O nas
Kontakt

Właściciel ChatGPT OpenAI zawiera umowę z wydawcami wiadomości w sprawie wykorzystania treści do szkolenia sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

The OpenAI logo is seen displayed on a cell phone with an image on a computer monitor generated by ChatGPT

„Chcemy zbadać możliwości dziennikarstwa opartego na sztucznej inteligencji, aby przenieść jakość, znaczenie społeczne i model biznesowy dziennikarstwa na wyższy poziom” – powiedział dyrektor generalny Axel Springer.

Wiadomości z Politico, Business Insider i innych europejskich serwisów zostaną wykorzystane do budowy systemów sztucznej inteligencji OpenAI po osiągnięciu przez start-up porozumienia z międzynarodową firmą medialną Axel Springer SE.

OpenAI, które za pomocą chatbota ChatGPT wprowadziło sztuczną inteligencję do sfery publicznej, stwierdziło, że bada potencjał dziennikarstwa opartego na sztucznej inteligencji.

Bloomberg podał, że OpenAI zgodziło się zapłacić firmie medialnej dziesiątki milionów euro za wykorzystanie jej treści do budowy generatywnych systemów sztucznej inteligencji w ramach trzyletniej umowy, choć nie potwierdzono, ile jest warta umowa.

Zawarcie umowy następuje po tym, jak wiele firm zajmujących się generatywną sztuczną inteligencją twierdzi, że ma prawo do szkolenia swoich systemów w oparciu o materiały chronione prawem autorskim bez pozwolenia. Doprowadziło to jednak do procesów sądowych, takich jak ten przeciwko OpenAI, Microsoft i GitHub, które rzekomo naruszyły prawo autorskie, wykorzystując obrazy z narzędzi graficznych AI Midjourney i Stability AI.

To już drugi raz, kiedy OpenAI osiągnęło porozumienie z firmą informacyjną. W lipcu start-up oświadczył, że udzieli licencji agencji informacyjnej Associated Press na część archiwów w celu szkolenia swoich modelek.

„Jesteśmy podekscytowani możliwością ukształtowania globalnego partnerstwa pomiędzy Axel Springer i OpenAI — pierwszego tego rodzaju” — powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Axel Springer, Mathias Döpfner.

„Chcemy zbadać możliwości dziennikarstwa opartego na sztucznej inteligencji, aby przenieść jakość, znaczenie społeczne i model biznesowy dziennikarstwa na wyższy poziom”.

Umowa umożliwi także OpenAI dodanie artykułów opublikowanych niedawno przez Axela Springera do wirusowego chatbota ChatGPT OpenAI opartego na sztucznej inteligencji.

Użytkownicy chatbota będą mogli także otrzymywać streszczenia „wybranych artykułów”, w tym tych za paywallami, z publikacji Axel Springer, które zostaną przypisane firmie medialnej.

Do spółek informacyjnych Axel Springer należą także inne europejskie media, takie jak Axel Springer Polska i Welt.