O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja odrzuca „bezpodstawny” wniosek organizacji pozarządowych o dokonanie przeglądu celów w zakresie emisji na 2030 r

Laura Kowalczyk

SAMUEL PETREQUIN / Associated Press

Wysiłki organizacji pozarządowych zajmujących się klimatem mające na celu zwiększenie ambicji krajowych, odrzucane przez władzę wykonawczą UE.

Komisja Europejska odrzuciła próby nakłonienia organizacji pozarządowych do zmniejszenia rocznych uprawnień do emisji dla państw członkowskich, twierdząc, że żądanie jest bezpodstawne i że nie ma uprawnień do ponownej oceny celu bloku na rok 2030, w odpowiedzi dotarł do TylkoGliwice.

W sierpniu europejska Sieć Działań Klimatycznych (CAN) i Globalna Sieć Działań Prawnych (GLAN) zwróciły się do władzy wykonawczej UE z formalnym wnioskiem o dokonanie przeglądu poziomu ambicji w zakresie rocznych uprawnień do emisji, twierdząc, że są one obecnie „w sposób oczywisty niezgodne z ograniczaniem globalnego ocieplenia do długoterminowy cel temperaturowy na poziomie 1,5°C”. Zdaniem organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska, władza wykonawcza UE nie uwzględniła oceny skutków ani nie przeprowadziła nowych badań nad wykonalnością ograniczenia krajowych emisji powyżej celu na rok 2030, obecnie ustalonego na poziomie -55% w porównaniu z 1990 r.

W piśmie wysłanym do organizacji pozarządowych 14 grudnia Komisja uznała wniosek za „niedopuszczalny”, stwierdzając, że taka ponowna ocena wykraczałaby poza jej uprawnienia.

„Nawet jeśli plan celów klimatycznych na rok 2030, który – będąc komunikatem Komisji – jest aktem o charakterze nieustawodawczym przyjętym przez instytucję Unii, ocena skutków nie jest aktem przyjętym przez Komisję, ale dokumentem roboczym służb Komisji przygotowanym przez służby Komisji i załączonym do niego do planu celów klimatycznych na rok 2030” – czytamy w odpowiedzi dyrektora UE skierowanej do CAN Europe i GLAN.

Roczne uprawnienia do emisji na lata 2026-2030, jak wynika z pisma Komisji, „pozostają nieokreślone” i będą uzależnione od przeglądu danych inwentaryzacyjnych, które mają zostać przekazane jeszcze przez kraje UE.

„Odpowiedź Komisji jest rozczarowaniem. W odpowiedzi w dalszym ciągu błędnie stwierdza się, że cel klimatyczny UE na rok 2030 jest w pełni zgodny z długoterminowym celem dotyczącym temperatury określonym w Porozumieniu paryskim” – powiedział TylkoGliwice Romain Didi, ekspert CAN Europe ds. zarządzania klimatem i polityki praw człowieka.

Didi oskarżyła władzę wykonawczą UE o zaprzeczenie własnemu obowiązkowi przyspieszenia redukcji emisji w celu dostosowania się do danych naukowych i wcześniejszych zobowiązań prawnych. „UE musi pilnie zwiększyć redukcje emisji i osiągnąć co najmniej 65% redukcję brutto do 2035 r.” – dodał.

Po zwróceniu się do TylkoGliwice z prośbą o komentarz Komisja stwierdziła, że ​​„nie ma nic do dodania”.

GLAN i CAN Europe oświadczyły, że „w naturalny sposób odpowiedzą na odpowiedź Komisji”, ale obecnie oceniają wszystkie dostępne opcje, w tym złożenie skargi do Sądu UE.