji Europejskiego Forum Azbestu.

Dla niektórych recykling śmieci wpisuje się w plany „zielonej rekonstrukcji”, co było gorącym tematem omawianym podczas rozmów zorganizowanych przez Komisję Europejską w Wilnie w zeszłym miesiącu.

Standardy bezpieczeństwa: „Nie mamy dostępu do danych”

Niektórzy eksperci martwią się jednak tym, czy można odpowiednio wdrożyć standardy bezpieczeństwa, aby chronić pracowników.

„Większość placów budowy nie jest wyposażona w niezbędny sprzęt, a wiele strategii recyklingu gruzu nie uwzględnia niebezpieczeństwa pyłu azbestowego, który pojawia się po zmieleniu gruzu” – ostrzega Wasyl Andriejew, szef Ukraińskiego Stowarzyszenia Pracowników Budowlanych .

Dokładne dane dotyczące chorób i zgonów związanych z azbestem są na Ukrainie bardzo ograniczone – częściowo ze względu na niedawny zakaz stosowania tego materiału.

Wolontariusz wozi wózki ze śmieciami podczas sprzątania domu Żanny i Serhija Dynaevów, zniszczonego podczas rosyjskiego bombardowania, niedaleko Czernihowa.
Wolontariusz wozi wózki ze śmieciami podczas sprzątania domu Żanny i Serhija Dynaevów, zniszczonego podczas rosyjskiego bombardowania, niedaleko Czernihowa.

„Nie mamy dostępu do danych. Zakaz uchwalono w 2022 r., ale oficjalnie wszedł w życie w październiku 2023 r. i Ministerstwo Zdrowia nie gromadzi takich informacji” – wyjaśnia Andriejew.

Brak danych nie oznacza jednak braku przypadków – w samym 2019 r. w UE azbest pochłonął prawie 72 000 ofiar śmiertelnych.

„Chociaż Ukraina wprowadziła obecnie zakaz stosowania azbestu, nie opracowała jeszcze szeregu przepisów ustawowych i wykonawczych wymaganych do bezpiecznego usuwania, transportu i utylizacji. Nie posiada również infrastruktury medycznej, aby przeprowadzać badania na dużą skalę pod kątem nieokreślonego poziomu chorób, które powoduje azbest. przyczyny” – mówi TylkoGliwice Green David Hodgkin, ekspert ds. schronisk i osiedli specjalistycznych w Miyamoto International.

Zbieranie azbestu: czy może to być nowe źródło miejsc pracy?

Dla niektórych przedsiębiorstw recykling śmieci jest kluczem do ekologicznej rekonstrukcji, a także sposobem na utworzenie nowych miejsc pracy. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest sortowanie azbestu.

Neo-Eco Ukraine – firma zajmująca się inżynierią przemysłową – ma w tym doświadczenie. Specjalizująca się w recyklingu odpadów firma Neo-Eco przeprowadziła pilotażowy projekt recyklingu w Hostomelu, mieście na północ od Kijowa.

„Nawet 99% naszego zespołu to Ukraińcy. Jest to sposób na tworzenie miejsc pracy i ożywienie lokalnej gospodarki” – mówi Bart Gruyaert, dyrektor projektu w Neo-Eco Ukraine.

Dzięki trzymiesięcznemu projektowi w Hostomel utworzono 20 miejsc pracy dla mieszkańców i dopilnowano, aby żadne odpady nie trafiały na składowiska, co oznacza, że ​​zapobiegnięto wyrzucaniu 7 150 m3 niekontrolowanych odpadów do otaczającej przyrody.

Neo-Eco Ukraine zajmuje się usuwaniem azbestu ze „źródła”, zanim budynki zostaną wyburzone, „może to oznaczać zdjęcie dachu za pomocą dźwigu w celu sprawdzenia jego zawartości przed rozbiórką, co jest nieco droższe niż zwykłe usuwanie gruzu”, mówi Gruyaerta.

Następnie następuje „część kompletacji”, która polega na usunięciu drobniejszych elementów azbestu.

„Wszelkie małe cząsteczki azbestu pozostałe w całkowitej objętości pozostałości gruzu są minimalne i znacznie poniżej norm Unii Europejskiej dotyczących azbestu w stanie stałym dozwolonego w materiale stałym” – mówi Gruyaert.

Zespół pracuje obecnie nad innym projektem w Mikołajowie na południu Ukrainy i pozostaje optymistą, że nadal istnieje szansa, że ​​„kraj będzie postrzegany jako lider w zakresie obsługi i zarządzania azbestem na dużą skalę” – stwierdził Gruyaert.

Dla innych firm recykling gruzu i gruzu może być również sposobem na wykorzystanie opuszczonej infrastruktury. Tak jest w przypadku firmy Kopach, która przed wojną zajmowała się przetwarzaniem odpadów w jednym z największych zakładów metalurgicznych Ukrainy.