Serbska policja podała w poniedziałek, że zatrzymała co najmniej 38 osób, które wzięły udział w niedzielnym proteście przeciwko doniesieniom o powszechnych nieprawidłowościach w głosowaniu.
Kilkuset serbskich studentów uniwersytetów i innych obywateli zablokowało ruch na kluczowej ulicy w Belgradzie, przy której mieści się siedziba rządu, wbrew ostrzeżeniu policji przed blokadami dróg i mostów w stolicy.
Serbska policja poinformowała w poniedziałek, że zatrzymała prawie 40 osób, które wzięły udział w proteście przeciwko – zdaniem obserwatorów wyborów – powszechnym nieprawidłowościom podczas niedawnego głosowania powszechnego.
W wyniku głosowania rządzący populiści zwyciężyli w wyborach do parlamentu i rad samorządowych.
Twierdząc, że wybory zostały sfałszowane, zwłaszcza w stolicy Belgradzie, grupa opozycyjna Serbia Przeciw Przemocy organizuje protesty od wyborów, które odbyły się 17 grudnia, a niektórzy politycy rozpoczęli strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko ich wynikom.
W niedzielny wieczór część protestujących próbowała przedostać się do budynku rady miejskiej Belgarde, zanim policja została odepchnięta przez policję.
Urzędnicy Serbii podziękowali rosyjskim służbom bezpieczeństwa za przekazanie im informacji na temat protestów opozycji.
Ponieważ na poniedziałek zaplanowano więcej protestów, policja ostrzegła, że zapobiegnie blokadom dróg i mostów w stolicy Belgradzie.
W niedzielny wieczór protestujący próbowali wejść do budynku rady miejskiej, zanim zostali odepchnięci przez policję.
Populistyczne władze kraju zaprzeczyły sfałszowaniu głosowania i określiły wybory mające na celu obsadę parlamentu i urzędów lokalnych jako uczciwe pomimo krytyki ze strony grupy międzynarodowych obserwatorów i lokalnych obserwatorów wyborów.
Prezydent Aleksandar Vucic określił niedzielne demonstracje jako próbę obalenia rządu przy pomocy zagranicy.
Premier Serbii Ana Brnabic podziękowała w poniedziałek Rosji za wcześniejsze poinformowanie Serbii o trwającym rzekomym powstaniu.
Serbia formalnie ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, jednak naród bałkański utrzymuje bliskie stosunki z Moskwą i odmawia przyłączenia się do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę.