TylkoGliwice Business przygląda się wynikom akcji spółek wydobywczych w całej Europie w 2023 r. i analizuje perspektywy spółek w 2024 r.
Rio Tinto, Glencore i Anglo American stanęły w obliczu trudnych warunków w 2023 r., ale ich ambicje na rok 2024 pozostają duże.
Pomimo wyzwań stojących przed światowym przemysłem wydobywczym – takich jak niestabilne kursy wymiany walut, rosnące koszty przeładunku i wysyłki – oraz nieprzewidywalne wymagania, sektorowi udało się prosperować i ewoluować w 2023 r. dzięki postępowi technologii i cyfryzacji.
Jednak w obliczu ostrej konkurencji przedsiębiorstwa wydobywcze nie mogą już polegać na konwencjonalnych praktykach i trendach. Aby pozostać istotnymi, firmy wydobywcze będą musiały rozpocząć erę odkrywania na nowo, aby móc nadal odnosić sukcesy.
W roku 2023 na całym świecie podaż i popyt na główne surowce wydobywcze pozostały zrównoważone, bez obawy o zasadniczą nadpodaż.
Jednakże zmiany klimatyczne i zmiany geopolityczne pozostają głównym wyzwaniem dla zrównoważonego rozwoju sektora wydobywczego, wymagającym strategii adaptacyjnych i innowacyjnych rozwiązań, aby zapewnić jego długoterminową rentowność i zgodność ze środowiskiem.
Ze względu na ogólnoświatowe pogorszenie sytuacji gospodarczej popyt na niektóre metale spadł.
Co to są spółki wydobywcze?
Zanim przyjrzymy się niektórym z najważniejszych spółek wydobywczych w Europie, oto krótki przegląd tego, czym są spółki wydobywcze:
Większość zasobów wydobywczych należy do głównych sektorów wydobycia, w tym minerałów, metali szlachetnych, materiałów energetycznych, metali nieszlachetnych i materiałów budowlanych.
Minerały wydobywane, które są wykorzystywane do produkcji materiałów budowlanych, środków owadobójczych i detergentów, nazywane są minerałami. Na przykład aluminium, platyna i gips. Metale szlachetne obejmują srebro, pallad i złoto, ponieważ mają wartość jako ikony postrzeganej wartości.
Materiały energetyczne obejmują uran i paliwa kopalne, takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Cynk, ołów, stal, cyna i miedź są znane jako metale nieszlachetne, natomiast produkcja rudy żelaza jest często wykorzystywana w materiałach i konstrukcjach budowlanych.
Akcje górnicze warte obserwacji w 2024 roku
Rio Tinto
Największy na świecie producent rudy żelaza, Rio Tinto, wprowadził w 2023 r. znaczące zmiany, w tym zwiększone poleganie na technologii autonomicznej w celu zwiększenia poziomu produkcji.
Aby osiągnąć swój cel, w 2023 r. wniosła znaczący wkład; we wrześniu przesłał z Pilbary 83,9 mln ton rudy żelaza, w porównaniu z 82,9 mln ton rok wcześniej.
Rio odnotowało w trzecim kwartale wzrost dostaw rudy żelaza o 1,2%. Podpisała także umowę o utworzeniu spółki joint venture Matalco zajmującej się aluminium, aby wejść do ekscytującej i szybko rozwijającej się branży recyklingu aluminium w Ameryce Północnej.
Produkcja aluminium była o 9% wyższa niż w III kwartale 2022 roku, w związku z powrotem do pełnej mocy produkcyjnej huty aluminium Kitimat. Natomiast produkcja wydobycia miedzi była o 5% wyższa niż w III kwartale 2022 roku.
Dyrektor naczelny firmy, Jakob Stausholm, dokładnie nakreślił średnio- i długoterminowe cele, aby kształtować portfolio produktów na przyszłość, jednocześnie przyczyniając się do dążenia firmy do zerowej emisji netto.
W 2024 r., dzięki wysokim cenom surowców i wzrostowi produkcji, oczekuje się, że dywidenda Rio Tinto wzrośnie do 4,12 euro. Wzrost ten jest skorelowany z kwotą 4,20 euro na akcję (6,78 dolarów australijskich na akcję) w walucie lokalnej.
Glencore
Glencore, jedna z największych na świecie firm zajmujących się zróżnicowanymi zasobami naturalnymi, odnotowała dobre wyniki produkcyjne w pierwszym półroczu.
Gary Nagle, dyrektor generalny Glencore, powiedział: „W naszym segmencie marketingu stopniowo do roku 2023 szczególnie wysokie zaburzenia równowagi na rynku towarowym i poziomy zmienności, które utrzymywały się przez większą część roku 2022, w dużej mierze się unormowały, co, choć miało wyraźny wpływ na rentowność, pozwoliło uwolnienie części inwestycji dokonanych w marketingowy kapitał obrotowy nieodpowiedzialnej inicjatywy mineralnej (RMI) w 2022 r.”
„W dalszym ciągu spodziewamy się, że skorygowany zysk za cały rok 2023 przed odsetkami i podatkami (EBIT) będzie powyżej górnej granicy naszego długoterminowego zakresu prognoz wynoszącego 2,2–3,2 miliarda dolarów rocznie, prawdopodobnie w przedziale od 3,5 miliarda dolarów do 4,0 miliardy dolarów.”
Raport klimatyczny Glencore, opublikowany na dorocznym zgromadzeniu w maju, został odrzucony przez ponad 30% inwestorów. Ponieważ produkcja węgla energetycznego jest najbardziej zanieczyszczającym surowcem, około 29% jego akcjonariuszy poparło uchwałę wzywającą do większej przejrzystości w zakresie postępów w ograniczaniu jego wydobycia. W 2023 r. akcje Glencore nie radziły sobie dobrze, dlatego od początku roku spadły o prawie 20%.
Anglo-amerykański
Podobnie jak Rio Tinto, Glencore i Teck Resources, Anglo American odnotował spadek zysków i zwrotów w pierwszej połowie roku. Cytując dyrektora zarządzającego Duncana Wanblada: „W perspektywie krótkoterminowej, biorąc pod uwagę utrzymującą się dużą zmienność makroekonomiczną, celowo obniżyliśmy nasze koszty i priorytetowo traktowaliśmy nasz kapitał, aby generować bardziej rentowną produkcję w sposób zrównoważony”.
W 2024 r. ogólna produkcja w kopalniach Anglo spadnie o 4%, co spowoduje dalszą redukcję kosztów jednostkowych o 2%. Dodatkowo nakłady inwestycyjne wyniosą około 5,7 miliarda dolarów. Grupa 11 analityków prognozuje, że podstawowy zysk Anglo osiągnie 10,2 miliarda dolarów w 2023 roku.
Europejskie giełdy zanotowały silny wzrost w pierwszym tygodniu grudnia 2023 r., czemu sprzyjała perspektywa zakończenia cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej. Anglo American zwyciężył nad STOXX 600 ze wzrostem o 7,9%, po tym jak UBS podwyższył swoje perspektywy zakupów do neutralnej.
W przyszłości wynalazcy będą musieli uważnie monitorować dane gospodarcze z Chin, ponieważ stanowią one 70% handlu rudą żelaza i 50% handlu miedzią. Jeśli nastąpi ponowny wzrost popytu na surowce, może to przełożyć się również na sektor wydobywczy. Fitch Ratings prognozuje rosnący popyt na metale nieszlachetne przy założeniu rosnącego popytu w Chinach.