O nas
Kontakt

Prognoza cen ropy na rok 2024: Co czeka światową ropę naftową?

Laura Kowalczyk

Germany

W 2024 r. światowe rynki ropy naftowej staną przed poważnymi trudnościami i wyzwaniami. TylkoGliwice Business analizuje perspektywy dla najważniejszego towaru na świecie – ropy.

Zbliżająca się recesja, rosnące spowolnienie w największych gospodarkach świata, niższy od oczekiwań popyt na ropę ze strony Chin i niższa produkcja będą cechami charakterystycznymi rynków ropy w 2024 roku.

Na początek podsumujmy, jak ropa będzie się zachowywać w 2023 roku.

Rynki ropy w 2023 roku – podsumowanie

Rynki ropy w 2023 roku można określić pewnymi cechami. Najważniejsze ze wszystkich były przedłużające się cięcia produkcji przez OPEC+ (Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników). Razem pompują 40% światowych dostaw ropy.

W kwietniu 2023 r. grupa ogłosiła dodatkowe redukcje o 1,65 mln baryłek dziennie (mbpd), opierając się na wcześniej uzgodnionych redukcjach o 2 mbpd od października 2022 r. Odpowiadałoby to redukcji o około 3,66 mbpd, czyli około 3% światowego zapotrzebowania na ropę. . Rynki zareagowały pozytywnie na tę sytuację, a ceny ropy naftowej odbiły.

Tendencja ta uległa dalszemu uwydatnieniu, gdy w czerwcu 2023 r. Arabia Saudyjska, de facto lider OPEC i jeden z trzech największych producentów ropy na świecie, zdecydowała się dobrowolnie zgłosić dodatkowe redukcje 1 mb/d „w celu wspierania stabilności i równowagi rynków ropy”. Ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom 97 dolarów, co oznacza wzrost o 25% od czerwca 2023 r. Niedawno, w listopadzie, OPEC+ również zgodził się na przedłużenie cięć do pierwszego kwartału 2024 r.

Poza tym ożywienie gospodarcze w Chinach w dalszym ciągu udaremnia trwały i znaczny wzrost cen ropy. Kraje europejskie również odnotowały spowolnienie gospodarcze – według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) popyt na ropę w Niemczech spadnie o 90 000 baryłek dziennie w 2023 roku. Ponadto aktywność produkcyjna w USA spada od 13 miesięcy z rzędu.

Tymczasem wojna na Bliskim Wschodzie miała umiarkowany wpływ na ceny ropy.

Prognozy cen ropy na 2024 rok

Oczekuje się, że w przyszłym roku podaż będzie obfita ze względu na spowolnienie aktywności gospodarczej połączone z rosnącą produkcją w Stanach Zjednoczonych, która ostatnio osiągnęła najwyższy poziom na poziomie 13,24 mb/d. Dodatkowo Brazylia, Gujana, Norwegia i Kanada zapewnią rynkom wystarczającą ilość ropy. Daje to również odpowiedź na pytanie, czy ceny ropy osiągną 100 dolarów w 2024 roku. Bez geopolitycznego punktu zapalnego szanse na to są prawie zerowe.

MAE prognozuje wzrost światowego popytu na ropę naftową w przyszłym roku, jak podkreśliła w swoim niedawnym raporcie. Powiedział, że światowe zużycie ropy wzrośnie o 1,1 mbd w 2024 r. i zauważył, że produkcja producentów spoza OPEC również wniesie 1,2 mbd do globalnych dostaw. Perspektywy OPEC na 2024 rok różnią się nieco od IEA, gdyż prognozują wzrost o 2,25 mb/d.

Jeśli chodzi o cenę, analiza techniczna pokazuje, że w przypadku globalnej recesji istnieje znaczne wsparcie na poziomie 65 dolarów (w przypadku WTI) i około 60 dolarów w przypadku ropy Brent. Świadomy spowolnienia w gospodarce światowej Goldman Sachs obniżył swoją prognozę, szacując, że Brent będzie średnio 80/81 dolarów. Prognoza ta jest zbieżna z prognozą MAE, która przewiduje, że cena ropy Brent w 2024 r. będzie wynosić średnio 82,57 USD za baryłkę. Barclays jest nadal wyższy i przewiduje, że cena ropy w 2024 r. będzie wynosić średnio 93 USD, podczas gdy S&P Global szacuje, że bardziej odpowiednia będzie cena 85 USD.

Najważniejszym trendem, jaki należy podążać, aby lepiej zrozumieć perspektywy cen ropy na rok 2024, jest stan gospodarki światowej, gdyż popyt na ropę oznacza aktywność gospodarczą.

Kiedy OPEC+ ograniczył wydobycie (jak wcześniej informowaliśmy), nie stało się tak dlatego, że na rynkach było więcej ropy, ale dlatego, że grupa była na tyle mądra, aby przewidzieć zbliżające się spowolnienie światowej gospodarki.

Wkraczając w rok 2024, światowe wskaźniki gospodarcze nie wyglądają zbyt dobrze, a prawdopodobieństwo recesji, pomimo sugestii o miękkim lądowaniu, pozostaje wysokie. W rezultacie ceny ropy w 2024 r. będą miały większy potencjał do spadku niż wzrostu.

Jak rynkowe ceny ropy wpływają na konsumentów

Ropa naftowa to najbardziej strategiczny surowiec na świecie. Produktów ubocznych ropy naftowej jest ponad 4 tysiące, a ich ceny wpływają na niemal każdy sektor gospodarki i każdą sferę naszego życia.

Rosnące ceny ropy naftowej przyczyniają się do wyższych kosztów transportu, co może prowadzić do wyższych cen towarów. Ponadto, podnosząc ogólnie ceny energii, rosnące ceny ropy naftowej przyczyniają się do wyższego poziomu inflacji, która zmniejsza siłę nabywczą konsumentów.

Według projekcji ekspertów Eurosystemu „1% wzrost cen ropy oznaczałby w średnim okresie spadek poziomu potencjalnej produkcji w strefie euro o około -0,02%”.

Pomimo trudnych warunków w 2024 r. konsumenci mogą odetchnąć z ulgą, gdyż oczekuje się, że ceny ropy naftowej od 2023 r. pozostaną w granicach przedziałów lub będą wykazywać tendencję spadkową, jak już informowaliśmy, a gospodarka światowa powinna pozostać powolna.