O nas
Kontakt

Niemiecka firma wygrywa konkurs na budowę futurystycznej siedziby chińskiego giganta technologicznego Tencent

Laura Kowalczyk

Artists impression. A vision of the future for Tencent

23 000 pracowników chińskiej firmy technologicznej będzie pracować w „wielowymiarowym” specjalnie wybudowanym kampusie o powierzchni 500 000 metrów kwadratowych, który obejmuje restauracje, sklepy, usługi publiczne i przestrzenie kulturalne.

Niemiecka firma architektoniczna Büro Ole Scheeren została wybrana do zaprojektowania nowej globalnej siedziby technologicznego giganta Tencent w Shenzhen, tzw. „chińskiej Doliny Krzemowej”.

Pod tytułem Tencent Helix niemieccy projektanci prezentują budynek z czterema wieżami wyłaniającymi się ze spiralnej podstawy. Zdaniem architektów propozycja symbolizuje szybki rozwój firmy.

Kampus o powierzchni prawie 500 000 metrów kwadratowych będzie prawie dwukrotnie większy od Apple Park, głównej siedziby Apple Inc. w Kalifornii.

Kompleks powstanie na 14-hektarowym terenie nad zatoką Qianhai. Będzie centralną częścią futurystycznej dzielnicy na wyspie Dachanwan, głównej inwestycji miejskiej w Shenzhen, która będzie służyć jako dzielnica technologiczna i finansowa.

Wirująca konstrukcja wznosi się do czterech wież
Wirująca konstrukcja wznosi się do czterech wież

Budynek główny to Inkubator Vortex, będący zbiorowym sercem centrali. Przestrzeń, która łączy cztery wieże biurowe o różnych wysokościach i elastycznych planach pięter w społeczny ekosystem działań.

W przestrzeni znajdzie się akademia Tencent, duże tereny rekreacyjne, klub fitness, centrum konferencyjne i biura współpracujące. Będzie służyć jako punkt połączenia dla pracowników z różnych sektorów, aby mogli się spotykać i komunikować na dużych, połączonych piętrach, zaprojektowanych do użytku interaktywnego.

Widok na wnętrze Wielkiego Lobby
Widok na wnętrze Wielkiego Lobby

Forum Miejskie, przeznaczone dla 23 000 pracowników, będzie stanowić przepuszczalną podstawę kompleksu. Na obszarze tym znajdą się restauracje, sklepy, usługi publiczne i przestrzenie kulturalne.

Zostanie zintegrowany z kampusem i otaczającymi go zajęciami, zakotwiczając siedzibę w kontekście miejskim powstającego miasta, które ją otacza.

Umieszczony pomiędzy wieżami system spiralnych tarasów krajobrazowych tworzy Vortex Garden, który integruje siedzibę główną z zieloną i funkcjonalną przestrzenią zewnętrzną.

Ruch wiru narasta
Ruch wiru narasta

To miejsce służy do odprowadzania ciepła wytwarzanego przez wieże. Ogrody pełnią również funkcję stawów retencyjnych dla fal sztormowych, a buforowana woda jest wykorzystywana do nawadniania krajobrazu.

Łączenie technologii z potrzebami społecznymi

Ole Scheeren, architekt siedziby chińskiej telewizji CCTV w Pekinie, został wybrany do zaprojektowania nowego kampusu Tencent po międzynarodowej procedurze przetargowej.

„Nasz projekt nowej siedziby odzwierciedla wartości firmy, łącząc technologię z potrzebami ludzi i społeczeństwa w wielowymiarowy konstrukt przestrzeni i integracji społecznej” – powiedział Scheeren.

Elewacja budynku wykonana jest z modułowych paneli pryzmatycznych, które zapewnią naturalne światło wnętrzom, oferując jednocześnie widoki na miasto i zatokę.

Pomimo złożonego aspektu projektu architekci podkreślają, że kierowali się zasadami inteligentnego projektowania, które zapewniają dużą efektywność i prostotę organizacyjną.