O nas
Kontakt

Erdogan przybywa do Budapesztu z okazji 100-lecia turecko-węgierskich stosunków dyplomatycznych

Laura Kowalczyk

Hungarian President Katalin Novak, centre, and Turkey

Przedmiotem dyskusji pomiędzy tureckim prezydentem a Viktorem Orbanem jest członkostwo Szwecji w NATO, którego żadne państwo jeszcze nie ratyfikowało.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył w poniedziałek do Budapesztu, aby spotkać się ze swoim węgierskim sojusznikiem Viktorem Orbanem.

Prezydent Erdogan rozpoczął swoją wizytę na Placu Bohaterów w sercu stolicy, gdzie został przyjęty z wojskowymi honorami przez prezydent Węgier Katalin Novak.

Wizyta Erdogana jest drugą w ciągu kilku miesięcy i stanowi wyraz bliskości obu przywódców i zbiega się z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma narodami.

Tematem rozmów jest „pogłębienie współpracy dwustronnej” i kwestie energetyczne, gdyż Węgry mają rozpocząć import gazu przez Turcję w 2024 roku.

Jednym z pozostałych głównych tematów rozmów jest członkostwo Szwecji w NATO, dla którego żaden kraj nie dał jeszcze zielonego światła.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (z lewej) i premier Węgier Viktor Orban podają sobie ręce po wspólnym oświadczeniu w klasztorze Karmelitów w Budapeszcie na Węgrzech.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (z lewej) i premier Węgier Viktor Orban podają sobie ręce po wspólnym oświadczeniu w klasztorze Karmelitów w Budapeszcie na Węgrzech.

Erdogan, który w lipcu ostatecznie zgodził się na zniesienie weta, niedawno uzależnił ratyfikację przez Turcję od „jednoczesnej” sprzedaży Turcji samolotów F-16 przez Kongres USA.

Węgry ze swojej strony zasadniczo udzieliły wsparcia, ale od miesięcy ociągały się. We wrześniu Orban oświadczył, że „nie ma sytuacji nadzwyczajnej”, aby przystąpić do głosowania, żądając najpierw „szacunku” od kraju nordyckiego.

Budapeszt często wzywał Sztokholm do zaprzestania polityki „oczerniania” i regularnych uwag na temat łamania praworządności przez władzę wykonawczą Orbana.

W ostatnich latach Viktor Orban nasilił konflikt z Brukselą i jej zachodnimi partnerami, realizując jednocześnie politykę otwarcia na Wschód.

Jest jedynym przywódcą UE, który utrzymał bliskie stosunki z Kremlem pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zbliżył się do Turcji i Chin.