O nas
Kontakt

Sprawa podatkowa Włoch na kwotę 870 mln euro przeciwko spółce Meta podlega rozpatrzeniu przez UE

Laura Kowalczyk

Meta owns and operates Facebook, Instagram, WhatsApp, among other products and services.

Kontrola włoskiej policji finansowej wykazała, że ​​rejestracje użytkowników Meta można uznać za transakcję podlegającą opodatkowaniu, ponieważ wiążą się z niepieniężną wymianą konta członkowskiego na dane osobowe użytkownika.

Roszczenie podatkowe Włoch przeciwko Meta zostało skierowane do komisji ds. VAT Komisji Europejskiej w celu oceny – poinformowały Reutersa trzy źródła posiadające bezpośrednią wiedzę w tej sprawie.

Amerykańskiej firmie, która jest właścicielem między innymi Facebooka, Instagrama i WhatsAppa, grozi we Włoszech potencjalny rachunek podatkowy w wysokości około 870 mln euro po tym, jak prokuratorzy z Mediolanu wszczęli dochodzenie w sprawie firmy na podstawie kontroli policji podatkowej.

Choć jest to skromna suma jak na firmę, która w zeszłym roku zarobiła ponad 32 miliardy dolarów (29 miliardów euro), to sprawa może mieć znacznie więcej konsekwencji.ważne, bo zależy od sposobu, w jaki Meta zapewnia dostęp do swoich usług.

Kontrola zaprojektowana i przeprowadzona przez włoską policję finansową Guardia di Finanza wykazała, że ​​rejestracje użytkowników Meta można uznać za transakcję podlegającą opodatkowaniu, ponieważ obejmują niepieniężną wymianę konta członkowskiego na dane osobowe użytkownika.

Firma wielokrotnie podkreślała, że ​​zdecydowanie nie zgadza się z koncepcją, zgodnie z którą udostępnianie użytkownikom platform internetowych powinno być opodatkowane podatkiem obrotowym (VAT – podatek od towarów i usług).

Według Reutersa te trzy źródła podały, że ze względu na drażliwość i bezprecedensowy charakter tej kwestii włoska administracja podatkowa wysłała we wrześniu wniosek o ocenę techniczną do Komisji Europejskiej ds. VAT za pośrednictwem Ministerstwa Finansów rządu krajowego.

Opinia, o którą zwrócono się, dotyczyła opodatkowania podatkiem VAT usług online świadczonych przez portal społecznościowy w zamian za udostępnienie danych jego użytkowników.

Ocena unijnej komisji ds. VAT – której harmonogram nie jest znany – będzie niewiążąca. Jednakże głos na „nie” może skłonić ministerstwo i administrację podatkową do zaprzestania kwestionowania Meta, a ostatecznie także do zaprzestania śledztwa prowadzonego przez mediolańską prokuraturę, podają źródła.

Ponieważ VAT jest podatkiem zharmonizowanym na poziomie europejskim, gdyby uznano go za obowiązujący we Włoszech, automatycznie miałby zastosowanie do wszystkich pozostałych państw członkowskich UE.

Takie traktowanie podatkowe można również rozszerzyć w UE na wszystkie inne międzynarodowe platformy internetowe, które korzystają z trybu bezpłatnego dostępu w zamian za dane użytkownika.

Rzecznik Komisji Europejskiej odmówił bezpośredniego komentarza w tej sprawie, podkreślając, że Komisja ds. VAT jest niezależną grupą doradczą.

„Komitet ds. VAT regularnie zajmuje się kwestiami zgłaszanymi przez państwa członkowskie, a zarówno wynik, jak i harmonogram zależą od porządku obrad” – powiedział rzecznik.

Włoska agencja podatkowa odmówiła komentarza w tej sprawie, a Meta nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Guardia di Finanza obliczyła model, według którego Meta w 2021 roku musiałaby zapłacić lokalnie około 220 mln euro podatku VAT.

Obliczyli także, że podatek VAT należny za lata 2015-2021 wyniesie 870 mln euro.

Włochy pozwały inne firmy technologiczne w związku z podatkami. Platforma wynajmu nieruchomości Airbnb ogłosiła w tym miesiącu, że zapłaci włoskiemu urzędowi skarbowemu 576 mln euro w celu uregulowania zaległych zobowiązań podatkowych za lata 2017–2021.