O nas
Kontakt

Autorka Masza Gessen otrzymuje niemiecką nagrodę pomimo komentarzy porównujących Gazę do gett z czasów nazistowskich

Laura Kowalczyk

Russian American writer Masha Gessen poses for a photo after receiving the Hannah Arendt Prize.

Masha Gessen poczyniła kontrowersyjne uwagi w artykule opublikowanym w „The New Yorker”, pisząc, że Gaza jest „jak żydowskie getto w kraju Europy Wschodniej okupowanym przez nazistowskie Niemcy”.

Rosyjsko-amerykańska dziennikarka, autorka i aktywistka Masza Gessen odebrała w sobotę (16 grudnia) niemiecką nagrodę literacką podczas ceremonii, która została opóźniona i ograniczona w reakcji na artykuł porównujący Gazę do nazistowskich niemieckich gett.

Porównanie zawarte w niedawnym artykule w „New Yorkerze” zostało uznane za kontrowersyjne w Niemczech, gdzie władze rządowe zdecydowanie popierają Izrael.

Gessen, który urodził się jako Żyd w Związku Radzieckim, był zdeklarowanym krytykiem Władimira Putina i Donalda Trumpa oraz krytycznie odnosi się do sposobu, w jaki Izrael traktuje Palestyńczyków.

Reakcja na artykuł pojawia się, gdy niemieckie społeczeństwo zmaga się ze skutkami wojny między Izraelem a Hamasem, przy czym w ubiegłych tygodniach miały miejsce zarówno propalestyńskie protesty, jak i proizraelskie demonstracje. Niemieccy przywódcy wielokrotnie podkreślali swoje wsparcie dla Żydów w tym kraju i Izraela, potępiając incydenty antysemickie.

Pierwotnie niebinarna i trans autorka miała odebrać w piątek w ratuszu Bremy w północno-zachodnich Niemczech Nagrodę Hannah Arendt w dziedzinie myśli politycznej, ale organizacja sponsorująca, Fundacja Heinricha Bölla i Senat miasta Brema wycofały się z udziału w konkursie. Ceremonia.

Zamiast tego odbyło się ono w sobotę w innym miejscu, z udziałem około 50 gości stłoczonych w małej sali konferencyjnej i pod ochroną policji – podała niemiecka agencja informacyjna dpa.

Nagroda ma na celu uhonorowanie osób, które wnoszą wkład w publiczną myśl polityczną w tradycji Hannah Arendt, urodzonej w Niemczech amerykańskiej teoretyczki politycznej, która badała totalitaryzm.

Masha Gessen podczas wręczenia Nagrody im. Hannah Arendt w Bremie, Niemcy, sobota, 16 grudnia 2023 r.
Masha Gessen podczas wręczenia Nagrody im. Hannah Arendt w Bremie, Niemcy, sobota, 16 grudnia 2023 r.

W cieniu Holokaustu

W opublikowanym 9 grudnia artykule Gessena zatytułowanym „W cieniu Holokaustu” autorka bada niemiecką pamięć o Holokauście, argumentując, że Niemcy tłumią dziś wolną i otwartą debatę na temat Izraela.

Twierdzą, że niemiecka kultura pamięci o Holokauście była wykorzystywana przez AfD jako „cynicznie używany instrument polityczny” do atakowania muzułmańskich imigrantów.

Gessen potępił okrucieństwa popełnione przez Hamas podczas ataku z 7 października, ale także krytycznie odnosi się do stosunków Izraela z Palestyńczykami, pisząc, że Gaza jest „jak żydowskie getto w kraju Europy Wschodniej okupowanym przez nazistowskie Niemcy”.

„Getto jest w trakcie likwidacji” – napisano w artykule.

Getta w krajach okupowanych przez Niemców podczas II wojny światowej były więzieniami na świeżym powietrzu, w których Żydzi byli zabijani, głodzeni i umierali z powodu chorób. Ci, którzy tam nie zginęli, byli łapani i transportowani do obozów zagłady, gdzie zostali zamordowani w procesie zwanym „likwidacją”.

Fundacja Bölla, stowarzyszona z niemiecką Partią Zielonych, określiła to porównanie jako „niedopuszczalne”.

Latem jury zdecydowało o przyznaniu nagrody Gessen, a fundacja stwierdziła, że ​​sama tej nagrody nie odwołuje.