O nas
Kontakt

Funt szterling rośnie po tym, jak Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na najwyższym poziomie od 15 lat

Laura Kowalczyk

Governor of the Bank of England, Andrew Bailey, and guests attend the Financial Stability Report conference at the Bank of England. Dec. 6, 2023.

W ramach szeroko oczekiwanej decyzji Bank Anglii (BoE) zdecydował się utrzymać stopy procentowe na stabilnym poziomie w ramach nieustannego dążenia do obniżenia inflacji.

Funt zyskał na wartości w czwartkowe popołudnie po tym, jak BoE ogłosił, że utrzymuje podstawową stopę procentową na poziomie 5,25%, najwyższym od 15 lat w Wielkiej Brytanii.

Za utrzymaniem stóp procentowych na stabilnym poziomie głosowało sześciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) banku, w porównaniu do trzech członków, którzy głosowali za podwyżką kosztów kredytu o 0,25 pkt. proc., do 5,5%.

Komentując decyzję w sprawie stóp procentowych, Andrew Bailey, prezes Banku Anglii, powiedział: „W tym roku przebyliśmy długą drogę, a kolejne podwyżki stóp pomogły w dalszym obniżeniu inflacji. Z 10% w styczniu do 4,6% w październiku . „Ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Będziemy w dalszym ciągu uważnie monitorować dane i podejmować niezbędne decyzje, aby sprowadzić inflację z powrotem do 2%”.

We wrześniu BoE podjął decyzję o zawieszeniu podwyżek stóp procentowych po 14 kolejnych podwyżkach, w odpowiedzi na spowolnienie inflacji.

Niemniej jednak od chwili podjęcia tej decyzji bank ponownie podkreślał swoją niechęć do zbyt wczesnych obniżek stóp procentowych, ostrzegając, że inwestorzy nie powinni przewidywać zmiany, dopóki inflacja pozostaje wysoka.

Tempo wzrostu cen (wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich – inflacja CPI) w roku poprzedzającym październik wyniosło 4,6%, w porównaniu z 6,7% we wrześniu i znacznie poniżej niedawnego szczytu wynoszącego 11,1% w październiku 2022 r.

Choć liczby te ulegają poprawie, pozostają powyżej celu BoE wynoszącego 2%.

Eksperci sugerują, że najnowsza walka z inflacją może być najcięższa, zwłaszcza że ostatnie spadki mogą być powiązane z zeszłorocznym wzrostem kosztów energii.

Jednak CPI to tylko jeden z wielu wskaźników monitorowanych przez BoE.

Biuro Statystyk Narodowych (ONS) opublikowało w środę dane o PKB Wielkiej Brytanii, pokazujące, że gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się w październiku o 0,3%, mimo że analitycy prognozowali zerowy wzrost.

Spadek ten następuje po wzroście wynoszącym 0,2% we wrześniu i budzi obawy przed nadchodzącą recesją.

Komentując dane, kanclerz Jeremy Hunt stwierdził, że „nieuniknione” jest utrzymywanie PKB pod kontrolą, podczas gdy „stopy procentowe wykonują swoją pracę, obniżając inflację”.

Mimo to niektórzy obawiają się, że przedłużający się okres wysokich stóp procentowych może znacząco zaszkodzić gospodarce Wielkiej Brytanii, gdyż wysokie koszty finansowania zewnętrznego zmuszają obywateli i przedsiębiorstwa do ograniczania wydatków.

„Bank Anglii balansuje na granicy” – powiedział Jatin Ondhia, dyrektor generalny platformy inwestycyjnej Shojin.

„Zrozumiałe jest, że nie chce w najbliższym czasie poluzować kontroli nad inflacją poprzez obniżki stóp procentowych. Należy jednak również uważać, aby nie spowodować nadmiernych szkód kurczącej się brytyjskiej gospodarki”.

Inne zestawy danych opublikowane w tym tygodniu przez ONS skupiają się na wolnych miejscach pracy i inflacji płac.

Widok na Bank Anglii w Londynie
Widok na Bank Anglii w Londynie

Jeśli chodzi o wolne miejsca pracy, liczba stanowisk dostępnych w okresie od września do listopada spadła o 4,5% w porównaniu z okresem od czerwca do sierpnia, co jest kolejnym wskaźnikiem stagnacji gospodarki Wielkiej Brytanii pod wpływem wysokich stóp procentowych.

Nicholas Hyett, menedżer inwestycyjny w Wealth Club, skomentował: „Utrzymanie stóp procentowych na stałym poziomie ma obecnie sens”, ale przestrzegł, że „jeśli obniżki stóp będą utrzymywane zbyt długo, istnieje ryzyko, że lekarstwo na stopy procentowe okaże się gorsze niż choroba inflacyjna.”

Jeśli chodzi o inflację płac, płace bez premii wykazały roczny wzrost o 7,3% od sierpnia do października, czyli mniej niż dynamika obserwowana od lipca do września.

Chociaż jest to oznaką wzrostu stóp procentowych, BoE zauważył w czwartek, że „utrzymują się ryzyko wzrostu wynagrodzeń, szczególnie ze względu na możliwe skutki niedawno ogłoszonej podwyżki krajowej płacy wystarczającej na utrzymanie”.

BoE będzie także monitorował trendy światowe, w tym sytuację fiskalną w strefie euro i Stanach Zjednoczonych, a także wpływ wojny w Gazie na ceny paliw.

W środę Rezerwa Federalna USA podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na stabilnym poziomie, dzisiaj opublikowane zostały także informacje z Europejskiego Banku Centralnego.

Część analityków przewiduje obecnie, że BoE odłoży obniżki stóp procentowych do sierpnia 2024 r.