O nas
Kontakt

„Jeńcy klimatu”: wygrane i straty listy gatunków zagrożonych z 2023 r

Laura Kowalczyk

„Jeńcy klimatu”: wygrane i straty listy gatunków zagrożonych z 2023 r

Żaby, łosoś i żółwie należą do 44 000 gatunków zagrożonych wyginięciem.

Według najnowszej Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych, nieco ponad 44 000 gatunków jest zagrożonych wyginięciem – o około 2 000 więcej niż w roku ubiegłym.

Raport, monitorujący różnorodność biologiczną na całym świecie, został opublikowany w poniedziałek przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) podczas COP28 w Dubaju.

Były to głównie złe wieści. Tegoroczna lista zawiera informacje o 157 000 gatunków, o około 7 000 więcej niż w ubiegłorocznej aktualizacji.

Pokazuje, jak zmiany klimatyczne pogłębiają kryzysy różnorodności biologicznej na planecie, czyniąc środowisko bardziej śmiercionośnym dla tysięcy gatunków i przyspieszając gwałtowny spadek liczby roślin i zwierząt na Ziemi.

„Gatunki na całym świecie znajdują się pod ogromną presją. Zatem niezależnie od tego, gdzie spojrzysz, liczba zagrożonych gatunków rośnie” – mówi Craig Hilton-Taylor, kierownik jednostki Czerwonej Listy w IUCN, międzynarodowej organizacji monitorującej stan zdrowia gatunków.

Uwięziona żaba z gatunku Telmatobius Culeus porusza się w szklanym pudełku w zoo Huachipa na obrzeżach Limy, Peru, 6 listopada 2019 r.
Uwięziona żaba z gatunku Telmatobius Culeus porusza się w szklanym pudełku w zoo Huachipa na obrzeżach Limy, Peru, 6 listopada 2019 r.

Które gatunki znajdują się obecnie na Czerwonej Liście IUCN?

Zmiany klimatyczne pogarszają warunki życia około 6700 gatunków zagrożonych wyginięciem.

Gatunki łososia i żółwi należą do gatunków, którym grozi spadek w miarę ocieplania się planety.

Na przykład żółw zielony w środkowej części południowego Pacyfiku i na wschodnim Pacyfiku jest bardziej zagrożony z powodu zmiany klimatu. W miarę zalewania gniazd przez wyższe morza wykluwa się mniej żółwi. Ocieplenie wód może zaszkodzić pożywieniu traw morskich.

Łosoś atlantycki nie jest jeszcze zagrożony wyginięciem, ale według IUCN jego populacja spadła o prawie jedną czwartą w latach 2006–2020. Obecnie uważa się, że jest bliski zagrożenia.

Ryby żyją w mniejszej liczbie miejsc i są narażone na zagrożenia stwarzane przez człowieka, takie jak tamy i zanieczyszczenie wody. Zdaniem grupy zmiany klimatyczne utrudniają im znalezienie pożywienia, a gatunkom obcym ułatwiają konkurowanie. Są pewne oznaki nadziei: w zeszłym roku ich liczba wzrosła w Maine w USA.

Żółwie zielone (Chelonia mydas) przedostają się do oceanu po wypuszczeniu na plaży Kuta, Bali, Indonezja, 8 stycznia 2022 r.
Żółwie zielone (Chelonia mydas) przedostają się do oceanu po wypuszczeniu na plaży Kuta, Bali, Indonezja, 8 stycznia 2022 r.

Jedna czwarta gatunków ryb słodkowodnych jest zagrożona wyginięciem

Aktualizacja zawiera pierwszą szeroką ocenę stanu zdrowia gatunków ryb słodkowodnych. Jedna czwarta gatunków – nieco ponad 3000 – jest zagrożona wyginięciem.

W miarę jak zmiany klimatyczne podnoszą poziom mórz, słona woda przedostaje się dalej w górę rzek. IUCN twierdzi, że gatunki te już stoją w obliczu ogromnych zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia i przełowienia.

Najbardziej cierpią żaby, salamandry i inne płazy. Około 41 procent tych gatunków jest zagrożonych.

„Są więźniami klimatu z powodu wyższych temperatur i suszy – cokolwiek się stanie, płazy nie mogą uciec przed zagrożeniem i zmiany klimatyczne bezpośrednio wpływają na nie” – mówi Vivek Menon, wiceprzewodniczący komisji ds. przetrwania gatunków IUCN.

Badacz trzyma Coqui Guajon lub żabę skalną (Eleutherodactylus Cooki) w tropikalnym lesie w Patillas w Portoryko, 21 marca 2013 r.
Badacz trzyma Coqui Guajon lub żabę skalną (Eleutherodactylus Cooki) w tropikalnym lesie w Patillas w Portoryko, 21 marca 2013 r.

Które gatunki powracają znad krawędzi wyginięcia?

Było trochę dobrych wiadomości. Dwa gatunki antylop radzą sobie lepiej, chociaż przed nimi jeszcze długa droga, zanim ustabilizuje się ich długoterminowe przetrwanie.

Na przykład oryks bułatowaty, jasne zwierzę z zakrzywionymi rogami, był wcześniej klasyfikowany jako wymarły na wolności, ale obecnie jest zagrożony. Stawiał czoła wielu zagrożeniom: kłusownictwo, susza i wypadki samochodowe przyczyniły się do znacznej eliminacji tego gatunku na przełomie wieków.

Jednak niedawne wysiłki mające na celu ponowne wprowadzenie tego gatunku w Czadzie pomogły i obecnie w dużym rezerwacie przyrody żyje co najmniej 140 dorosłych osobników i ponad dwukrotnie więcej cieląt.

Dyrektor generalna IUCN, Grethel Aguilar, twierdzi, że jasne jest, że ludzie muszą działać, aby chronić różnorodność biologiczną, a jeśli ochrona jest prowadzona właściwie, przynosi to skutek. Jej zdaniem, aby przeciwdziałać zagrożeniu wynikającemu ze zmiany klimatu, należy stopniowo wycofywać paliwa kopalne, co jest kontrowersyjnym tematem tegorocznych negocjacji COP28.

„Natura jest tutaj, aby nam pomóc, więc pomóżmy jej” – mówi.