O nas
Kontakt

Przemysł bawełniany w Uzbekistanie odbija się po bojkocie

Laura Kowalczyk

the Ministry of Culture and Tourism of Uzbekistan

Przemysł bawełniany w Uzbekistanie doświadczył odrodzenia po zakończeniu międzynarodowego bojkotu, co doprowadziło do wzrostu i przejścia na tekstylia wysokiej jakości

Uzbekistan jest szóstym co do wielkości producentem bawełny na świecie i odnotował rozwój tej branży po reformach i zakończeniu międzynarodowego bojkotu uzbeckiej bawełny. Zakaz został zainicjowany w 2010 roku przez Kampanię na rzecz Bawełny w związku z przymusowymi żniwami, podczas których ponad 2 miliony ludzi, w tym dzieci, zostało zmuszonych do pracy na polach. Bank Światowy przeprowadził kampanię monitorującą, w ramach której stwierdzono, że do 2021 r. wyeliminowano pracę przymusową, a w 2022 r. zniesiono bojkot.

W tym odcinku Focus korespondentka TylkoGliwice Galina Polonskaya spotkała się z obrończynią praw człowieka Gulnoz Mamarasulovą, która pomaga Kampanii na rzecz bawełny monitorować pola pod kątem oznak przymusowych żniw. Powiedziała, że ​​uznanie ze strony państwa, relacje telewizyjne i kampanie w mediach społecznościowych dotyczące pracy przymusowej pomogły rozwiązać ten problem. Galina rozmawiała także z byłym wiceministrem rolnictwa Anvarem Karimowem, który podkreślił zaangażowanie państwa w zwalczanie tej praktyki.

Zarobki zbieraczy bawełny, takich jak Gulchera Oripova, wzrosły do ​​500 dolarów (458 euro) miesięcznie. Uzbekistan przeszedł z eksportu surowców na handel gotowymi produktami, co doprowadziło do zwiększenia eksportu i pobudzenia inwestycji. Eksport tekstyliów również wzrósł z setek milionów podczas bojkotu do 3,2 miliarda dolarów w 2022 roku. Kraj utworzył 130 prywatnych klastrów bawełny, których celem jest wspieranie kontroli jakości i innowacji. Muzaffar Razakov, dyrektor generalny grupy Global Textile (jednej z wiodących firm tekstylnych w Uzbekistanie) rozmawiał z Galiną o strategii swojej firmy polegającej na globalnej sprzedaży wysokiej jakości tkanin.

Galina zobaczyła kolekcję odzieży bawełnianej w galerii Human House, gdzie projektantka Lola Sayfi opowiedziała jej również o tym, jak zniesienie bojkotu oznaczało, że mogła tworzyć więcej i ubierać więcej ludzi w ubrania z Uzbekistanu