O nas
Kontakt

Rozwiązania głównych wyzwań stojących przed światowymi rynkami pracy omówione w Riyadzie

Laura Kowalczyk

Global Labor Market Conference

Podczas pierwszej Światowej Konferencji Rynku Pracy w Arabii Saudyjskiej omawiano zmiany w prawie pracy, standardach i politykach.

Innowatorzy, kadra kierownicza i ministrowie pracy grupy G20 zebrali się w Arabii Saudyjskiej w dniach 13 i 14 grudnia na Światowej Konferencji Rynku Pracy.

W konferencji uczestniczyli delegaci z ponad 40 krajów, których celem było wzmocnienie odporności rynku pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli zjednoczymy umysły organów regulacyjnych, ekonomistów, naukowców, pracodawców, pracowników, związków zawodowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych… możemy pomyśleć o lepiej prosperujących globalnych rynkach pracy” – powiedział dr Ahmad Al-Yamani, wiceprzewodniczący GLMC Komitet Naukowy i Dyrektor Generalny Takamol Holding.

Konferencja odbyła się we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pracy ONZ (MOP) i Bankiem Światowym, który podzielił się z uczestnikami wnioskami ze swojego Raportu o rozwoju świata 2023: Migranci, uchodźcy i społeczeństwa.

„Będziemy potrzebować zwiększonej migracji, co oznacza również, że potrzebujemy zwiększonej interwencji ze strony krajów pochodzenia i docelowych w skoordynowany sposób” – powiedział TylkoGliwice dr Çağlar Özden, główny ekonomista ds. badań Banku Światowego i współdyrektor raportu.

Kluczowy czas dla globalnej siły roboczej

W swoich uwagach wstępnych Ahmad Bin Sulaiman Al Rajhi, Minister Zasobów Ludzkich i Rozwoju Społecznego Arabii Saudyjskiej powiedział, że konferencja odbywa się w kluczowym momencie dla globalnej siły roboczej.

„Obserwujemy transformację światowych rynków pracy i coraz większy popyt na pracę i umiejętności jutra”.

Kluczowe dyskusje w terenie dotyczyły wpływu sztucznej inteligencji na globalną siłę roboczą, pogłębiającej się luki w umiejętnościach? oraz tak zwana zagadka produktywności, w której innowacyjne technologie nie zapewniają oczekiwanych zysków.

„Tematem tej konferencji jest sztuczna inteligencja i wiemy, że 50% stanowisk pracy może zniknąć w nadchodzących latach z powodu sztucznej inteligencji, ale z pewnością powstaną inne miejsca pracy” – Al Rajhi powiedział TylkoGliwice.

„Najnowsze statystyki pokazują, że od teraz do 2030 r. utworzonych zostanie ponad 133 miliony miejsc pracy. Musimy zatem podnosić kwalifikacje siły roboczej, aby była gotowa na te miejsca pracy” – dodał.

Minister podkreślił niektóre z ostatnich osiągnięć Królestwa, w tym rekordowy wzrost liczby Saudyjczyków w sektorze prywatnym z 1,7 mln do 2,3 mln.

Podkreślił także udział młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem nowych absolwentów.

Wyzwanie związane ze starzeniem się społeczeństwa w Europie

Podczas gdy w niektórych krajach młode populacje wzmacniają rynki pracy, inne kraje europejskie, jak Grecja, stoją przed odwrotnym problemem.

Minister pracy kraju stwierdził, że starzenie się społeczeństwa pozostaje głównym problemem w nadchodzących latach.

„To dla nas bardzo duży problem, może dla całej Unii Europejskiej, a może dla całego Zachodu” – powiedział TylkoGliwice Adonis Georgiadis.

„Populacja szybko się starzeje; liczba urodzeń szybko spada. Być może sztuczna inteligencja nam w tym pomoże, szczerze mówiąc, ponieważ niektóre zawody, które teraz będą wymagały siły roboczej, w przyszłości, nie będą już potrzebowały siły ludzkiej (roboczej).

Mimo że w przeszłości Grecja miała jedną z najwyższych stóp bezrobocia na świecie, Georgiadis z optymizmem ocenia perspektywy rynku pracy na 2024 rok.

„Po raz pierwszy od 14 lat jesteśmy poniżej 10% (przy) 9,6%” – powiedział. „Osiągnęliśmy 27%, więc myślę, że idziemy w dobrym kierunku. Będziemy potrzebować dwóch lub trzech lat, aby osiągnąć średnią europejską stopę bezrobocia.

Równoważenie transformacji energetyki i rynku pracy

Dodatkowymi trendami w programie GLMC były zmiany klimatyczne i degradacja zasobów naturalnych, w szczególności sposób, w jaki wpływają one na sposób, w jaki populacje produkują, konsumują, handlują i pracują.

„Myślę, że najbardziej podstawowym wyzwaniem, jakie widzimy, jest znacząca migracja, którą powodują zmiany klimatyczne. Bank Światowy szacuje, że wyemigrowało już około 140 milionów ludzi, a w 2050 r. około 1,2 miliarda. A to tworzy grupę populacji wymagającą pracy zarobkowej” – powiedział Abhishek Sharma, partner ds. sektora publicznego i polityki w Oliver Wyman.

„Ale niestety wiele z nich dotyczy sektora o niskich dochodach i niskich umiejętnościach. Jednocześnie obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na talenty – potrzebne są miliony miejsc pracy – w zakresie łagodzenia zmiany klimatu i działań przystosowawczych do zmiany klimatu. Jednak większość tych zawodów wymaga wyższych kwalifikacji” – stwierdził.

„Zatem podstawowym wyzwaniem jest to, jak wykorzystać powstającą, przede wszystkim niską dochodową, dodatkową podaż o niskich kwalifikacjach, i upewnić się, że dysponujemy talentami niezbędnymi do rozpoczęcia naszych działań w zakresie łagodzenia zmiany klimatu i adaptacji do niej”.

Stałym wyzwaniem dla sektora prywatnego i decydentów jest dopilnowanie, aby nikt nie pozostał w tyle w procesie sprawiedliwej, włączającej i godziwej transformacji energetyki i międzynarodowych rynków pracy.

Wezwanie do ram i inwestycji bardziej skupionych na płci było pierwszą znacjonalizowaną inicjatywą behawioralną w Afryce na rzecz pozytywnej polityki i wpływu społecznego.

„Kobiety stanowią dużą część sektora rolnego na Globalnym Południu – aż do 70% – i najprawdopodobniej pracują w gospodarstwach rolnych na stanowiskach wymagających niskiego szczebla, wymagających niskich kwalifikacji i pracochłonnych” – stwierdziła dr Osasuyi Dirisu, dyrektor wykonawczy Centrum Innowacji Politycznych, inicjatywy Nigeryjskiej Grupy Szczytu Gospodarczego (NESG).

„Tak więc, kiedy nadchodzą zmiany klimatyczne, powódź, utrata miejsc pracy i ziemi, ona czasami musi zabierać swoje dzieci ze szkoły. Teraz te dzieci wniosą wkład w przyszły rynek pracy dla niewykwalifikowanych pracowników, co stanowi kontynuację błędnego koła” – dodała.

Metamorfoza modelu rynku pracy

Gdy GLMC w Arabii dobiegało końca, dla niektórych delegatów był to prawie koniec tygodnia roboczego.

Andrew Barnes wdrożył swój przełomowy model czterodniowego tygodnia w 2019 roku i od tego czasu jest on stosowany w krajach od Australii po Wielką Brytanię – a także w firmach takich jak Lamborghini.

Barnes wierzy, że gdyby firmy zaczęły mierzyć swoją wydajność, zamiast wierzyć, że czas spędzony w biurze jest wskaźnikiem produktywności, zmieniłoby to zasady gry.

„Nazywamy to zasadą 100-80-100” – powiedział TylkoGliwice współzałożyciel 4 Day Week Global. „To 100% wynagrodzenia i 80% czasu, pod warunkiem, że uzyskasz 100% produktywności. Aby to zrobić, musisz zaangażować swoich pracowników. Jest to oddolna inżynieria procesów. A kiedy to zrobisz, przekonasz się, że pracownicy są zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej zaangażowani. Kto by pomyślał, że zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej zaangażowani pracownicy będą bardziej produktywni?”

Dyskusje między delegatami będą bez wątpienia kontynuowane w przyszłym roku, a dyrektorzy biznesowi i decydenci zbiorą się ponownie na drugą edycję GLMC w Arabii Saudyjskiej w przyszłym roku.