O nas
Kontakt

Wielka Rafa Koralowa unika zagrożenia „w niebezpieczeństwie”, ale UNESCO ostrzega przed poważnym ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi

Laura Kowalczyk

Wielka Rafa Koralowa unika zagrożenia „w niebezpieczeństwie”, ale UNESCO ostrzega przed poważnym ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi

Rząd Australii z zadowoleniem przyjął decyzję, mówiąc, że „ciężko pracuje” w celu ochrony rafy.

Wielka Rafa Koralowa może o włos uniknąć umieszczenia na liście „zagrożonych” miejsc światowego dziedzictwa po projekcie decyzji UNESCO w tym tygodniu.

Rząd Australii podjął pozytywne kroki w celu ochrony rafy, odkąd misja monitorująca odwiedziła ten region w marcu ubiegłego roku, podała agencja kultury ONZ w raporcie.

Ostrzegł jednak, że największy na świecie system raf koralowych jest nadal „poważnie zagrożony” globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem.

Rząd z zadowoleniem przyjął projekt decyzji, a premier Anthony Albanese powiedział, że jest to wotum zaufania dla jego działań na rzecz ochrony środowiska.

„To potwierdza, że ​​mój rząd ciężko pracuje, aby chronić rafę, działa na rzecz zmiany klimatu i że reszta świata to zauważyła” – powiedział dziennikarzom we wtorek (1 sierpnia).

„Jesteśmy zaangażowani w lepszą ochronę naszej cennej Wielkiej Rafy Koralowej, a ta decyzja jest tego dowodem”.

Rekomendacja, aby nie dodawać rafy na listę „zagrożonych” zostanie rozpatrzona przez Komitet Światowego Dziedzictwa we wrześniu.

Jak Australia chroni Wielką Rafę Koralową?

W listopadzie ubiegłego roku UNESCO i IUCN zarekomendowały dodanie Wielkiej Rafy Koralowej do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Zagrożeniu. Zapewnił kilka kroków, które rząd musiał podjąć, aby chronić rafę.

Raport opublikowany w poniedziałek wykazał, że Australia dokonała pozytywnych ulepszeń, w tym ustanowiła cel ograniczenia emisji o 43 procent do 2030 r. i osiągnięcia zera netto do 2050 r.

Zdjęcie AP/Sam McNeil
Ławica ryb pływa nad koralowcami na rafie Moore w Gunggandji Sea Country u wybrzeży Queensland we wschodniej Australii.

Pokrycie twardych koralowców jest miarą tego, jak duża część rafy jest pokryta żywymi koralowcami kamiennymi, a nie gąbkami, algami lub innymi organizmami. Według danych przedstawionych przez Australię we wrześniu ubiegłego roku i zawartych w raporcie UNESCO, poziom pokrycia twardych koralowców w północnych i centralnych regionach rafy jest najwyższy od czasu rozpoczęcia monitorowania 36 lat temu.

Agencja ONZ zauważyła również, że plany budowy dwóch nowych tam w Queensland, które miałyby wpływ na jakość wody na rafie, zostały anulowane. Australia odrzuciła również wniosek o wydobycie węgla w lutym tego roku, podając jako powód potencjalne szkody dla pobliskiej Wielkiej Rafy Koralowej.

Globalne ocieplenie, zanieczyszczenie i rybołówstwo nadal zagrażają Wielkiej Rafie Koralowej

UNESCO twierdzi jednak, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia i poprosiło Australię o przedstawienie w lutym przyszłego roku raportu z postępów w jej wysiłkach na rzecz zmniejszenia zagrożeń związanych z rybołówstwem i ograniczeniem zanieczyszczeń.

Globalne ocieplenie pozostaje również poważnym zagrożeniem dla Wielkiej Rafy Koralowej.

Raport Australijskiej Akademii Nauk (AAS) opublikowany w czwartek (3 sierpnia) wykazał, że wpływ zmian klimatu na rafę może stać się „nieodwracalny” do połowy stulecia.

Trzymanie się tej ścieżki, na której obecnie jesteśmy, tylko dlatego, że na niej zaczęliśmy, nie zapewni najlepszego rozwiązania dla Wielkiej Rafy Koralowej.

Profesor Chennupati Jagadish

Prezes AZS

Wraz z panelem ekspertów zaleca kompleksowy przegląd sposobu zarządzania rafą, ostrzegając, że obecny plan jest zbyt nieelastyczny w obliczu nieubłaganego globalnego ocieplenia.

„Przypomina nam, że trzymanie się tej ścieżki, na której obecnie jesteśmy, tylko dlatego, że na niej zaczęliśmy, nie zapewni najlepszego rozwiązania dla Wielkiej Rafy Koralowej” – mówi profesor Chennupati Jagadish, prezes AAS.

„Podkreśla, że ​​w perspektywie średnioterminowej istnieją możliwości spowolnienia pogarszania się stanu rafy, jednak wymaga to od Australii podjęcia dalszych działań już teraz”.