Od czasu niepowodzenia letniej kontrofensywy prezydent Ukrainy spotyka się z coraz większą krytyką.
W miarę jak Ukraina wkracza w srogą zimę, nie odpierając w znaczący sposób rosyjskiej inwazji w tym roku, wydaje się, że prezydent Wołodymyr Zełenski stracił wiele ze fenomenalnego zaufania społecznego, jakie zdobył w pierwszym roku wojny.
Według nowych danych Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, gdzie w zeszłym roku Zełenskiemu zaufało 84% Ukraińców, odsetek ten wynosi obecnie 62%, a 18% twierdzi, że mu nie ufa.
To wciąż ogromna liczba na jego korzyść, ale stawia go daleko w tyle za ukraińską armią, której ufa 96% społeczeństwa – czyli dokładnie taki sam poziom poparcia, jakim cieszyła się rok temu.
W swojej analizie instytut zwraca uwagę, że poza Siłami Zbrojnymi Ukrainy wszystkie instytucje publiczne straciły zauważalny poziom zaufania społecznego, a w niektórych z nich nastąpiła radykalna zmiana.
„W porównaniu z grudniem 2022 r. rośnie krytyka władz” – wyjaśniają autorzy. „W szczególności odsetek osób ufających Radzie Najwyższej spadł z 35% do 15%, a odsetek tych, którzy jej nie ufają, wzrósł z 34% do 61%. Zaufanie do rządu spadło z 52% do 26% , nieufność wzrosła z 19% do 44%.
Wśród innych największych przegranych w sondażu znajdują się ukraińskie środki masowego przekazu, którym ufa obecnie jedynie 29% Ukraińców, oraz sądy i prokuratura, których fatalne oceny sprzed roku wynoszą obecnie odpowiednio 12% i 9%.
Ponieważ ukraińskiemu wojsku nie udało się w tym roku zdecydowanie odwrócić losów wojny od Rosji, Zełenski ciężko pracuje, aby zwiększyć poparcie Zachodu dla wysiłków wojennych. Wybuch wojny w Izraelu i Gazie odwrócił uwagę wielu obywateli i prawodawców w krajach NATO. Zwłaszcza prawicowi prawicowi prawodawcy w USA są bardziej zajęci pomaganiem Izraelowi niż entuzjastycznym wspieraniem Ukrainy.
Zełenskiemu udało się utrzymać wysoką pozycję nawet wtedy, gdy życzliwi zachodni komentatorzy martwią się „zmęczeniem Ukrainą”, zaledwie w zeszłym miesiącu spotkał się z kilkoma europejskimi przywódcami i wrócił do Waszyngtonu, aby przedstawić swoją sprawę zarówno Joe Bidenowi, jak i republikańskim ustawodawcom.
Pomimo rozczarowania kontrofensywą tego lata i oznak słabnącego wsparcia finansowego ze strony sojuszników, ukraińscy żołnierze twierdzą, że pozostają zaciekle zdeterminowani, aby zwyciężyć. Jednak wraz z nadejściem zimy wiele osób martwi się, że Rosja jest lepiej przygotowana do bitwy, i jest sfrustrowanych ponownym znajdowaniem się w defensywie podczas wyczerpującej wojny.
Niezadowolenie wśród ukraińskich żołnierzy było kiedyś niezwykle rzadkie i wyrażane jedynie w cztery oczy, ale obecnie jest częstsze i ujawniane publicznie. Zmęczenie i frustracja na polu bitwy znajdują odzwierciedlenie w Kijowie, gdzie ostatnio spory między przywódcami wyszły na jaw.
W zeszłym miesiącu Zełenski publicznie zakwestionował ocenę szefa wojskowego Ukrainy Walerija Załużnego, że wojna znalazła się w impasie. A burmistrz Kijowa Witalij Kliczko wielokrotnie ostro krytykował Zełenskiego, twierdząc, że ma on zbyt dużą władzę.
Z nowego sondażu wynika jednak, że ukraińska opinia publiczna nie opowiada się po żadnej ze stron w tych argumentach, przy czym ci, którzy ufają Zełenskiemu, generalnie ufają Załużnemu i odwrotnie.