O nas
Kontakt

Polityka UE. Były prezydent Ukrainy Janukowycz usunięty z listy sankcyjnej po wygranej w sądzie

Laura Kowalczyk

Viktor Yanukovych after being ousted as Ukrainian president in 2014

Wiadomość ta pojawia się po tym, jak sądy UE podtrzymały środki podjęte wobec Romana Abramowicza w ramach odwetu za wojnę rosyjską

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i jego syn Oleksandr zostali dziś (20 grudnia) zniesieni przez Europejski Sąd sankcji UE w następstwie pomyślnego rozstrzygnięcia skargi.

Potentat naftowy Chelsea FC, właściciel Roman Abramowicz, nie przekonał sędziów, że zamrożenie aktywów i zakazy podróżowania nałożone w odwecie za wojnę na Ukrainie stanowią naruszenie jego praw, jednak w odrębnym wyroku opublikowanym także dzisiaj.

Rada UE, zrzeszająca państwa członkowskie, „popełniła błąd w ocenie”, dodając nazwiska Janukowycza i jego syna do list objętych sankcjami począwszy od 2021 r., ponieważ urzędnicy nie mogli wykazać, że ich ukraiński proces był sprawiedliwy – orzekły sędziowie.

Janukowycz został usunięty ze stanowiska prezydenta Ukrainy w 2014 r. po tym, jak zabiegał o zacieśnienie kontaktów z Władimirem Putinem, a obecnie mieszka w Rosji.

Jego prawnicy argumentowali, że skazanie go przez ukraiński sąd za zdradę stanu było motywowane politycznie i niesprawiedliwe proceduralnie oraz że nie mógł odwołać się od odrębnego wyroku w sprawie korupcji.

Jego syn Oleksandr Janukowycz również został oskarżony o transakcje z prorosyjskimi grupami separatystycznymi w regionie Donbasu na Ukrainie, ale sędziowie uznali, że nie można zakładać, że ukraińskie postępowanie sądowe jest zgodne z prawem.

Sąd UE uchylił decyzję o dodaniu pary do listy sankcyjnej UE i nakazał Radzie pokrycie kosztów prawnych.

Sędziowie przyjęli jednak inną taktykę wobec oligarchy Abramowicza, argumentując, że jego zaangażowanie w spółkę stalową Evraz uzasadnia sankcje, a miliarder, obywatel UE, może w dalszym ciągu wykorzystywać zablokowane środki na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Równoległe środki nałożone przez Wielką Brytanię w zeszłym roku zmusiły Abramowicza, posiadającego paszporty rosyjskie, izraelskie i portugalskie, do zbycia klubu piłkarskiego Chelsea – choć miliardowe wpływy zostały tak zorganizowane, że nie mógł na tym skorzystać.

UE nałożyła sankcje na prawie 2000 osób i podmiotów w związku z wojną na Ukrainie, próbując osłabić rosyjską gospodarkę i wpłynąć na wewnętrzny krąg prezydenta Putina. W poniedziałek dodał 140 kolejnych nazwisk i ograniczył import diamentów.

Unijne sądy odrzuciły już apelacje dotyczące sankcji złożone przez Jewgienija Prigożyna, przywódcę grupy najemników Wagnera, który zginął w sierpniu po próbie buntu przeciwko Putinowi, oraz niemieckiego Khana, biznesmena objętego sankcjami w tym samym czasie co Abramowicz.

Abramowicz początkowo dorobił się fortuny w rosyjskiej państwowej firmie naftowej Sibnieft, zanim został głównym udziałowcem Ewrazu. UE twierdzi, mimo zaprzeczeń oligarchy, że zawdzięcza on swój majątek powiązaniom z Putinem.

W zeszłym roku Abramowicz zwrócił się do sądu o wykreślenie jego wpisu z marca 2022 r. i o przekazanie przez UE 1 mln euro organizacji charytatywnej na rzecz ofiar wojny w ramach odszkodowania.

Rzecznicy Rady oraz prawnicy Abramowicza i Janukowycza nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę o komentarz.