O nas
Kontakt

Założycielka Dixie Chicks, Laura Lynch, ginie w wypadku samochodowym

Laura Kowalczyk

Dixie Chicks

Obecni członkowie zespołu napisali w poście na X, że są „zszokowani i zasmuceni” śmiercią założycielki Dixie Chicks, Laury Lynch.

Laura Lynch – założycielka amerykańskiego zespołu wykonującego muzykę country Dixie Chicks, obecnie nazywanego The Chicks – zginęła w wypadku samochodowym. Miała 65 lat.

Departament Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu podał, że Lynch zmarł w piątek (22 grudnia) w wyniku zderzenia dwóch pojazdów w pobliżu miasta El Paso.

Kierowca drugiego pojazdu został zabrany do szpitala z „obrażeniami niezagrażającymi życiu”, a według raportu departamentu trwa dochodzenie w sprawie kolizji.

W reakcji na tę wiadomość obecni członkowie zespołu napisali w poście w X, że są „zszokowani i zasmuceni”.

„Laura była jasnym światłem… jej zaraźliwa energia i humor dały iskrę początkom naszego zespołu. Laura miała dar do projektowania, miłość do wszystkiego, co związane z Teksasem, i odegrała kluczową rolę we wczesnym sukcesie zespołu”.

W oświadczeniu czytamy dalej: „Jej niezaprzeczalny talent pomógł nam wyjść poza granie na rogach ulic i udać się na sceny w całym Teksasie i na środkowym zachodzie. W tej smutnej chwili nasze myśli są z jej rodziną i bliskimi”.

Basista Lynch wraz z Emily Erwin i Martie Erwin oraz Robinem Lynn Macy założył amerykański zespół country w 1989 roku.

Zanim Lynch zdecydował się odejść w 1995 roku, Dixie Chicks wydali trzy albumy: „Thank Heavens for Dale Evans”, „Little Ol” Cowgirl” i „Shouldn’t a Told You That”. Później została zastąpiona przez Natalie Maines.

Komercyjny sukces zespołu nastąpił w 1998 roku wraz z albumem „Wide Open Spaces”.

The Dixie Chicks, od lewej: Emily Robison, Natalie Maines i Martie Maguire – 2003
The Dixie Chicks, od lewej: Emily Robison, Natalie Maines i Martie Maguire – 2003

W 2020 roku nazwa zespołu została zmieniona na The Chicks. Decyzja o porzuceniu „Dixie” była następstwem protestów Black Lives Matter po morderstwie George’a Floyda, a także krytyki, że słowo to ma konotacje z amerykańskim niewolnictwem.

The Chicks wspierali Bruce’a Springsteena w BST Hyde Park w Londynie w lipcu.