Nowo utworzony batalion „Syberia” składa się z Rosjan, którzy przybyli, aby walczyć ze swoimi współobywatelami.
Kiedy powstał batalion syberyjski?
Batalion Ochotniczy Sibir powstał w ramach AFU pod koniec października 2023 roku. Wchodzi w skład Legionu Międzynarodowego podlegającego Głównemu Zarządowi Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Przed „Sibirem” w szeregach AFU utworzono już dwie inne jednostki Rosjan: Legion „Wolność Rosji” i „Rosyjski Korpus Ochotniczy”. „Syberia” jest trzecia. Ale w przeciwieństwie do pozostałych dwóch jest częścią regularnej armii ukraińskiej.
Kto walczy w tym batalionie?
W skład jednostki wchodzą obywatele Rosji, głównie przedstawiciele rdzennej ludności ZaUralu, Syberii i Dalekiej Północy. Ale są też etniczni Rosjanie. Wszystkich łączy jedno: nie zgadzają się z wojną Rosji na Ukrainie, uważają politykę Kremla za agresywną i, ich zdaniem, nie chcą być współwinni zła.
Wśród mieszkańców Syberii są Tatarzy, Jakuci i Buriaci, którzy twierdzą, że chcą uzyskać niezależność od Rosji, a zwycięstwo Ukrainy w wojnie postrzegają jako krok w stronę tego celu.
Jak dostali się na Ukrainę?
W batalionie służy około 60 żołnierzy. Ministerstwo obrony Ukrainy twierdzi, że żaden z nich nie został zrekrutowany spośród rosyjskich jeńców wojennych. Wszyscy są wolontariuszami i dotarli na Ukrainę przez inne kraje, co zajęło im aż rok.
Przykładowo jeden z bojowników, były funkcjonariusz Głównego Zarządu Wywiadu Rosji i pochodzący z Jakucka, przedostał się na Ukrainę za pośrednictwem Rady Cywilnej w Polsce, która ogłosiła nabór ochotników do jednostek narodowych w ramach AFU. Dołączyło do niego kilka innych osób. Inny powiedział, że udał się najpierw do Mongolii, potem do Turcji, a stamtąd na Ukrainę.
Surowe kontrole przed dołączeniem do batalionu
Przed podpisaniem kontraktu i przyjęciem wojskowych znaków wywoławczych w celu ukrycia swojej tożsamości wszyscy bojownicy syberyjscy przechodzą wnikliwą kontrolę ukraińskiej służby bezpieczeństwa, która bada ich profile i dane biograficzne oraz przeprowadza kontrole krzyżowe w celu wykluczenia możliwości infiltracji jakichkolwiek rosyjskich agentów .
Nie można bowiem wykluczyć niebezpieczeństwa, że nowy batalion rozmieści broń przeciwko ukraińskim siłom zbrojnym lub że niektóre osoby przekażą Rosjanom dane. Dlatego kadra średniego i wyższego szczebla składa się z ukraińskiego personelu wojskowego.
Źródła w AFU podają, że Kijów planuje przyspieszyć proces sprawdzania przeszłości, aby zachęcić większą liczbę Rosjan do wstąpienia do batalionu.
Trening, cel i zadania
Większość ochotników przed wyjazdem na Ukrainę nie miała żadnego doświadczenia wojskowego. Przed wyjazdem na linię frontu przechodzą szkolenie na poligonie pod Kijowem.
Rosjanie muszą pokazać, że z reżimem Putina walczą nie tylko ochotnicy LSR i RDK, ale także regularne jednostki w ramach AFU.
Batalion Syberyjski to niewielka struktura wojskowa, której głównym zadaniem w tej chwili jest pokazanie, że w Rosji istnieje chęć stawienia oporu.
Armia rosyjska ma także własny Sibir, kozacką brygadę rozpoznawczo-szturmową, która w maju tego roku walczyła z wojskami ukraińskimi w pobliżu wsi Jagodnoje koło Artiomowska.