Rosjanin podający się za byłego oficera Grupy Wagnera przybył do Holandii, chcąc złożyć zeznania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK), który prowadzi dochodzenie w sprawie okrucieństw wojny na Ukrainie.
W poniedziałek holenderski program informacyjny EenVandaag poinformował, że 60-letni Igor Salikov przyleciał do Holandii.
Salikow twierdzi, że przebywał na wschodniej Ukrainie w 2014 r., kiedy wybuchł tam konflikt, i ponownie w 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła trwającą inwazję. Uważa się, że złożył wniosek o azyl, ale we wtorek nie udało nam się uzyskać komentarza.
„Wiem, skąd pochodziły zamówienia” – powiedział EenVandaag za pośrednictwem łącza wideo w swoich twierdzeniach, których nie udało się niezależnie zweryfikować.
Informacje na temat rosyjskiej struktury dowodzenia mogą mieć kluczowe znaczenie w budowaniu większej liczby spraw przeciwko wyższym rangą Rosjanom zaangażowanym w wojnę.
Prokuratura sądu nie odpowiedziała natychmiast na prośby o komentarz.
Salikow twierdzi, że służył jako oficer w Grupie Wagnera, obecnie rozwiązanej firmie świadczącej usługi wojskowe, która początkowo odegrała znaczącą rolę w rosyjskiej inwazji.
Pod przywództwem biznesmena Jewgienija Prigożyna najemnicy Wagnera zorganizowali w czerwcu krótki bunt, podczas którego uzbrojone wojska maszerowały na Moskwę. Prigożin zginął w katastrofie lotniczej dwa miesiące później.
Przyjazd Salikowa do Hagi, gdzie mieści się siedziba MTK, następuje kilka miesięcy po wydaniu przez sąd międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym w marcu zarzucono mu odpowiedzialność za uprowadzenia dzieci z Ukrainy. Rzecznik Kremla zaprzeczył wówczas tym zarzutom.
Salikov twierdzi również, że ma informacje na temat zestrzelenia samolotu MH17 Malaysia Airlines w 2014 roku.
Wszystkich 298 pasażerów i załogi zginęło w wyniku zestrzelenia samolotu nad wschodnią Ukrainą 17 lipca 2014 r. przez rosyjski system rakietowy. W listopadzie 2022 r. holenderski sąd skazał dwóch Rosjan i prorosyjskiego rebelianta z Ukrainy za udział w zestrzeleniu samolotu lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
W lutym Wspólny Zespół Śledczy (JIT) odpowiedzialny za śledztwo w sprawie zestrzelenia stwierdził, że odkrył „mocne przesłanki”, że Putin zatwierdził dostawę ciężkiej broni przeciwlotniczej ukraińskim separatystom, którzy zestrzelili samolot.
Zespół stwierdził jednak, że nie ma wystarczających dowodów, aby postawić zarzuty Putinowi lub jakimkolwiek innym podejrzanym, i zawiesił trwające osiem i pół roku dochodzenie.
Chociaż aktywne śledztwo w sprawie zestrzelenia Boeinga 777 zostało wstrzymane w lutym, „nasze drzwi pozostają otwarte dla rosyjskich świadków poufnych. Zespół JIT pozostaje zaangażowany w dochodzenie w sprawie MH17” – czytamy w oświadczeniu zespołu.