O nas
Kontakt

UE daje zielone światło dla utworzenia organu nadzorującego przeciwdziałanie praniu pieniędzy

Laura Kowalczyk

The new agency will be known as AMLA - the Anti-Money Laundering Authority

UE nie podjęła jeszcze decyzji, gdzie będzie miała siedzibę nowa agencja.

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zgodziły się na utworzenie nowej europejskiej agencji ds. zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Nowy organ, znany jako AMLA (Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy), będzie odpowiedzialny za nadzór i koordynację organów krajowych w celu lepszego wykrywania i zwalczania podejrzanych transakcji transgranicznych.

Wyposażony w uprawnienia nadzorcze i nakładające sankcje gwarantujące zgodność z europejskimi przepisami finansowymi, będzie bezpośrednio nadzorował około czterdziestu instytucji kredytowych i finansowych uznawanych za najbardziej zagrożone, w tym dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych.

„AMLA zmieni zasady gry w walce z brudnymi pieniędzmi w UE” – powiedziała hiszpańska eurodeputowana Eva Poptcheva, współsprawozdawczyni porozumienia politycznego zatwierdzającego osiągnięty w środę organ nadzoru.

Lepsze egzekwowanie nielegalnych transakcji powinno pomóc w utrudnieniu finansowania ataków terrorystycznych w Europie.

Nowa agencja UE „będzie także odgrywać kluczową rolę w unikaniu obchodzenia ukierunkowanych sankcji finansowych, takich jak te zawarte w 11 pakietach sankcji zatwierdzonych przez UE wobec Rosji” – powiedziała Poptcheva.

Według Europolu podejrzana działalność finansowa stanowi około 1% produktu krajowego brutto UE, czyli około 130 miliardów euro.

Utworzenie nowego organu zaproponowała Komisja Europejska w lipcu 2021 r.

Osiągnięte w środę porozumienie polityczne w sprawie tego projektu musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez posłów na sesji plenarnej oraz Radę Unii Europejskiej, w której skład wchodzi 27 państw członkowskich.

Parlament Europejski i Rada będą również musiały zdecydować, które miasto będzie gospodarzem przyszłej AMLA i jej około 250 pracowników. Obecnie omawiają zasady procesu selekcji.

Swoje wnioski do Komisji Europejskiej złożyło dziewięć miast: Paryż, Bruksela, Frankfurt, Dublin, Madryt, Rzym, Ryga, Wilno i Wiedeń.

„Współprawodawcy zamierzają zorganizować przesłuchania kandydatów, którzy wyrazili zainteresowanie” – stwierdził Parlament Europejski w oświadczeniu.