Iran wezwał rosyjskiego wysłannika do Teheranu po tym, jak Moskwa i kraje arabskie wydały na początku tygodnia wspólne oświadczenie, w którym kwestionuje roszczenia Iranu do spornych wysp w Zatoce Perskiej, podają w niedzielę media państwowe.
Oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA podała, że w sobotę wezwano rosyjskiego wysłannika i przekazał on Moskwie notatkę, w której Teheran protestuje przeciwko oświadczeniu 6. Forum Współpracy Arabsko-Rosyjskiej wydanym w Maroku, w którym wezwano do pokojowego rozwiązania konfliktu między Iranem a Iranem. Zjednoczonych Emiratach Arabskich nad wyspami.
Wcześniej w sobotę minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdollahian powiedział przez telefon swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, że „poszanowanie suwerenności i integralności krajów należy do podstawowych zasad w stosunkach między narodami” – stwierdziła IRNA w osobnym raporcie.
Był to drugi raz w tym roku, kiedy Iran wezwał rosyjskiego wysłannika w proteście w związku z komentarzami na temat spornych wysp.
W lipcu Teheran wezwał ambasadora Rosji w związku z podobnym oświadczeniem.
Spór o wyspy w Zatoce Perskiej: co mówią strony?
Spór dyplomatyczny jest rzadkim zjawiskiem między obydwoma krajami, które pogłębiły swoje stosunki od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę, a Iran dostarcza Rosji zabójcze drony, które były tam wykorzystywane z niszczycielskimi skutkami.
Obydwa kraje były także zdecydowanym zwolennikiem prezydenta Bashara Assada w wojnie domowej w Syrii.
W 2022 roku Iran wezwał wysłannika Chin w związku z podobnym wspólnym oświadczeniem z krajami arabskimi.
Iran przejął kontrolę nad trzema wyspami Abu Musa, Wielkim Tunbem i Małym Tunbem po wycofaniu się wojsk brytyjskich w 1971 r. Uważa je za „nierozłączną” część swojego terytorium.
Zjednoczone Emiraty Arabskie również rości sobie prawa do trzech wysp i od dawna nalegają na wynegocjowanie rozwiązania.
Trzy wyspy dominują w podejściu do strategicznej Cieśniny Ormuz, kluczowej drogi wodnej, przez którą przepływa około jedna piąta światowych dostaw ropy.
Iran twierdzi, że wyspy były częścią państw perskich od starożytności aż do okupacji brytyjskiej na początku XX wieku.
Mówi także, że porozumienie osiągnięte z Szardżą, jednym z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, daje mu prawo do administrowania Abu Musą i stacjonowania tam żołnierzy.
Na pozostałych dwóch wyspach nie ma takiego porozumienia.
Zjednoczone Emiraty Arabskie twierdzą, że należały do emiratu Ras al-Khaimah do czasu, gdy Iran zajął je siłą na kilka dni przed utworzeniem federacji Emiratów.