O nas
Kontakt

Parytet płci w technologiach: wynalazczki z tego kraju przodują w Europie

Laura Kowalczyk

Parytet płci w technologiach: wynalazczki z tego kraju przodują w Europie

Przepaść między wynalazcami płci męskiej i żeńskiej jest w Europie większa niż w innych częściach świata. Ale kobiety w tych krajach przodują.

W historii wiele niezwykłych kobiet zmieniło nasze życie dzięki swoim odkryciom – od Marie Curie i jej pionierskich badań nad radioaktywnością po kluczową rolę Katalin Karikó w opracowaniu technologii mRNA wykorzystywanej w szczepionkach przeciwko COVID-19.

Ale chociaż wkład kobiet w naukę i technologię wzrósł w ostatnich dziesięcioleciach, parytet z mężczyznami wciąż jest daleki od rzeczywistości.

Tak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

W raporcie, który dotyczył działalności patentowej w 38 państwach członkowskich, stwierdzono, że niektóre kraje europejskie i branże przecierają szlaki w kierunku większego parytetu, ale „wciąż istnieją wyraźne dowody na stałą i nieproporcjonalnie niską liczbę wynalazczyń”.

„Kobietom naukowcom zawsze odmawiano równych szans i nadal są one niedostatecznie reprezentowane wśród wynalazców wymienionych we wnioskach patentowych” – napisał we wstępie do raportu prezes EPO António Campinos.

Chociaż niektóre kraje na kontynencie poczyniły ogromne postępy, przepaść między wynalazcami płci męskiej i żeńskiej jest w Europie większa niż w innych częściach świata, zwłaszcza w porównaniu z kilkoma krajami azjatyckimi, gdzie kobiety stanowią główną siłę napędową innowacji.

Europejska średnia WIR (13%) jest wyższa niż w Japonii (9,5%), ale niższa niż w Stanach Zjednoczonych (15,0%) i znacznie niższa niż w Chinach (26,8%) i Korei Południowej (28,3%). w 2019 r.).

Kiedy jednak spojrzymy na poszczególne kraje europejskie, kilka z nich pokonało Azję.

Gdzie w Europie kobiety wymyślają najwięcej?

W latach 2010-2019 najwyższe poziomy WIR odnotowano na Łotwie (30,6%), Portugalii (26,8%), Chorwacji (25,8%), Hiszpanii (23,2%) i na Litwie (21,4%).

Co ciekawe, odsetek wynalazczyń był najniższy w Austrii (8,0%), Niemczech (10,0%) i Holandii (11,9%), mimo że kraje te znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów, które zgłaszają najwięcej patentów do EPO. .

Chemia wyróżnia się jako sektor technologiczny, w którym kobiety wynajdują najwięcej z 22% patentów. To czterokrotnie więcej niż w inżynierii mechanicznej, sektorze, w którym WIR jest najniższy (5,2%).

Według raportu można to wytłumaczyć różnymi czynnikami, począwszy od preferencji edukacyjnych kobiet w zakresie chemii i nauk przyrodniczych, a skończywszy na „warunkach pracy w różnych sektorach gospodarki i ich wpływie na równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym”.

W sektorze chemicznym – ich ulubionej dziedzinie wynalazczości – kobiety zgłaszają najwięcej patentów w biotechnologii i farmaceutyce, z WIR powyżej 30%.

Dlaczego jest tak mało kobiet wynalazców?

Według raportu niski udział kobiet w patentach można w dużej mierze przypisać faktowi, że kobiety „stawiają się w obliczu trudniejszej selekcji niż mężczyźni”, zwłaszcza w przypadku kariery naukowej, technologicznej, inżynieryjnej i matematycznej (STEM).

Ta rzeczywistość filtruje absolwentki STEM „najpierw na stanowiska badawcze, a następnie na wyższe szczeble ich organizacji”, co ostatecznie pozwala im opatentować swoje wynalazki.

Dane pokazują, że kobiety akademickie składają około 40% mniej wniosków patentowych niż mężczyźni, pomimo podobnej produktywności naukowej. Podobnie w przypadku wynalazków, które są zarówno opisane w publikacjach naukowych, jak i opatentowane, kobiety rzadziej są uznawane za autorki publikacji niż ich współautorzy, którzy są mężczyznami.

Skąd się biorą patenty kobiet?

Uniwersytety i publiczne organizacje badawcze (PRO), w tym szpitale, organizacje non-profit i agencje rządowe, mają znacznie wyższy odsetek kobiet składających wnioski patentowe (19,4%) w porównaniu z firmami prywatnymi (10%), niezależnie od dziedziny technologicznej.

Sugeruje to, że im większa rola uniwersytetów i PRO w patentowaniu, tym większy będzie udział kobiet w patentowaniu.

EPO podejrzewa, że ​​może to wynikać z „preferencji kobiet do pracy na uniwersytetach i PRO, które oferują mniej seksistowskie warunki pracy i warunki socjalne” niż start-upy i firmy z sektora prywatnego.

Dlaczego potrzebujemy więcej kobiet w branży innowacji?

Badania wykazały, że patenty kobiet częściej koncentrują się na problemach zdrowotnych specyficznych dla kobiet, a patenty mężczyzn na problemach specyficznych dla mężczyzn. A przy długiej historii wynalazków zdominowanych przez mężczyzn społeczeństwo może przegapić wiele towarów, leków i usług zaprojektowanych przez kobiety dla kobiet.

W szczególności dla kobiet luka patentowa oznacza również mniejsze zarobki, ponieważ dane pokazują, że zarobki naukowców są silnie powiązane z ich wkładem w patenty.

„Zwiększenie udziału kobiet w nauce pozostaje zatem głównym wyzwaniem dla Europy, a także kluczowym czynnikiem jej przyszłego zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności” – powiedział Campinos, szef EPO.