O nas
Kontakt

Stare domy, nowe sztuczki: jak historyczne budynki w Japonii ożywiają obszary wiejskie

Laura Kowalczyk

JNTO

Czy kluczem do ożywienia obszarów wiejskich Japonii mogą być starożytne tradycje budowlane? TylkoGliwice bada Miyamę i Ōzu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zabytkowe domy mogą pomóc w napędzaniu zrównoważonej turystyki.

W tym odcinku Explore Sustainable Japan reporterka TylkoGliwice Anca Ulea zagłębia się w kulturę wiejską w Miyama i Ōzu, aby dowiedzieć się, jak tradycyjna architektura napędza turystykę i rozwój gospodarczy.

Jedną z cech charakterystycznych zrównoważonej turystyki jest wspieranie społeczności lokalnych poprzez działania szanujące ich zwyczaje i tradycje.

W Miyamie Anca spotyka Haruo Nishio, jednego z ostatnich rzemieślników, którzy wiedzą, jak budować tradycyjne japońskie dachy kryte strzechą; umiejętność licząca 5000 lat, niedawno wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

25-letni syn Haruo, Toranosuke, stara się podtrzymać tradycję. Anca dołącza do niego na warsztatach Kayabuki, aby dowiedzieć się więcej o tym cennym handlu, zanim spędzi noc w 150-letnim domku krytym strzechą, który rodzina prowadzi jako pensjonat.

W Ōzu Anca spotyka się z koordynatorem ds. zrównoważonego rozwoju w ramach ogromnego projektu renowacji, który tchnie nowe życie w miasto nad rzeką Hiji.

Zabytkowe budynki Ōzu zostały przekształcone w luksusowe zakwaterowanie i sklepy, ponieważ nowa fala turystyki ożywia lokalną gospodarkę. Projekt zapewnił Ōzu pierwsze miejsce w kategorii Kultura i tradycja w konkursie Green Destinations Story Awards w 2023 roku.

Anca wspomina swoją podróż podczas tradycyjnej japońskiej ceremonii parzenia herbaty z widokiem na rzekę Hiji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tej historii, obejrzyj cały odcinek w odtwarzaczu powyżej.