Niektórzy mieszkańcy Moskwy twierdzą, że ceny jaj wzrosły dwukrotnie, ponieważ Rosja w dalszym ciągu zmaga się z utrzymującą się inflacją i zachodnimi sankcjami.
Gwałtowny wzrost cen jaj w kontekście wysokiej inflacji i sankcji gospodarczych niepokoi władze rosyjskie, zwłaszcza że jaja stanowią symboliczny i centralny składnik obchodów zakończenia roku.
Kreml od miesięcy upierał się, że Rosja dzielnie przeciwstawia się licznym środkom odwetowym nałożonym na ten kraj od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., wskazując na wzrost gospodarczy, który w trzecim kwartale wzrósł do 5,5% w porównaniu z -3,5%. % za ten sam okres w 2022 r.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w marcu 2024 roku, które mają po raz kolejny przedłużyć mandat Władimira Putina, władze są jeszcze bardziej zdeterminowane, aby wysłać optymistyczny sygnał.
Jednak rosyjska siła nabywcza w ciągu ostatnich dwóch lat faktycznie uległa erozji ze względu na bardzo słaby rubel i utrzymującą się wysoką inflację, która w listopadzie wyniosła 7,48% rok do roku.
Cena jaj stała się szczególnie wymownym przykładem, który porusza media i internautów w kraju, w którym debata publiczna została w dużej mierze wyeliminowana w kontekście represji.
Rząd pracuje nad planem zakazu eksportu
Według Rosyjskiej Federalnej Służby Statystycznej (Rosstat) w listopadzie średnia cena jaj w Rosji wzrosła o 40,29% rok do roku.
Moskiewscy konsumenci zgłaszają jeszcze większe wzrosty.
„Wcześniej kupowałem jajka po 70 rubli za tuzin. Dziś kosztują od 130 do 140 rubli, czyli dwa razy więcej” – powiedziała AFP Ilia Zaroubine, 21-letnia studentka.
„Jestem w szoku! (…) To straszne, co się dzieje z cenami. Nie tylko jajek, ale wszystkich produktów” – powtórzyła Elżbieta Szałajewska, 76-letnia emerytka na ulicach Moskwy.
W odpowiedzi Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselkhoznadzor) zezwoliła w piątek na import jaj z Turcji, a rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa proponuje sześciomiesięczny zakaz eksportu jaj.
W zeszłym tygodniu prokurator generalny Igor Krasnow nakazał prokuratorom wszczęcie regionalnych kontroli producentów i punktów sprzedaży w celu wykrycia nieuzasadnionych podwyżek cen.
Jak wynika z filmów, które stały się wirusowe w sieciach społecznościowych, inflacja cen jaj również doprowadziła w sobotę do niezwykłych scen: tłumy ustawiały się w kolejce po jajka na targach rolniczych w obwodzie Biełgorodu, ponieważ ceny były znacznie niższe niż w supermarketach.
„Aby każdy mógł kupić jajka, zdecydowano się sprzedać tylko dwa tuziny jaj na osobę” – powiedziała w odpowiedzi na pośpiech Julia Szczedrina, zastępca gubernatora regionu.
„Nie brakuje (…), jajka znajdą się dla każdego” – powiedziała w Telegramie.
Zagrożone uroczystości
Strach przed niedoborami sięga czasów sowieckich, kiedy kolejki i sztuczki o zakup podstawowych artykułów spożywczych stały się codziennym wyzwaniem.
Według ekspertów cytowanych przez rosyjskie media, wzrost cen jaj wynika ze wzrostu cen pasz dla drobiu i produktów weterynaryjnych, będącego pośrednią konsekwencją zachodnich sankcji, które doprowadziły do wzrostu cen importowanych produktów.
Według Rosstatu cena kurczaka w listopadzie 2023 roku wzrosła o 29,26% w porównaniu do tego samego miesiąca roku poprzedniego.
Rosyjskie rodziny uważnie śledzą ceny jaj w grudniu, ponieważ jajka i majonez to główne składniki świątecznych posiłków, w tym sałatki Olivier, podstawowego dania rosyjskiego sylwestra.
„Bez względu na cenę, przygotuję na sylwestra sałatkę Olivier, nawet jeśli produkty podrożeją” – Elena, lat 60, administratorka poradni psychologicznej w Moskwie.
„Ale to smutne i wstyd, że liczba (jaj) wzrosła w ten sposób” – powiedziała.