O nas
Kontakt

Automatyzacja, algorytmy i potrzeba adaptacji: jak sztuczna inteligencja zmienia świat pracy

Laura Kowalczyk

Automation, algorithms and the need to adapt: How AI is reshaping the world of work

W tym odcinku Real Economy pytamy, co sztuczna inteligencja oznacza dla świata pracy. Czy może to ułatwić te trudne i żmudne zadania, a może faktycznie przyda się w Twojej pracy? A jeśli jeszcze nie jesteś na linii ognia, czy mógłbyś wkrótce pracować obok bota?

Obecnie na całym świecie dużo mówi się o sztucznej inteligencji. W piątek 8 grudnia państwa członkowskie i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, która jest pierwszą na świecie próbą uregulowania szybko rozwijającej się technologii w sposób kompleksowy i oparty na etyce.

Decyzja UE w sprawie stanowienia prawa w zakresie sztucznej inteligencji następuje w czasie szybkich zmian w miejscu pracy. W niedawnym raporcie około 75% ankietowanych firm stwierdziło, że planuje wdrożyć systemy oparte na sztucznej inteligencji do 2027 r.

W jaki sposób technologia oparta na sztucznej inteligencji rewolucjonizuje miejsca pracy w Holandii?

Holenderski supermarket Picnic próbuje zrewolucjonizować branżę artykułów spożywczych online. Wysoce zautomatyzowane centra, takie jak Piknik w Utrechcie, są pełne wielu technologii sztucznej inteligencji.

Firma twierdzi, że umożliwia to dostarczanie żywności świeższej, szybszej i tańszej, co stanowi wyraźną przewagę w wysoce konkurencyjnej branży.

Ponadto Picnic twierdzi, że przyjęcie sztucznej inteligencji stworzyło wiele nowych, wykwalifikowanych miejsc pracy, na przykład w takich dziedzinach jak analiza danych, usuwając jednocześnie większość „twardych łapówek” dokonywanych przez pracowników w centrach dystrybucji i realizacji zamówień.

„Sztuczna inteligencja stwarza dla wielu, wielu ludzi szansę na pojawienie się nowych zawodów, które obecnie nie istnieją, i które mogą wykonywać w przyszłości” – powiedział Daniel Gebler, dyrektor techniczny Picnic. „Chodzi o pracę twórczą, ale także technologia przejmuje kontrolę nad powtarzalną i ciężką pracą”.

Daniel Gebler, dyrektor techniczny, Piknik
Daniel Gebler, dyrektor techniczny, Piknik

Picnic twierdzi, że jego model technologiczny i biznesowy pozwala na bardziej zrównoważony rozwój. Supermarket dostarcza już bezpłatnie pojazdy w pełni elektryczne. Jednakże analiza oparta na danych mająca na celu ograniczenie ilości odpadów spożywczych i opakowań również ma kluczowe znaczenie dla jego działania.

„Usługa taka jak Picnic może działać w bardzo zrównoważony sposób, ale to idzie o krok dalej, ponieważ nie tylko dobrze prognozujemy, dzięki czemu nasze usługi i nasze operacje są zrównoważone, ale także nasi dostawcy” – dodał Daniel Gebler.

Śledzą wszystko„: rozwój sztucznej inteligencji i niepewność zatrudnienia

Dobrze wykorzystana sztuczna inteligencja potencjalnie oferuje duże korzyści. Ale co się stanie, gdy technologia wkroczy w każdą naszą chwilę?

Joseph Skull jest kurierem rowerowym wiodącej firmy świadczącej usługi dostaw na żądanie w Amsterdamie. Mówi, że ma dość ciągłego monitorowania przez firmę podczas swojej zmiany.

„Śledzą wszystko, co robimy w pracy” – powiedział Real Economy. „Widzą, czy zatrzymamy się gdzieś na pięć minut, i mogą zadać pytania, dlaczego zajmuje ci to tak dużo czasu, skoro po prostu musisz robić rzeczy, które musisz robić w pracy”.

Joseph Skull, kurier z dostawą na żądanie
Joseph Skull, kurier z dostawą na żądanie

Holenderskie związki zawodowe zgadzają się z tym, twierdząc, że należy zrobić więcej, aby zapanować nad firmami dostawczymi, zwłaszcza w zakresie wykorzystania przez nich algorytmów sztucznej inteligencji w celu poprawy produktywności.

„Jako związek pracowników dostrzegamy wiele problemów” – ujawnił Frank Van Bennekom, urzędnik związkowy FNV Young & United.

„Zarobki są niskie. Nie ma żadnej pewności i bezpieczeństwa. Na przykład w niektórych przypadkach odbierane są premie, jeśli pasażer nie dojedzie na miejsce w określonym czasie. To naprawdę prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. I myślę, że to: powinno być uznane za nielegalne przez prawo.”

Frank Van Bennekom, urzędnik związku FNV Young & United rozmawia z Paulem Hackettem z Euronews
Frank Van Bennekom, urzędnik związku FNV Young & United rozmawia z Paulem Hackettem z TylkoGliwice

Jedną z obaw jest to, że sztuczna inteligencja doprowadzi do większej, a nie mniej niepewnej pracy w tak zwanej gospodarce gig i obniży jakość pracy poprzez korzystanie z narzędzi do zarządzania algorytmicznego opartych na sztucznej inteligencji.

„Chcę mieć poczucie, że mogę pójść do toalety, zjeść coś, zmienić ubranie, gdy jest mokre od okropnej pogody, jaką czasami mamy. Chcę mieć poczucie, że nie zostanę za to ukarana. tego” – powiedział Joseph Skull.

W jaki sposób UE będzie chronić prawa pracowników w zakresie sztucznej inteligencji?

Eksperci i decydenci spotkali się na tegorocznym Forum Społecznym UE w Brukseli, aby omówić między innymi pilne tematy, w jaki sposób czerpać korzyści ze sztucznej inteligencji, zapewniając jednocześnie sprawiedliwość, włączenie społeczne i bezpieczeństwo w pracy.

„Ważne jest, abyśmy nie utrudniali tej zmiany technologicznej, ale upewnili się, że określiliśmy środki, których potrzebujemy, aby chronić pracowników” – powiedział TylkoGliwice europejski komisarz ds. pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

„Pierwszą ważną dyrektywą, nad którą pracujemy, jest ochrona pracowników platform, ponieważ zarządzanie algorytmiczne bezpośrednio ich dotyczy. Obecnie bardzo nalegamy na przyjęcie tej dyrektywy, która z jednej strony daje gwarancje ochrony pracowników w kontekście zarządzania algorytmicznego, ale także ich ochronę pod względem praw socjalnych, praw do ochrony socjalnej, zdrowia itd.”.

Nicolas Schmit, europejski komisarz ds. pracy i praw socjalnych
Nicolas Schmit, europejski komisarz ds. pracy i praw socjalnych

Oprócz dyrektywy dotyczącej platform UE finalizuje prace nad ustawą o sztucznej inteligencji, która ma na celu stworzenie pierwszego na świecie zbioru przepisów dla takich technologii.

Osoby pracujące nad lepszymi globalnymi regulacjami twierdzą, że pilnie potrzebne jest dobre zarządzanie sztuczną inteligencją.

„W tej chwili widzimy, że sztuczna inteligencja bardzo przypomina samochód bez hamulców i pasów bezpieczeństwa, prowadzony przez osobę bez prawa jazdy” – stwierdziła Virginia Dignum, członkini Rady Doradczej ONZ ds. sztucznej inteligencji.

„Obawiam się, że jeśli zostawimy wszystko tak, jak jest teraz, korzyści odniosą ci, którzy już teraz czerpią korzyści ze sztucznej inteligencji – wielkie technologie i multimilionerzy tego świata”.

Virginia Dignum, członkini Rady Doradczej ONZ ds. Sztucznej Inteligencji
Virginia Dignum, członkini Rady Doradczej ONZ ds. Sztucznej Inteligencji

„Uważamy, że kluczem jest oddanie władzy ludziom”, powiedziała Beate Andrees, dyrektor regionalna Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) na Europę i Azję Środkową. „Oznacza to zaangażowanie pracowników w biznes, w ustalanie przepisów i negocjacje zbiorowe oraz omówienie wpływu sztucznej inteligencji na miejsce pracy”.

„Nastawienie na uczenie się przez całe życie”: przekwalifikowanie i podnoszenie kwalifikacji europejskiej siły roboczej

Kolejnym ważnym tematem było szkolenie i doskonalenie umiejętności cyfrowych. W przyszłości będą one potrzebne w 90 procentach miejsc pracy. Obecnie ponad jednej trzeciej siły roboczej w UE brakuje tego, co jest obecnie potrzebne.

Laureat Nagrody Nobla, ekonomista z London School of Economics, Christopher Pissarides, twierdzi, że pracownicy powinni spróbować się przystosować.

Christopher Pissarides, Regius profesor ekonomii, London School of Economics
Christopher Pissarides, Regius profesor ekonomii, London School of Economics

„Powinni spróbować dowiedzieć się, co się dzieje w ich firmie. I dowiedzieć się, jak mogą się szkolić w kierunku nowej technologii, pracować z nią, a poczują znacznie większą satysfakcję” – powiedział TylkoGliwice.

„Musimy stworzyć prawdziwy sposób myślenia oparty na uczeniu się przez całe życie, tak aby ludzie wiedzieli, że muszą się przekwalifikować, przekwalifikować, podnieść kwalifikacje, nie tylko ze względu na ryzyko utraty pracy, ale także z gwarancją, że znajdą inną pracę” – powiedział Nicolas Schmit.

„Nie jestem pesymistą w dziedzinie techno” – dodał Schmitt, podsumowując: „Dzięki technologii możemy mieć lepszy świat. Możemy mieć lepszą organizację pracy, odbierając ludziom powtarzalną i żmudną pracę. Oznacza to jednak, że musimy zachować kontrolę. Nie chodzi o przewidywanie przyszłości ani o strach przed nią. W końcu chodzi o kształtowanie przyszłości. To właśnie musimy zrobić.