Muzeum FIFA świętuje Puchar Świata Kobiet nową kolekcją, Przypadkowy Wes Anderson przybywa do Londynu, a Godzilla przechadza się po kinach.
Ho, ho, jak, masz ochotę usłyszeć o najfajniejszych wydarzeniach w Europie w tym tygodniu?
Jest tu wszystko, od boskiej sztuki w Rzymie, przez ciekawe ilustracje w Paryżu, po królewskie dramaty w serwisie Netflix.
A jeśli szukasz ścieżki dźwiękowej do przeglądania tej listy z bożonarodzeniowymi melodiami, czy możemy polecić te dzwonki sań?
Wystawy
Mario Vespasiani: Eternals, Rzym, Włochy
14 grudnia w Muzeum Historycznym Karabinierów otwarto nową wystawę indywidualną włoskiego artysty Mario Vespasianiego. Zatytułowany „Eternals” przedstawia bogów-bohaterów i legendarne postacie poprzez serię współczesnych i wcześniej niepublikowanych obrazów. Od chrztu Jezusa po portrety zielonej cywilizacji, Vespasiani zabiera nas przez czas, tradycję i wspólne wartości, przedstawiając potężne postacie przesiąknięte mitologią; kontemplacja duchowych, niewidzialnych sił, które nas kształtują.
Muzeum FIFA w Zurychu, Szwajcaria
Muzeum FIFA, w którym znajduje się jedna z największych kolekcji obiektów piłkarskich na świecie, nabyło niedawno prawie 400 nowych obiektów pochodzących z najbardziej kultowych momentów Mistrzostw Świata Kobiet 2023 w Australii i Nowej Zelandii, które są teraz prezentowane. Należą do nich spodenki noszone przez kapitankę reprezentacji Anglii Millie Bright, która po raz pierwszy poprowadziła Lwice do finału Pucharu Świata Kobiet FIFA; Buty zambijskiej piłkarzki Barbry Bandy, w których strzeliła tysięcznego gola w historii Mistrzostw Świata FIFA Kobiet, oraz koszulka mistrzyni Hiszpanii Jenni Hermoso wydana na mecz finałowy z Anglią. Wszystkie te przedmioty opowiadają historię przełomowego turnieju, który wyniósł kobiecą piłkę nożną na wyższy poziom.
Benjamin Lacombe: Freaks, Paryż, Francja
Francuski autor i ilustrator książek dla dzieci Benjamin Lacombe odsłonił nową wystawę zatytułowaną „Freaks” w Galerie Daniel Maghen w Paryżu, otwartą od 14 grudnia. Zainspirowane dziwacznymi, mistycznymi z odrobiną fantazyjnych baśni, prace Lacombe obejmują zarówno syreny, jak i potwory. Odbędzie się także seria wyjątkowej współpracy rzeźbiarskiej z rzeźbiarzem i miniaturzystą Julienem Martinezem.
Przypadkowo Wes Anderson, Londyn, Wielka Brytania
Czy zdarza Ci się dostrzegać przedmioty, ludzi lub miejsca, które w jakiś sposób sprawiają wrażenie, jakby powinny znaleźć się w filmie Wesa Andersona? Nowa wystawa zatytułowana „Przypadkowo Wes Anderson” uchwyciła takie momenty; świat przez pryzmat pasteli, symetrii i wspaniałej fantazji. Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy mąż i żona Willy i Amanda Koval zaczęli dzielić się swoimi zdjęciami inspirowanymi twórczością Andersona na koncie na Instagramie, początkowo jako osobisty projekt mający na celu inspirację podróżniczą. Konto szybko stało się fenomenem mediów społecznościowych, z którego wyrosła ogromna społeczność fanów, którzy przesyłali własne, przypadkowe zdjęcia Wesa Andersona. Od tego czasu uruchomili bestsellerową książkę i wystawę objazdową, którą obecnie można oglądać w South Kensington w Londynie do 17 lutego 2024 r.
Kino
Godzilla Minus Jeden
Godzilla, kultowy potwór przemierzający miasto, powraca. Akcja rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w już zdewastowanej Japonii. Godzilla Minus Jeden pokazuje olbrzymiego, śmiercionośnego dinozaura powodującego więcej chaosu. Zadaniem pilota Kamikadze Kōichi Shikishimy (Kamiki Ryunosuke) i niedawno pogrążonej w żałobie kobiety o imieniu Noriko Ōish (Minami Hamabe) jest podjęcie próby podjęcia tego zadania. To 37. film z serii o Godzilli, ale nie martw się – nie musisz widzieć ich wszystkich, aby cieszyć się tą pełną akcji i szaleńczą zabawą.
Wonka
Czekając z niecierpliwością na naszą listę najlepszych filmów z 2023 r., możesz zrobić o wiele gorzej niż iść obejrzeć Wonka„absolutna radość płynąca z filmu idealnego na okres bożonarodzeniowy”. Jest zaskakująco mocny i nie zdradza oryginału – choć nigdy mu nie dorównuje, pamiętajcie.
telewizja
Korona
Zakończenie szóstego sezonu, część druga historycznego dramatu telewizyjnego Petera Morgana Korona obecnie transmituje w serwisie Netflix i relacjonuje następstwa śmierci księżnej Diany, ze szczególnym naciskiem na reakcję księcia Williama (Ed McVey), gdy ten kontynuuje studia na Uniwersytecie St. Andrews, spotykając przyszłą żonę i księżną Walii, Kate Middleton ( Meg Bellamy).
Reacher
Wariat, włóczęga Jack Reacher powraca z drugą serią opartą na serii książek Lee Childa o byłym żandarmirze, który nieustannie wdaje się w spiski i walkę z niebezpiecznymi przestępcami. W najnowszej historii ponownie zbiera gang po tym, jak były członek jego żandarmerii zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Streaming w Prime Video od 15 grudnia.