TylkoGliwice Business przygląda się niektórym z największych bankructw odnotowanych w tym roku i bada ich przyczyny.
Ten rok stał pod znakiem szeregu dużych i dość nieoczekiwanych bankructw, których liczba osiągnęła najwyższy poziom w drugim kwartale (2 kw.) 2023 r. od 2015 r.
Bankructwa objęły firmy z branży handlu detalicznego, biżuterii, piekarni, książek, farmaceutyków, kryptowalut, banków i nie tylko.
Chociaż niektóre z największych bankructw miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, np. Silicon Valley Bank i FTX, w Europie również wiele firm zamknęło swoje drzwi.
Wśród nich niewątpliwie jedną z najbardziej znanych była sieć sklepów ze sprzętem AGD Wilko. W styczniu ubiegłego roku firma pożyczyła ogromne 40 milionów funtów od Hilco Capital, spółki restrukturyzacyjnej. W lutym Wilko ogłosił, że zwalnia 400 pracowników, a firma ostatecznie ujawniła, że w sierpniu przejdzie do administracji.
Upadłość doprowadziła do zniknięcia 12 000 miejsc pracy i 400 sklepów. Wilko pozostał z długiem wynoszącym około 625 milionów funtów i nawet wielomilionowa fortuna założycielskiej rodziny Wilkinsonów nie mogła stanowić zabezpieczenia.
Ostatecznie za upadek zrzucono winę na Wilko za to, że nie był wystarczająco szybki, aby usunąć produkty o gorszych wynikach, a także za zmniejszenie wsparcia dla urlopowiczów, mimo że nadal był otwarty podczas pandemii Covid-19. Firmę oskarżano także o zaciąganie zbyt dużych i zbyt szybkich pożyczek bez poświęcenia czasu na opracowanie dokładnego planu cięć kosztów lub rozwinięcie swojej działalności w Internecie.
Jednak od tego czasu inne sieci handlowe, takie jak Poundland, B&M i The Range, zainwestowały, aby przejąć markę Wilko i niektóre jej sklepy. Zobowiązali się także do zatrudnienia części zwolnionego personelu i wznowienia działalności internetowej Wilko.
Belgijska sieć piekarniczo-restauracyjna Le Pain Quotidien również ogłosiła w lipcu 2023 r. upadłość swojego brytyjskiego oddziału. Od tego czasu sieć zamknęła prawie wszystkie swoje oddziały w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem kilku izolowanych, jak np. St. Stacja Pancras.
Po ogłoszeniu upadłości swoich oddziałów w Belgii i Ameryce w 2020 r. firma osiągnęła porozumienie z Aurify Brands w sprawie przejęcia jej amerykańskich oddziałów, przy czym ta ostatnia zgodziła się przywrócić około 1000 miejsc pracy i ponownie otworzyć co najmniej 35 piekarni.
Pandemia mocno uderzyła w piekarnię, powodując gwałtowny spadek liczby klientów, zwłaszcza w obliczu gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania i inflacji. Rosnące czynsze i koszty pracy również jeszcze bardziej osłabiły spadające marże zysku.
Sieć artykułów papierniczych Paperchase również upadła w lutym, po kilku trudnych latach spowodowanych szybkimi zmianami właścicieli i zagrożeniem dla około 1000 miejsc pracy. Marka została szybko kupiona przez Tesco, które nadal posiada w magazynie większość swoich towarów, ale wiele sklepów Paperchase i tak musiało zamknąć swoje drzwi.
Paperchase cierpiał z powodu klasycznej nadmiernej ekspansji, mając w szczytowym okresie około 160 sklepów. Stawia także czoła coraz ostrzejszej konkurencji ze strony innych producentów artykułów papierniczych, takich jak Flying Tiger, Smiggle, Card Factory i the Works, a także sprzedawców detalicznych, takich jak John Lewis.
Księgarnia internetowa Book Depository, w której znajduje się – według niektórych – największa na świecie kolekcja używanych książek anglojęzycznych, również została zamknięta w kwietniu 2023 r. Nastąpiło to po poważnych zmianach wprowadzonych przez Amazon, spółkę-matkę firmy, dotyczących obniżenia kosztów jej książki dział.
Następuje to po ogłoszeniu przez Amazon całkowitej redukcji zatrudnienia w całej firmie w okresie od stycznia do marca 2023 r. o około 27 000 osób. Obniżki te szczególnie mocno uderzyły w sekcje książek i elektroniki.
Islandzka sieć supermarketów mrożonek ogłosiła również zamknięcie w czerwcu swojego irlandzkiego oddziału. Nastąpiło to po tym, jak operator irlandzkiego oddziału, Metron Stores, złożył wniosek o upadłość z długiem wynoszącym około 36 mln euro.
Islandia Irlandia również doznała ciosu po wycofaniu z rynku kilku produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, kurczaki, jaja, ryby i codziennie, ze względu na podejrzenia co do ich pochodzenia.
Islandia była również ostro krytykowana za sposób, w jaki poradziła sobie z blokadami w Irlandii, w niektórych przypadkach bez powiadamiania pracowników o ich zwolnieniach. Spowodowało to, że kilku pracowników poszło do pracy i zastało zamknięte sklepy bez żadnej informacji o tym, co się stało.
Brytyjska firma produkująca płytki Tile Giant zdecydowała się na zawarcie wstępnej umowy administracyjnej w lutym, przed powołaniem syndyków masy upadłościowej. W wyniku transakcji zamknięto 13 sklepów i zlikwidowano około 43 miejsca pracy, co nastąpiło przede wszystkim dlatego, że firma potrzebowała większego finansowania, niż początkowo przewidywano.
Wysokiej klasy sprzedawca biżuterii Vashi ogłosił swoją niewypłacalność w kwietniu w następstwie ogłoszenia likwidacji wydanego przez Canary Wharf, gdzie miała swoją siedzibę, co dotknęło także kilku innych gigantów miejskich, takich jak Allen i Overy.
Kilku prominentnych miejskich biznesmenów zainwestowało dziesiątki milionów dolarów w firmę, która miała cztery sklepy i zatrudniała około 200 pracowników. Wśród inwestorów tych znaleźli się Nick Wheeler, założyciel producenta koszul Charlesa Tyrwhitta, Sinclair Beecham, współzałożyciel Pret a Manger i Willam Jackson, dyrektor generalny Bridgepoint, firmy private equity.
Po zamknięciu dyskusji pojawiły się dalsze pytania dotyczące zarządzania finansowego i nadzoru nad Vashi.
We wrześniu marka etycznej mody People Tree ogłosiła, że zlikwiduje swój brytyjski oddział po zadłużeniu sięgającym około 8,3 miliona funtów. Firma jest winna setki tysięcy funtów inwestorom, takim jak Oikocredit i Shared Interest, a także głównym dostawcom w Indiach.
Pomimo ustanowienia wysokich standardów etycznego handlu i rzemiosła etnicznego, od lipca firma nie jest w stanie wypłacić wynagrodzeń wielu swoim pracownikom i ostatecznie od sierpnia zdecydowała się zwolnić wielu pracowników.