O nas
Kontakt

Które kraje przyciągają więcej talentów? Regiony europejskie dominują w pierwszej 25

Laura Kowalczyk

Talent management is going to be a leading mission for businesses

Które kraje przyciągają i zatrzymują więcej talentów i jak będzie ewoluował krajobraz pozyskiwania talentów w ciągu najbliższych 10 lat? TylkoGliwice Business przygląda się temu.

Według Global Talent Competitiveness Index (GTCI) 2023 Szwajcaria, Singapur i Stany Zjednoczone zajmują wiodące pozycje w przyciąganiu i rozwijaniu talentów.

W pierwszej dziesiątce znalazły się także Dania, Holandia, Finlandia, Norwegia, Australia, Szwecja i Wielka Brytania, a w pierwszej 25-tce znalazło się 17 krajów europejskich.

Do krajów europejskich, które w ciągu ostatniej dekady znacząco spadły w rankingach, należą Wielka Brytania, Luksemburg i Islandia, natomiast Australia i Norwegia wykazały znaczną poprawę.

10 najlepszych krajów w 2023 r
10 najlepszych krajów w 2023 r

OWU są publikowane co roku przez INSEAD, francuską szkołę biznesu non-profit, we współpracy z firmą konsultingową Descartes for the Future z siedzibą w Genewie i Instytutem Przywództwa Kapitału Ludzkiego.

GTCI zrzesza 134 kraje z całego świata.

Chociaż w ciągu ostatniej dekady najwyższe stanowiska utrzymywały się na stabilnym poziomie, Doris Sohmen-Pao, dyrektor wykonawcza Human Capital Leadership Institute, zauważyła szybkie zmiany w praktykach pozyskiwania talentów.

„Chociaż przez ostatnie 10 lat rankingi uległy niewielkim zmianom, we wszystkich sektorach nastąpiły szybkie zmiany w zarządzaniu talentami. Szczególnie dotyczy to firm, które reagują na przemiany technologiczne, pandemię, a także poszukiwanie zrównoważonego rozwoju. – powiedział Sohmen-Pao.

Kilka gospodarek wschodzących znacznie poprawiło konkurencyjność swoich talentów, przy czym Chiny i Rosja przyciągają więcej talentów niż kiedykolwiek i zajmują odpowiednio 40. i 52. miejsce.

Co niektóre kraje robią lepiej niż inne, aby przyciągnąć talenty?

Silny związek między konkurencyjnością talentów a poziomem dochodów może być jednym z najważniejszych czynników, podobnie jak osoby osiągające najlepsze wyniki w indeksie wykazują większą stabilność konkurencyjności talentów w czasie.

Szwajcaria przez ostatnią dekadę znajdowała się na szczycie tej listy, szczególnie ze względu na wysokie wynagrodzenie, jakiego można się spodziewać osiedlając się w tym kraju, ale także dzięki stabilnej sytuacji politycznej i społeczno-gospodarczej. Kraj ten niezmiennie radzi sobie dobrze we wszystkich aspektach badanych przez indeks, takich jak wspieranie i zatrzymywanie talentów.

Szwajcaria zajmuje również pierwsze miejsce pod względem zrównoważonego rozwoju dzięki wysokiemu poziomowi ochrony socjalnej i jakości środowiska naturalnego, stwierdził GTCI.

Na tym zdjęciu z 7 lipca 2018 r. kobieta przechodzi obok górskiego jeziora w piękny letni dzień nad Bettmeralp w Wallis w Szwajcarii.
Na tym zdjęciu z 7 lipca 2018 r. kobieta przechodzi obok górskiego jeziora w piękny letni dzień nad Bettmeralp w Wallis w Szwajcarii.

Singapur cieszy się wysokimi rankingami ze względu na formalną edukację, dobre szanse na zatrudnienie i innowacyjną gospodarkę. INSEAD wysoko ocenił także otwartość miasta-państwa na międzynarodowy biznes i talenty.

Stany Zjednoczone odzyskały trzecie miejsce po utracie go w zeszłym roku. To uprzywilejowane miejsce zostało przyznane dzięki światowej klasy uniwersytetom i wsparciu uczenia się przez całe życie. Stany Zjednoczone zajmują również wysokie miejsca w rankingach wysokiej wydajności pracy.

W skali globalnej kraje, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat poczyniły największe postępy w przyciąganiu talentów, to Albania, Indonezja i Azerbejdżan, które awansowały odpowiednio o 16, 14 i 13 miejsc.

Jak zmieni się konkurencyjność talentów w ciągu najbliższych 10 lat?

Z badania wynika, że ​​konkurencja o talenty będzie się nasilać.

W miarę narastania globalnej niepewności i napięć w obszarach handlu, inwestycji, polityki i dyplomacji, oczekuje się, że konkurencyjność talentów będzie stawała się coraz ważniejsza dla narodów, co doprowadzi do rosnącej liczby „wojen o talenty”.

Krajobraz pracy będzie nadal ewoluować pod wpływem oczekiwań młodszych pokoleń w zakresie jakości życia, pojawiających się modeli biznesowych i postępu technologicznego, takiego jak sztuczna inteligencja.

Miasta i regiony przejmą wiodącą rolę w opracowywaniu innowacyjnych strategii dotyczących talentów, koncentrując się na jakości życia i zrównoważonym rozwoju, aby zyskać pozycję ośrodków talentów.

Jednocześnie polityki regulacyjne będą miały kluczowe znaczenie dla zapobiegania napięciom i wykorzystania potencjału ludzkiego i technologicznego na rzecz bardziej zrównoważonego świata.

„Konkurencja o talenty będzie jednym z filarów następnej ery globalizacji. Nasza zbiorowa zdolność do zmniejszenia nierówności na świecie, a planety do bardziej zrównoważonego rozwoju, będzie w dużej mierze zależała od naszej zdolności do rozwijania, przyciągania i pielęgnowania odpowiednich talentów” – powiedział Bruno Lanvin, współautor raportu.

Jednocześnie wyłania się nowy styl życia: według badania w niepewnym i szybko zmieniającym się otoczeniu gospodarczym przekwalifikowanie zawodowe będzie ważniejsze niż kiedykolwiek.