Były prezydent został usunięty z prawyborów prezydenckich w Kolorado na mocy historycznego orzeczenia Sądu Najwyższego stanu w związku z jego rolą w ataku na Kapitol w styczniu 2021 r.
Sąd Najwyższy Kolorado uznał, że były prezydent Donald Trump nie kwalifikuje się do Białego Domu na mocy klauzuli powstańczej zawartej w konstytucji USA i usunął go z prawyborów prezydenckich w stanie.
Posunięcie to doprowadziło do prawdopodobnego starcia przed najwyższym sądem kraju, który ma zadecydować, czy faworyt w wyścigu o nominację Republikanów może pozostać w wyścigu.
Decyzja ta unieważnia wcześniejszą decyzję sędziego z Kolorado, który orzekł, że zakaz powstań zawarty w 14. poprawce nie ma zastosowania do prezydentów, ponieważ sekcja ta nie wspomina wyraźnie o prezydenturze. Ten sam sąd stwierdził, że Trump brał udział w powstaniu 6 stycznia.
Prawnicy Trumpa od dawna obiecywali natychmiastowe odwołanie się od dyskwalifikacji do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który ma ostatnie słowo w kwestiach konstytucyjnych.
Rzeczniczka prawna Trumpa, Alina Habba, skrytykowała tę decyzję, mówiąc: „To orzeczenie, wydane przez Sąd Najwyższy Kolorado, atakuje samo serce demokracji tego narodu. To się nie utrzyma i ufamy, że Sąd Najwyższy unieważni to niekonstytucyjne postanowienie”.
Były prezydent, któremu dwukrotnie postawiono zarzuty, nie wspomniał o tej decyzji podczas wiecu we wtorek wieczorem w Waterloo w stanie Iowa, ale jego kampania wysłała e-mail w ramach zbiórki pieniędzy, w którym powołała się na „tyrańskie orzeczenie”.
Trump stracił Kolorado w 2020 r. o 13 punktów procentowych i nie potrzebuje tego stanu, aby wygrać przyszłoroczne wybory prezydenckie.
Niebezpieczeństwo dla byłego prezydenta polega jednak na tym, że więcej sądów i urzędników wyborczych pójdzie w ślady Kolorado i wykluczy Trumpa ze stanów, które muszą wygrać.
W całym kraju złożono dziesiątki pozwów o dyskwalifikację Trumpa na mocy sekcji 3 poprawki, która miała uniemożliwić byłym Konfederatom powrót do rządu po wojnie domowej.
Artykuł 3 zakazuje sprawowania urzędu każdemu, kto złożył przysięgę „poparcia” Konstytucji, a następnie „zaangażował się w powstanie lub bunt” przeciwko niej – od dekady po wojnie secesyjnej został on użyty zaledwie kilka razy.
Choć Kolorado będzie prawdopodobnie postrzegane przez niektórych jako stosunkowo nieistotne z punktu widzenia potencjalnego ponownego przejęcia przez Trumpa Białego Domu, eksperci twierdzą, że może to być początek czegoś znacznie większego.
„Myślę, że może to ośmielić inne sądy stanowe lub sekretarzy do działania teraz, gdy bandaż został zerwany” – powiedział po orzeczeniu Derek Muller, profesor prawa w Notre Dame, który uważnie śledził sprawy z Sekcji 3. „To poważne zagrożenie dla kandydatury Trumpa”.
Decyzja Sądu Najwyższego Kolorado zapadła, gdy Trump był zmuszony bronić swoich ostatnich komentarzy na temat migrantów przekraczających południową granicę „zatruwających krew” Ameryki.
Od razu mierząc się z krytyką swojej retoryki, powiedział podczas wiecu wyborczego w Waterloo w stanie Iowa: „Nigdy nie czytałem „Mein Kampf”, odnosząc się do porównań do faszystowskiej hiperboli.
We wtorek stwierdził, że imigranci w USA „niszczą krew naszego kraju, niszczą tkankę naszego kraju”.
Kilku polityków i ekspertów ds. ekstremizmu zauważyło, że w jego języku odbijają się echem pisma Hitlera na temat „czystości” aryjskiej krwi, która leżała u podstaw systematycznego mordowania przez nazistowskie Niemcy milionów Żydów i innych „niepożądanych” przed i w trakcie II wojny światowej.
W miarę jak w USA wzrasta liczba nielegalnych przejść granicznych – w niektóre dni grudnia liczba ta przekroczyła 10 000 – Trump w dalszym ciągu ostro krytykował Joe Bidena za umożliwienie migrantom „napływania do naszego kraju”. Zarzucił, nie przedstawiając dowodów, że niosą ze sobą przestępczość i potencjalnie choroby.
„Pochodzą z Afryki, pochodzą z Azji, pochodzą z Ameryki Południowej” – powiedział, ubolewając nad tym, co nazwał „katastrofą graniczną”.
Były prezydent od dawna używa podburzającego języka w odniesieniu do imigrantów przybywających do USA, począwszy od rozpoczęcia swojej kampanii w 2015 r., kiedy stwierdził, że imigranci z Meksyku „przywożą narkotyki, przywożą przestępczość, są gwałcicielami”.
Trump w swojej trzeciej kampanii opowiadał się za coraz bardziej autorytarnymi przesłaniami, obiecując wznowić i zwiększyć wysiłki mające na celu wykluczenie obywateli z niektórych krajów z większością muzułmańską oraz rozszerzyć „ideologiczną kontrolę” osób imigrujących do USA. Powiedział, że zostanie dyktatorem „tylko pierwszego dnia”, aby zamknąć granicę i zwiększyć odwierty.
Sondaże pokazują, że większość Amerykanów uważa, że imigracja jest dobrą rzeczą, a około dwie trzecie twierdzi, że zróżnicowana populacja kraju czyni USA silniejszymi, ale przesłanie Trumpa o „czystości krwi” może odnieść się do niektórych wyborców.
Eksperci ds. ekstremizmu twierdzą, że retoryka Trumpa przypomina język, którego używają strzelcy zwolennicy białej supremacji, aby usprawiedliwić masowe morderstwa.
Trump ma obecnie ogromną przewagę nad innymi kandydatami w sondażach prowadzonych wśród prawdopodobnych wyborców Partii Republikańskiej w Iowa i w całym kraju. Kampania Trumpa liczy na nokaut w klubach, który pozbawi rywala impetu i pozwoli mu szybko zabezpieczyć nominację.