Z nasion liczących 2000 lat znalezionych na pustyni Judzkiej w pobliżu Jerozolimy wyhodowano siedem palm daktylowych.
Kiedy Sarah Sallon po raz pierwszy pomyślała o uprawie nasion palmy daktylowej sprzed 2000 lat znalezionych w fortecy z czasów rzymskich, spotkała się z niezbyt zachęcającą reakcją.
Sallon założył się jednak, że wyjątkowe, suche środowisko Morza Martwego umożliwi rozkwit nasionom twierdzy Masada. I teraz udowodniono, że miała rację.
Nasiona – najstarsze, jakie kiedykolwiek wykiełkowały – znaleziono wśród setek nasion w starożytnym pałacu zbudowanym przez króla Heroda Wielkiego w I wieku p.n.e.
Sarah Sallon z Centrum Badań nad Medycyną Naturalną Louisa L. Boricka w Jerozolimie wyhodowała wcześniej pojedynczą palmę daktylową z jednego z nasion. Jej zespołowi udało się teraz powiększyć o kolejną szóstkę.
Starożytne nasiona przygotowywano poprzez namoczenie ich w wodzie, dodanie hormonów pobudzających kiełkowanie, a następnie sadzenie w glebie na obszarze objętym kwarantanną.
Zespół wykorzystał datowanie radiowęglowe, aby odkryć, że siedem nasion miało około 2000 lat. Analiza genetyczna wykazała, że kilka z nich pochodziło z żeńskich palm daktylowych, które zostały zapylone przez palmy męskie z różnych obszarów.
Sugeruje to, że starożytni Judejczycy mieszkający w tym czasie na tym obszarze stosowali wyrafinowane techniki hodowli roślin.
Sallon i jej współpracownicy odkryli, że nasiona starożytnych daktyli judejskich są większe niż współczesne odmiany, co często wskazuje na większe owoce. Teraz mają nadzieję odtworzyć starożytny owoc poprzez zapylenie samic samcami.
„Dla mnie to latarnia morska, symbol nadziei” – mówi, dodając, że każde z drzew wyhodowało już ponad 800 „pysznych” daktyli.